נשים הריון ולידה גברים ילדים ונוער גיל הזהב שיניים רפואה-כללי
ספורט וכושר רפואה ומשפט דיאטה ותזונה מין וזוגיות רפואה משלימה

לימפומת עור של תאי טי

 תסמינים ואבחנה

מהי לימפומת עור של תאי T? 

Cutaneous T-Cell Lymphomas - CTCL

לימפומת עור של תאי T היא צורה של סרטן של מערכת הלימפה מסוג לימפומה שאינה הודג'קין (NHL). מחלה מאובחנת לרוב בקרב אנשים בגילאי 40-60 ובדומה לסרטנים אחרים היא אינה מדבקת. שלא כמו צורות אחרות של NHL, לימפומת עור של תאי Tמשפיעה בעיקר על העור. מסיבה שאינה ידועה, נוצרת גדילה לא מבוקרת של תאי דם לבנים, מסוג T, הנמצאים בתוך העור, וכתוצאה מכך מתפתחת המחלה. מחלה זו ידועה גם כ- Mycosis Fungoides. תסמונת Sezaryהיא בעצם לימפומת עור של תאי Tשהתפשטה לדם.  T   

שלבי ה- לימפומת עור של תאי טי

ל- CTCL מוקדם מספר שלבים הניתנים לזיהוי. אולם לא בכל המקרים עוברת התפתחות המחלה בכל השלבים.

CTCL היא מחלה המתפתחת באיטיות, המעבר בין שלבי המחלה יכול לארוך שנים.אך יש לציין, כי רבים הם המטופלים אשר המחלה אינה מתפתחת בהם מעבר לשלב הראשון. נדירים החולים בהם המחלה מתבטאת לראשונה כפריחה המאפיינת את השלב המתקדם של המחלה.  

שלב הטלאי  

בשלב זה של המחלה מופיעים כתמים אדומים שטוחים במקומות שונים על העור. רוב הכתמים מופיעים באזורים שאינם חשופים לשמש, כגון: אזור החזה, השטחים הפנימיים של הגפיים העליונים, אזור התחתונים. אולם הם יכולים להופיע בכל מקום בגוף. השלב הראשון של המחלה נראה לעיתים כמו מחלת עור רגילה אקזמה או פסוריאזיס (ספחת) בלתי טיפוסית.  

שלב הרובד

בשלב הרובד נוצרים על העור כתמים אדומים מורמים בעלי צורות שונות. כמו כן, תיתכן נשירת שיער באזורים הנגועים.

שלבי הטלאי והרובד נחשבים לשלבים מוקדמים של המחלה ומתאפיינים במהלך התפתחות איטי. בשלב זה מסווגת הלימפומה כדרגה נמוכה ומוגדרת כ- stage I. 

השלב הגידולי  

רק אצל חלק קטן מהחולים המטופלים מתקדמת המחלה לשלב זה, הנחשב לשלב מתקדם. על העור מופיעים גושים (גידולים) בולטים. הגידולים האדומים עלולים להפוך לפצעים דלקתיים עמוקים (כיבים) עם נטייה לזיהום חיידקי.  

אריטרודרמה ותסמונת Sezary 

אלו הם שלבים מתקדמים של המחלה. כאשר בעת אבחון המחלה נראים שטחי עור אדומים רחבים, נהוג לכנות את שלב ה- CTCL בשם אריטרודרמה. במקרים אלו העור עשוי להפוך אדום, מעובה, נפוח, כואב. מעבר לכך, החולה לרוב חש גרד טורדני ותיתכן גם התקלפות של העור. כאשר בדיקות הדם מגלות חריגות בתאי דם לבנים, עם ריבוי של תאי הגידול בדם, ניתנת אבחנה של תסמונת Sezary. זהו שלב בו תאי Tבלתי תקינים משגשגים בדם.

בשלבים מתקדמים, כלומר בשלב הגידולי, אריטרודמה ותסמונת Sezary, עלולה המחלה להתפשט לקשרי הלימפה ומשם לאיברים פנימיים כמו הטחול, הכבד או הריאות

אבחנה 

האבחנה מתבססת על ממצאים קליניים בעור בשילוב עם בדיקה פתולוגית. על מנת להגיע לאבחנה יש לבצע ביופסיה מהעור (דגימה מתאי האזור הנחשב כנגוע), לעיתים נוצר צורך לחזור על הבדיקה יותר מפעם אחת. דגימות התאים נבדקות במעבדה הפתולוגית. כמו כן, ניתן כיום לזהות את התאים הממאירים בשיטה מולקולרית. לאחר קביעת האבחנה יש לבצע סדרה של בדיקות דם וצילומים, על מנת לבדוק האם המחלה התפשטה מעבר לעור. במידה ונמצא כי קשרי הלימפה מוגדלים, יש לשקול לבצע ביופסיה של קשר לימפה. 


מומחים - צוות מקצועי משיב לשאלות

תנאי שימוש הצהרת סודיות תגובות אודות מפרסמים