נשים הריון ולידה גברים ילדים ונוער גיל הזהב שיניים רפואה-כללי
ספורט וכושר רפואה ומשפט דיאטה ותזונה מין וזוגיות רפואה משלימה

הכל על תרומות דם

תרומת דם - להצלת חיי אדם

דם- נוזל החיים! לצערנו, לעיתים קרובות תאונות, מלחמות וחולי גורמים לאיבוד דם של הנפגעים.

חבר הנפגע בעבודה, ידיד או קרוב הנפגע בתאונת דרכים, אם היולדת את ולדה, חייל שנפצע בקרב, חולה על שולחן הניתוח ובמחלקות בתי החולים, תינוק בין יומו הנאבק על חייו- כולם זקוקים לדם.

הדם הוא יצירת טבע שאיש לא השכיל בינתיים לייצר לו תחליף במעבדה, כך שרק דם של אדם עשוי להציל חיי אדם.

דם פירושו חיים- ומחסור בדם כמוהו כגזר דין מוות לאלפי הנזקקים. ככל שהרפואה מתקדמת, ומסוגלת להציל חייהם של אנשים שנחשבו פעם אבודים, כך עולים צרכי הדם של המערכת הרפואית.

במדינה המבקשת להעניק רפואה טובה לתושביה, זקוקים על כל מליון תושבים ל-50,000 מנות דם כל שנה, כלומר 5% מכלל התושבים חייבים לתרום דם, כדי לאפשר לצוותי בתי החולים להעניק טיפול רפואי נאות.

תרומת דם - מעשה נאצל

תרומת דם היא כמתן בסתר, הרחק מאור הזרקורים. מתן מתוך נדיבות לב, שלא על מנת לקבל פרס או תמורה. אין מחיר לדם, ודם לא נמכר בארץ. חשוב להפריד בין דם לכסף ולא להתיר מסחר ב"מוצר" זה, ובצדק: רק כך ניתן להבטיח את באיכות והאמינות של מנות הדם.

הנזקק לדם כדי להציל את חייו או את חיי יקיריו ישיב חוב חיים זה במנות דם בלבד, אולם לא תמיד ניתן לגייס תורמי דם בעת הצורך המיידי.

תרומת דם היא מעשה של עזרה לזולת, לחלש ולחולה, לקשישים ולילדים הזכאים לקבל טיפול ודם בשעת הצורך. מנות דם כאלה נשמרות בבנק הדם, ומאפשרות הענות מיידית בכל מצב. תרומת הדם היא אכן מעשה נאצל, לטובת הדם והחברה.

תרומת דם - לביטוח אישי

תורם הדם, המסייע ברוחב לב לאלה הנזקקים, זכאי לקבל אף הוא סיוע בשעת הצורך. תרומת דם, פעם בשנה, מבטיחה לתורם ולמשפחתו הקרובה ביטוח דם למשך שנה זאת, כדי לחסוך ממנו את הצורך להזדקק בשעות מצוקה בריצות מיותרות וגיוס תורמים. תורם הדם זכאי לקבל משירותי הדם של מד"א כל כמות דם לה יזדקקו, הוא ובני ביתו, במשך שנה. מי שעוזר לקהילה ותרם דם לצרכיה רשאי וזכאי לצפות שהקהילה תשיב לו את חובה, בדם, בשעת הצורך.

מי

כמעט כל אחד יכול לתרום. כל אדם בריא, עד גיל 65, במשקל 50 ק"ג ומעלה יכול לתרום מנת דם ללא כל חשש לבריאותו. בני נוער בגיל 17-18 רשאים לתרום גם הם, אך רק באישור ההורים.

ניתן לתרום דם כל שלושה חודשים ללא כל סיכון לבריאות התורם, ללא כאב, אך עם הרבה סיפוק עצמי.

אם כל אחד מאיתנו יתרום מנה אחת כל שנה, יכוסו צרכי הדם של מדינת ישראל. ואפשר לתרום אף יותר.

מתי

תמיד!!! תמיד תתקבל תרומת דם בברכה, אולם היות וניתן לשמור מנת דם לא יותר מ-35 יום, יש מועדים בהם מצוקת הדם בולטת במיוחד:

  1. תקופת חופשת הפסח ויום העצמאות.
  2. בחודשי הקיץ- כאשר רוב האוכלוסייה בחופשות , בארץ ובחו"ל.
  3. בתקופת החגים בסתיו- שבוע לפני ראש השנה, יום הכיפורים וסוכות ועד אחרי שמחת תורה. גם כאשר האוכלוסייה בחופשות מבלה בנעימים, אנשים ממשיכים לחלות ולהפצע ושירותי הדם של מד"א חייבים לספק את כמויות הדם הדרושות לטיפול בהם.

מה עושים בדם

עם סיום ההתרמה מתחילה עבודה קפדנית ומדויקת של עובדי מעבדה, מכשירים ומחשבים, הנתרמים למשימה האחראית של אספקת מוצרי דם בדוקים ובאיכות נאותה לכל בתי החולים במדינה. כל מנת דם נבדקת לקביעת סוג הדם, ולאיתור גורמי מחלות העלולות לעבור בדם (לא רק איידס! גם דלקת נגיפית ועוד מחלות העלולות לפגוע במקבל הדם). חלק קטן מהמנות מועבר ישירות לבתי החולים כמות שהן, לצורך עירוי דם מלא. את רוב המנות מפרידים למרכיבים שונים, המועברים לחולים על פי צרכיהם: נפגעי כוויות יקבלו את הפלסמה, חולי המופיליה הזקוקים לגורמי קרישה יקבלו את מרכיב הדם הדרוש להם ושימנע מהם דימום עד מוות, חולים אנמיים וחולי לוקימיה יקבלו כדוריות דם אדומות וטסיות, כל אחד- את אותו מרכיב העשוי להציל את חייו.

חשוב לדעת

תרומת דם מתבצעת בציוד סטרילי וחד פעמי, על ידי צוות מיומן ומקצועי. לא נשקפת כל סכנה לבריאותו של התורם, לא מעצם תרומת הדם ולא מהציוד.

מדוע לתרום דם גם כאשר כבר יש ביטוח דם

תודות לתרומתך או תרומתו של אחד מבני משפחתך יש לך ולמשפחתך ביטוח דם שנתי לכל כמות דם שאתם עלולים להזדקק לה.

בדיוק מאותה סיבה עליך לזכור כי כל תרומה נוספת מאפשרת לבנק הדם לספק, בשעת הצורך, כמויות דם גדולות, תוך שמירת על רמת מלאי דם החיונית לחולים, לפצועים, ליולדות ולתינוקות.

בשעת הצורך, יש לספק מיד דם לנפגעים, וגיוס תורמים רק בשעת חרום כזאת- יעכב את מתן הדם לפחות ב-6 שעות. במקרה זה, הזמן הוא החיים.


באדיבות משרד הבריאות, המחלקה לחינוך לבריאות.


מומחים - צוות מקצועי משיב לשאלות

תנאי שימוש הצהרת סודיות תגובות אודות מפרסמים