נשים הריון ולידה גברים ילדים ונוער גיל הזהב שיניים רפואה-כללי
ספורט וכושר רפואה ומשפט דיאטה ותזונה מין וזוגיות רפואה משלימה

כינים - מניעה וטיפול

 ד"ר קוסטה מומצ'וגלו,

המחלקה לפרויטולוגיה, ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית
והדסה ירושלים.

כינמת (כינים)


איור 1

כינמת ממשיכה להוות מטרד גם בימנו. בשנים האחרונות נמצאו כ-75% מילדי ישראל נגועים בכינים, לפחות פעם אחת בחייהם. הכינמת מדבקת וקשה למנוע אותה. אולם, בדיקת שיער הילדים ע"י ההורים ומתן טיפול נאות בשעת הצורך יכולים לסייע בהדברת כינים. מטרת מידע זה, היא לעזור להורה לזהות נגיעות בכינים ולייעץ לו כיצד לטפל בילד שבראשו נמצאו כינים ו/או ביצי כינים.

מהן כיני הראש (כינים)?

כינת הראש (איור 1) היא חרק טפיל הנמצא על בני אדם בלבד. כינים חיות על ראש האדם במשך כל מחזור חייהן וניזונות מדם האדם, אותו הן מוצצת על ידי ניקוב עור הראש 4 עד 5 פעמים ביום. אורך הכינה תלוי בהתפתחותה ונע בין 1 ל-3 מ"מ. צבעה משתנה בהתאם למשך הזמן שעבר מאז ארוחתה האחרונה ויכול להיות אפור, חום או אדום.

ביצי כינים


איור 2

ביצת הכינה החיה מבריקה, צורתה סגלגלה וצבעה חום צהוב (איור 2). בדרך כלל מטילה נקבת הכינה את ביציה בבסיס השיער במרחק של כ-3 מ"מ מעור הראש. כינה צעירה בוקעת לאחר 7-9 ימים ומשאירה מאחורה את הקליפה הריקה דבוקה לשיער. הקליפה הריקה נשארת דבוקה במשך כ-6 חודשים. ככל שהשיער צומח מתרחקת הכינה מעור הראש. לאחר 2-3 חודשים רחוקה הקליפה מעור הראש וניתן לראותה בקלות בעיקר על שיער כהה.

כיצד נפוצות כינים?

בדרך כלל עוברות כינים מאדם לאדם רק על ידי מגע של ראש בראש. מגע ראש בראש יתכן כאשר ילדים משוחחים, משחקים או בעת מגע פיזי קרוב בין הורים וילדיהם או בין אחים. לעיתים רחוקות תיתכן הדבקה באמצעות מסרקים, מברשות שיניים, מגבות, כובעים, בגדים או כלי מיטה משותפים. אין הדבקה באמצעות המים בברכות השחייה או באמצעות חיות בית כגון: כלבים וחתולים.

סימני ההיכר של הדבקה בכינים


איור 3

הסימן האופייני הוא גירוד הראש המתחיל כ-8 שבועות לאחר ההדבקה הראשונית. בעת העקיצה הכינה מזרימה לפצע רוק המכיל חומר מונע קרישת דם . חומר זה גורם לגירוי חזק ולתגובה הנראית לעיתים על עור הראש. לעיתים רחוקות יגרום הגירוד להתפתחות פצעים.

כינים בראש אינן מעבירות מיקרואורגניזמים גורמי מחלות.

כיצד בודקים לילד נוכחות של כינים?

בעת הבדיקה יש: לפרוש על כתפי הילד מגבת בהירה ולסורקו במסרק גדול או במברשת רגילה להתרת קשרים ואחר כך לסרק עם מסרק כינים כחמש דקות. יש לבדוק את המסרק אחרי כל סירוק, לראות אם יש בו כינים חיות. (ניתן להיעזר בצמר גפן או בממחטת נייר רטובים וכן בזכוכית מגדלת לזהות האם זו כינה, ביצה, קשקש). הרטבת השיער במים לפני הבדיקה תקל על הסירוק.

ילד בעל שיער ארוך מסולסל או מקורזל קשה לבדוק באמצעות המסרק וניתן לבדקו באופן ידני ע"י הפרדת קבוצות שיער במרחקים של כשני ס"מ זו מזו ויש להקפיד לבדוק לפחות כעשר דקות.

כיצד מטפלים בילדים עם כינים?

  • יש להשתמש רק בתכשירים קולטי כינים שקבלו אישור ממשרד הבריאות.
  • יש לקרוא בתשומת לב את הוראות השימוש הנלוות לתכשיר ולהקפיד לנהוג לפיהן.
  • בעת הטיפול יש לתת לילד מגבת להגנת העיניים, האף והפה.
  • את הטיפול מומלץ לעשות מעל לכיור כשהילד נשען עליו כך שימנע מגע חלקי גוף נוספים עם חומר הטיפול.
  • כאשר משתמשים בתמיסה, חשוב להרטיב את כל השיער. כאשר משתמשים בתרסיס, חשוב לרסס את בסיסי השיער סמוך לעור הראש. כל זאת לטיפול יעיל יותר בכינים ובביצה.
  • ניתן להשתמש במסרק כינים לאחר הטיפול בתכשיר קוטל כינים. המסרק יעיל להרחקת כינים מתות וחיות. ניתן להשתמש במסרק הכינים כטיפול אם מסרקים את הילד מידי יום ביומו במשך עשרה ימים. טיפול ע"י סירוק לילדים בעלי שיער חלק באורך קצר/בינוני. 
  • אסור להשתמש בנפט לטיפול נגד כינים. ויטמין B אינו יעיל להדברת ביצים.
  • מחוץ לגוף האדם מסוגלות כינים לחיות רק יום או יומיים. לכן רצוי לחטא בגדים, מגבות, כלי מיטה בהם משתמש הילד ע"י השארתם ללא שימוש במשך 3 ימים או לכבסם ב-60 מעלות במשך 30 דקות, או למסרם לניקוי יבש. מסרקים ומברשות אפשר לנקות בעזרת מברשת שיניים ישנה ולהשאירם בחוץ למשך 2-3 ימים, או להשרותם בתמיסת תכשיר קוטל כינים למשך 30 דקות.

יש לטפל בילד רק אם נמצאו בראשו כינים חיות ו/או ביצי כינים. יש לאחסן תכשירים להדברת כינים הרחק מהישג ידם של ילדים.

השפעת הטיפול

יש לסרק את ראש הילד עשרה ימים לאחר הטיפול במידה ונמצאו כינים חיות יש להמשיך טיפול בתכשיר שונה, בעל חומר פעיל אחר. (ניתן להתייעץ עם הרוקח). בבדיקת ראש הילד אחרי הטיפול ייתכן שרואים ביצים על השיער גם אחרי 2-3 חודשים אחרי ההדבקה הראשונית, נדמה כי עדיין קיימות כנים על השיער. בכדי להיפטר מקליפות הביצים ניתן לשטוף את השיער במרככך שיער ולהרחיקם על ידי מסרק צפוף שיניים. ניתן גם להרחיק את הקליפות בעזרת הציפורניים ו/או לקצץ את השיער עליו נמצאות הקליפות.


באדיבות משרד הבריאות, המחלקה לחינוך לבריאות.


מומחים - צוות מקצועי משיב לשאלות

תנאי שימוש הצהרת סודיות תגובות אודות מפרסמים