פורום רפואת שיניים - ראש הפורום

שן שבורה

ד"ר טליה דיין ‏(24.3.2007, 23:47)

אסתי שלום,

לגבי הטכנאי פשוט לשאול את הרופא לניסיונו עם הטכנאי שלו בעבודות אסתטיות וטיב התוצאה האסתטית המתקבלת.

לגבי סוג הכתר, זירקוניה זה סוג של חרסינה ולא של כתר. הנ"ל מתבטאת בחוזק גבוה יותר אבל אטומה יותר (לבן אטום) מאלומינה, מתאימה כאשר יש צורך במיסוך צבע השן מתחת, אך יכולה להקשות על מראה טבעי במקרים מסוימים.

לא מדובר רק בשיקול של אסתטיקה. ישנם שיקולים נוספים כגון התכונות המכניות והצורך בהם במצב הפרטני הקיים, מיומנות הרופא בכל שיטה, מיומנות ויכולות המעבדה ועוד. כתרי חרסינה מלאה שבירים יותר ודורשים הכנה מתאימה ומדוייקת כדי להוריד סיכון של סדקים כתוצאה מעומס כוחות. הייתרונות והחסרונות בעצם צריכים להאמר מול החלופות הקיימות (ויש הרבה אז צריך לדון עם הרופא המטפל מה רלוונטי למקרה שלך)

הבחירה היא לפי הצרכים במקרה הפרטני ולפי ניסיון הרופא המטפל ומיומנותו וכן מיומנות הטכנאי המבצע.

כמו בכל טיפול תבחרי רופא שאת סומכת עליו. כל רופא ימליץ על לפי דעתו שלו, מיומנותו, וניסיונו. לא הייתי ממליצה ללכת על הכי זול - כי כנראה שחוסכים כאן במשהו ולגבי היקר גם שם לא תמיד הכל טוב. אז תנסי להתרשם מעבר למחיר מאמינותו של הרופא, השכלתו וההשתלמויות שלו בתחום הספציפי ומיומנותו. האם הוא עובד תחת לחץ זמן? האם הוא מקפיד על הפרטים הקטנים? וכן נסי להתרשם מהמרפאה מבחינת השליטה בזיהום והשירות.

מעבר לכך, ישנן חלופות טיפול נוספות לטיפול בשן שבורה וחשוב לשקול אותן טרם ההחלטה הסופית. לדוגמא השלמה בעזרת ציפוי חרסינה או ציפוי קומפוזיט. תלוי בנרחבות השבר, האם השן וויטלית או לא, האם יש צורך במיסוך של צבע וכו.

בברכה,
ד"ר טליה דיין
רופאת שיניים