נשים הריון ולידה גברים ילדים ונוער גיל הזהב שיניים רפואה-כללי
ספורט וכושר רפואה ומשפט דיאטה ותזונה מין וזוגיות רפואה משלימה
עמוד 1 מתוך 4 הבא

הרטבת לילה

הורים רבים עומדים חסרי אונים כאשר ילדם מתעורר בבוקר ספוג בשתן עד צוואר. המידע הבא מיועד לסייע לאותם הורים להבין טוב יותר את הבעיה ולהתמודד איתה באופן יעיל יותר.

 ד"ר יעקב שגיא,
 מנהל המרפאה לטיפול בהרטבה בבי"ח שניידר לרפואת ילדים

שאלות?  פורום הרטבה...

תופעת הרטבת הלילה וסיבותיה

הרטבת לילה מוגדרת כשחרור לא רצוני של שתן במצב של שינה מעבר לגיל 4.

מבחינים בין הרטבה ראשונית- הילד מעולם לא הפסיק להרטיב, לבין הרטבה שניונית- היתה הפסקה בהרטבה לתקופה של 6 חודשים או יותר ואחר כך חלה רגרסיה. סיבות לנסיגה יכולות להיות לידת תינוק במשפחה, שינוי גיאוגרפי, משבר במשפחה או כל שינוי אחר בחייו של הילד.

הרטבת לילה נחשבת לבעיית ההתפתחות הנפוצה ביותר בקרב ילדים. מצפים מילד שיפסיק להרטיב באופן ספונטני בין גיל 2-4. בגיל 4 25% מהילדים מרטיבים, בגיל 6 15%, בגיל 12 5% ובגיל 18 ואילך 2% עדיין סובלים מבעיית הרטבה.

הרטבה נפוצה יותר בקרב בנים. שני שליש מהמרטיבים הם בנים. בגיל ההתבגרות משתווה היחס בין בנים לבנות. בגילאים המבוגרים, 17 ומעלה, 80% מהמרטיבים הן נקבות.

להרטבה יש בסיס תורשתי מובהק. אצל 75% נמצאה הרטבה בעבר אצל אחד מההורים או האחים.

בניגוד למה שמקובל לחשוב, הסיבה להרטבה בדרך כלל איננה רפואית או פסיכולוגית. רק אצל כ-2% מכלל המרטיבים נמצא בסיס אורגני להרטבה כמו זיהומים בדרכי השתן, בעיות כליתיות, בעיות ניאורולוגיות ועוד. אצל כ-20%-25% מכלל המרטיבים נמצא בסיס פסיכולוגי להרטבה כמו בעיות אישות, קונפליקט בין הילד להורים, בעיות חברתיות, קשיי הסתגלות ועוד. אצל מרבית המרטיבים (כ-75%-80%) לא נמצא מרכיב אורגני או פסיכולוגי והרטבה מוגדרת אצלם כליקוי בלמידת התאפקות. מדובר בילדים רגילים ובריאים שלא למדו להפעיל את מנגנון הרפלקסים במצב של שינה ובמקום לכווץ את שרירי הסוגר של השלפוחית במצב של לחץ הם עושים את הפעולה ההפוכה ומרפים את השרירים.

הורים רבים, עקב חוסר ידע והבנה, עושים שגיאות רבות כמו הענשת או השפלת הילד המרטיב או התעלמות מוחלטת מקיום הבעיה. הורים חייבים להבין כי הסובל העיקרי הוא הילד המרטיב עצמו. פעולת ההרטבה בלילה איננה מודעת והילד איננו מרטיב במתכוון. כאשר ההורה משדר לילד אכזבה או מעניש אותו הוא גורם להחרפת המצב.

שגיאות נפוצות אחרות הן הערת הילד בלילה והובלתו לשירותים. הורים לילדים אלו מדווחים כי ילדים ישן שינה עמוקה ביותר ואינם מרגישים כלל כאשר הם מרטיבים. הורים מתארים ניסיונות לקחת את ילדם לשירותים בלילה במצב של שינה כמצב בו הם גוררים שק תפוחי אדמה. הילד אינו מרגיש כלל שלוקחים אותו, הוא בבלבול מוחלט ובבוקר אינו זוכר שלקחו אותו. בפעולה זו ההורה מעביר את האחריות לעצמו ואינו מאפשר לילד ללמוד. הילד מרוקן את השלפוחית במצב של שינה ללא קשר לגירוי מהשלפוחית. שיטה זו אינה פותרת את הבעיה והיא שגויה לחלוטין. טעות נפוצה אחרת היא הגבלת שתייה כמה שעות לפני השינה. בדרך זו יוצרים מצב מלאכותי של האטה בהתמלאות השלפוחית. השיטה פסולה מאחר ומרגילים את השלפוחית לתפקד בלילה עם כמויות קטנות של נוזלים. מעבר לכך באקלים חם כמו שלנו אין זה מן התבונה למנוע נוזלים.

מדוע רק בלילות מסויימים מתרחשת הרטבה?

כאשר ההרטבה אינה מתרחשת כל לילה מדובר במנגנון התאפקות שמתפקד באופן חלקי, בשונה מילדים המרטיבים כל לילה שאצלם מנגנון ההתאפקות אינו מתפקד כלל. הסיבות לכך שבלילות מסוימים יש הרטבה הן רבות ומגוונות. נמנה חלק מהסיבות האפשריות. כמות השתייה לפני השינה, שעת הליכה לשינה, מידת העייפות, שינויי מזג אויר (בעיקר תקופות מעבר), לילות קרים מצבי רוח, התרגשות, מחלה (בעיקר עם חום) ועוד.

שאלות?  פורום הרטבה...

 עוד בנושא:

 תופעת הרטבת הלילה וסיבותיה 
 האם ומתי לטפל  
 שיטות הטיפול בהרטבת לילה  
 שאלות ותשובות בנושא הרטבת לילה

 
עמוד 1 מתוך 4 הבא

קישור לאתר האינטרנט של ד"ר שגיא

מומחים - צוות מקצועי משיב לשאלות

תנאי שימוש הצהרת סודיות תגובות אודות מפרסמים