נשים הריון ולידה גברים ילדים ונוער גיל הזהב שיניים רפואה-כללי
ספורט וכושר רפואה ומשפט דיאטה ותזונה מין וזוגיות רפואה משלימה

כאבים בעמוד השדרה

פרופ' אברהם וינברגר,

מנהל מחלקה פנימית ב', מרכז רפואי רבין קמפוס בילינסון, פתח תקוה.

חולים הסובלים מכאבים בצוואר ובגב מהווים אחוז נכבד מהאוכלוסייה המטופלת על ידי רימטולוגים, אורטופדים ורופאי שיקום. אצל חלק מהסובלים הכאב הוא ביטוי למחלה כללית נרחבת, התוקפת גם את עמוד השדרה, דוגמת גרורות סרטניות בעצמות שמקורן בגידול שמחוץ לשלד. גם זיהום חיידקי כללי יכול להתבטא בכאבים בעמוד השדרה, שמקורם באיים של חיידקים שהתיישבו בחלק זה של השלד. לכן בכל מקרה של כאבים ממושכים בעמוד השדרה חייב הרופא לבצע מספר בדיקות דם, צילומי רנטגן, ולעתים אף מיפוי עצמות, אשר יעזרו לאבחן במדויק את המצב.

כאבי גב תחתון

כאבים מסוג זה שכיחים מאוד בכל הגילים ובכל סוגי האוכלוסיות. כאן צריך הרופא לבצע, בנוסף לבדיקה הגופנית המדוקדקת, גם בדיקות עזר נוספות, כדי להיות בטוח שמדובר בבעיה מקומית, ולא במחלה כללית עם ביטוי מקומי בגב התחתון.

כאבים בגב התחתון נחלקים לשני מצבים: כאב גב תחתון חד, המופיע באופן פתאומי ולזמן מוגבל; וכאבי גב תחתון כרוני, המלווה את החולה תקופה ממושכת.

כאב גב תחתון חד נמשך ברוב המקרים שבועיים. מיעוט החולים מבריא רק לאחר כחודשיים. אצל חלקם יכול המאורע לחזור שוב ושוב. הסיבה לכאבים היא לרוב לחץ של הדיסקוס, המפריד בין החוליות, על העצבים שלידו.

ישנם חילוקי דעות ביחס להמלצה על מנוחה ממושכת במיטה. בכל מקרה מומלץ להימנע מעמידה ממושכת ומישיבה זקופה, שני המצבים מגדילים את הלחץ באזור החוליה המותנית מספר שלוש. כמו כן חשוב שלא להרים משאות כבדים. בזמן ההתקף מומלץ לטפל במשככי כאבים, ולעתים מומלץ להוסיף תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות.

פריצת דיסק

לעתים כאבי הגב התחתון הם כרוניים ונמשכים כמעט כל הזמן. הסיבה לכך נעוצה בשינויים ניווניים (שחיקה, שבירה, יציאת נוזלים) שהתרחשו באזור הדיסקוס והגורמים ללחץ עצבי באזור הפגוע.

הדיסק הוא לוחית טבעתית עשויה סחוס, המפרידה בין חוליה לחוליה בעמוד השדרה. לחץ לא נכון על החוליות עלול לדחוק חלק ממנו הצידה, כך שיבלוט כלפי העצבים היוצאים מחוט השדרה. הלוחית עלולה להיעשות דקה יותר ושבירה, והרווח בין החוליות מתקצר עד כדי נגיעה של חוליה אחת בשנייה, דבר שגורם כאבים מקומיים. התופעה של פריצת דיסק מתרחשת בדרך כלל אצל צעירים, בעוד ששחיקת הדיסק, יציאת נוזלים ממנו והנמכת הרווח בין החוליות, אופיינית לגיל המבוגר והקשיש.

לעיתים נוצרת היצרות של תעלת השדרה הגורמת כאבים המקרינים מהגב לרגליים ומופיעים בעיקר בזמן הליכה.

טיפול

במצב של לחץ על עצבים בעמוד השדרה, הטיפול המומלץ הוא ניתוח ושחרור הלחץ. כשמוכחת פריצת דיסק בעמוד השדרה, רופאים רבים ממליצים על ביצוע נתיחה. המטרה היא להקטין את לחץ החוליות ובכך לעצור את פריצת הדיסק. ישנם הטוענים שיעילות טיפול זה לא הוכחה. לפני תחילת הטיפול צריך להיות משוכנעים שמדובר בפריצת דיסק ולא בגורם אחר לכאבים, כמו גרורות סרטניות בחוליות, שבר דחיסה ועוד.

לכאבים כרוניים על רקע שינויים ניוונים של עמוד השדרה מומלץ ביצוע תרגילים היכולים לשפר את יציבות עמוד השדרה ומחזקים את השרירים הסובבים אותו. שיפור היציבה מונע הידרדרות והרעה במצב, אולם הוא אינו פותר את הבעיה הבסיסית. מומלץ לעסוק בספורט (בעיקר שחייה), ולהימנע מהרמת משאות כבדים.

Transcutaneous Electro Nerve Stimulation - TENS הוא מכשיר השולח גירויים חשמליים לאזור מוגבל. המכשיר מונח על המקום הכואב ואמור להפחית את עוצמת הכאבים. ניסוי שנערך בקרב חולים שסבלו מכאבי גב כרוניים הראה תוצאות טובות בעקבות השימוש במכשיר זה. אין עדות לגבי יעילותו בטיפול בכאבי גב תחתון חדים, אם כי יש להניח שבכוחו להפחית את הכאבים גם במקרים אלה.

מרחצאות מרפא מקלים על חולים הסובלים מתהליכים ניווניים במיפרקים, חוליות הצוואר ומכאבי גב תחתון על רקע תהליכים אלה.

השימוש באולטראסאונד מאפשר חימום של הרקמות העמוקות בעזרת גלי קול. לא הוכחה יעילותו של הטיפול בכאבי גב חדים. לא מומלץ להשתמש במכשיר זה לטיפול בכאבי גב תחתון כרוניים.

חגורה קשיחה התומכת בעמוד השדרה התחתון יעילה לכאבי גב הנמשכים מספר שבועות, אבל אינה מומלצת לכאבי גב כרוניים. החשש משימוש ממושך בחגורה קשיחה הוא בניוון של שרירי הגב והבטן, שעלול להופיע בגלל חוסר שימוש בשרירים אלה.

משחות כמו וולטרן, אקסיפן, דיקלורן ג'ל, בן-גיי, דוליקל, פלדן ג'ל, רדיאן ועוד אחרות, נמצאו יעילות נגד כאבי גב וצוואר. משחות אלה מכילות חומר נוגד דלקת לא סטרואידלי, החודר לרקמות שבאזור הכואב, וכך הן משפיעות. מידה זעומה מהחומר מגיע לזרם הדם. משחה יעילה אחרת, זוסטריקס, היא בעלת מנגנון פעולה אחר. יש לשים לב לתופעות לוואי מקומיות שעלולות להופיע תוך כדי שימוש במשחות אלה. רצוי לחמם את המקום הכואב לפני שמורחים את המשחה.


מומחים - צוות מקצועי משיב לשאלות

תנאי שימוש הצהרת סודיות תגובות אודות מפרסמים