נשים הריון ולידה גברים ילדים ונוער גיל הזהב שיניים רפואה-כללי
ספורט וכושר רפואה ומשפט דיאטה ותזונה מין וזוגיות רפואה משלימה

בהקת

(Vitiligo)

 ד"ר דן בן-אמתי,

מנהל היחידה לדרמטולוגיה פדיאטרית, מרכז שניידר לרפואת ילדים.

בהקת הינה מחלת עור שביטוייה כתמים לבנים כתוצאה מחוסר פיגמנט. המחלה יכולה לערב כל אזור בגוף, בד"כ בצורה סימטרית.

מי נפגע?

בהקת פוגעת ב-2 מכל 100 אנשים, כחצי מהנפגעים הינם צעירים לפני שנתם ה-10 ובחמישית מהם קיים סיפור משפחתי של בן משפחה נוסף הסובל מבהקת. מרבית הסובלים מבהקת הינם במצב בריאותי תקין.

מה קובע את צבע העור?

מלנין הוא הפיגמנט הקובע את צבע העור, השיער והעיניים, והוא נוצר ע"י תאים הנקראים מלנוציטים. אם תאים אלה מתים, או מאבדים כושרם לייצר מלנין, העור הופך בהיר יותר או אף לבן.

מה גורם לבהקת?

בהקת נגרמת עקב העלמות המלנוציטים במנגנון שאינו ברור די צרכו. קיימות תאוריות שונות לכך:

  • קצות עצב המתפקדים באופן לקוי ומייצרים חומר רעיל למלנוציטים.
  • מערכת החיסון הורסת את המלנוציטים ע"י יצירת נוגדנים עצמיים.
  • המלנוציטים הורסים עצמם ע"י ייצור חומר רעיל בתהליך הבנייה של מלנין.
  • פגם תורשתי ההופך את המלנוציטים לפגיעים יותר.

כיצד מתפתחת בהקת?

המהלך וחומרת הפגיעה שונה בכל חולה. אנשים בהירי עור יבחינו בכתמים בעונת הקיץ - עת נשזף העור הבריא מסביב לנגע. לא ניתן לחזות מה תהיה מידת התפשטות המחלה. המחלה מתחילה בד"כ באובדן מהיר של פיגמנט, הנמשך עד שלב שבו מסיבה שאינה ידועה לנו, התהליך נעצר. בדרך כלל הפיגמנט אינו חוזר מעצמו.

כיצד מטפלים בבהקת?

לעיתים הטפול הטוב ביותר הוא להימנע מטפול. באנשים בהירי עור מניעת שיזוף העור הבריא יכולה להביא לכך שהכתמים הבהירים יהיו כמעט בלתי מורגשים. הכתמים הלבנים של הבהקת הינם חסרי הגנה טבעית מפני שמש, ולכן נפגעים בקלות בעקבות חשיפה לשמש. יש להשתמש במגיני קרינה בעלי מקדם הגנה SPF 15 לפחות בכל אזורי הבהקת שאינם חסויים, כמו כן רצוי להימנע מחשיפה לשמש בשעות בהן עוצמת הקרינה גבוהה.

שימוש בתכשירים קוסמטיים הינה שיטה בטוחה ופשוטה לטיפול. קיים מגוון גדול של תכשירים עמידים למים. כאשר תכשירים אלו אינם מספיקים להשגת תוצאות רצויות, ניתן לנקוט באחת משתי האפשרויות הבאות:

  • להשיב את הפיגמנט התקין (Repigmentation).
  • הרס הפיגמנט הנותר (Depigmentation).
השבת הפיגמנט התקין
  • סטרואידים מקומיים – יעלים באזור בהקת מצומצם. טיפול זה מועדף בילדים, כאשר מגיני קרינה ותכשירים קוסמטים לא הועילו.
  • Puva - שיטה טיפולית זאת משלבת חומר הניתן דרך הפה (Psoralen) המגביר רגישות העור לאור, בשילוב חשיפת החולה לקרינה אולטרא-סגולה מטיפוס UVA. אין להשתמש בטיפול זה בילדים מתחת לגיל 9 שנים. טיפול משיג תוצאות טובות ב- 50%-70% מהכתמים בפנים, גב וגפיים עליונות. התוצאות ניכרות כשנה לאחר תחילת הטיפול (פעמיים בשבוע). תופעות לואי לטיפול כוללות כוויות שמש, נמשים ועליה בשכיחות סרטן העור. למניעת פגיעה בעינים יש להשצתמש במשקפי שמש לאחר קבלת הפסוראלן. נשים הרות או מיניקות מנועות אף הן מטיפול.
  • השתלת עור - העברת עור מאיזורים בעלי צבע תקין לאיזורי הבהקת.
הרס הפיגמנט הנותר

כאשר הבהקת מפושטת, עדיף להרוס את הפיגמנט שנותר בשטחים הבריאים ולהפוך את העור כולו ללבן. התהליך נעשה באמצעות חומרים כימיים ולוקח כשנה להשלמתו. הריסת הפיגמנט אינה הפיכה.


מומחים - צוות מקצועי משיב לשאלות

תנאי שימוש הצהרת סודיות תגובות אודות מפרסמים