הוספת הודעה פורום אף אוזן גרון - ראש הפורום

בדיקת ברה - ABR

ד"ר דוד כהן(13.1.2010, 23:34)
זוהי בדיקת מוליכות עצבי השמע לכוון המוח. היא מגלה אם יש הפרעות במעבר גירוי השמע וגם מאפשרת קביעה סף שמיעה מדויק. הטכניקה פותחה בארץ והיתה חשובה מאד באיבחון בזמנו אך עתה ירדה חשיבותה לאור בדיקות אחרות שפותחו בינתיים. עם זאת היא עדיין חשובה.

טכניקת הבדיקה היא שמשמיעים תיקתוקים תכופים באזניים ומחברים מדבקות לראש שמודדות את הולכת גירויי השמע. היא אינה כואבת ואינה מסוכנת. בתינוקות וילדים קטנים נוהגים לתת תרופה לשינה כדי לאפשר בדיקה שקטה ומדויקת.

הבדיקה מנטרת את מסלול עצבי השמע מהאוזן הפנימית ומעלה במעלה המסלול בגזע המוח. אם היא לא תקינה יש מקום לשקול בירור נוסף. הבדיקה אמורה לברר אם יש ליקוי שמיעה ובאיזו מידה. מנסיוני יש לא מעט מצבים בהם לא מתגלה דבר בסוף הבירור. הבדיקה כיום אינה האמצעי היחיד וגם אין תוצאותיה מוחלטות לגבי קיום ממצא או בעיה. אצלנו ממעטים כיום להשתמש בה בגלל שהיא לא מוסיפה הרבה על מה שניתן לקבל באמצעים אחרים.

איני מייחס חשיבות רבה מדי לבדיקת ABR מכיון שיש בה אחוז גבוה של אי דיוק. היא אחת מהבדיקות שרופאים נעזרים בה, מי יותר ומי פחות, כדי לאבחן את מערכת ההולכה של גירויי השמיעה מהאוזן למוח. מנסיוני אסימטריה בין האזניים לפי בדיקת ABR לרוב אינו מהווה סימן מספיק לדאגה, אך רופאים בדרך כלל לוקחים זאת לתשומת לב וממשיכים בבירור, כאמור ללא ממצאים בסופו של דבר. היתרונות של בדיקה זו מצומצמים ואינם ממש בעלי משקל.

בברכה,
ד"ר דוד כהן
מומחה למחלות אף אוזן גרון