הוספת הודעההוספת תגובה פורום הפרעות חרדה - ראש הפורום

וולריאן- רלקסין

ד"ר יששכר הרמן(5.8.2006, 22:20)

שלום אילנית,

כבר כתבתי בעבר בפורום את דעתי על החמרים הנקראים "טבעיים".

בכלל הרעיון שמה שטבעי הוא טוב הוא רעיון מתקופת המהפיכה הצרפתית. אנשים שחיו בכפרים ובטבע היו אכן יותר בריאים מהמתגוררים בערים שם תנאי הקים ותברואה היו מזעזעים. נדמה לי שמאז התפתחנו, הלא כן? רק הרעיון האנכרוניסטי הזה נשאר כאילו שטבעי הוא טוב ולא מזיק. כל מיני רמאים מוכרים מיני עשבים שאמורים לרפא תחת כותרת של "תוסף מזון" ובקריצה מבטיחים שזה טבעי ובטוח. הניסיון מראה שלרוב הדברים הטבעיים הללו אינם עוזרים, ומועילים רק לחשבון הבנק של המפיץ את הסחורה. מצד שני יש יותר ויותר פירסומים על נזקים עקב צריכת החמרים הטבעיים הללו. כבר כתבתי גם שהמפיצים של חמרי הטבע הללו אינם נמצאים בפיקוח כמו חברות התרופות ולכן לא מפרסמים כל תופעת לוואי, כפי שעושות החברות המיצרות את התרופות.

ולריאן היא דוגמא לכך.

מדובר בחומר המופק מצמח, מוכר כבר אלפיים שנה, ויש לו תכונות דומות לבנזודיאזפינים. בשימוש ממושך הוא יכול למכר (ויש דווחים על התמכרות לולריאן), וכמו כן יש עוד כמה אזהרות לגבי ולריאן - נמצאו תופעות לוואי - כאבי ראש, אי שקט, הפרעות בקצב הלב, סחרחורת, והפרעות בראיה. איננו יודעים האם ולריאן בטוח לנשים הרות ומיניקות וההמלצה היא לא ליטול ולריאן בהריון והנקה. חובה להפסיק שימוש בולריאן שבוע לפני ניתוח כיון שחומר זה יכול להפריע להשפעה התקינה של תרופות ההרדמה.

רוב המחקרים מצביעים על כך שלולריאן אין יתרון של ממש על תרופות מקבוצת הבנזודיאזפינים.

המסקנה - לחומרים טבעיים אין אבא, ואין אחריות - זה ההבדל החשוב ביותר בינם לבין תרופות.

לגבי היכולת לרכוש את המוצר רלקסין ישנן תרופות ותכשירים רבים הנמכרים באופן חפשי, לחלקם יש יכולת פוטנציאלית לגרום נזקים של ממש, אך עד שלא נמצא שאכן יש נזק לא ממהרים השלטונות להתערב.

אני יכול לתאר לך כמה וכמה חמרים מסוכנים הרבה יותר שקל לרכוש אותם באופן חוקי.

לגבי רמוטיב:

אכן מדובר בחומר המופק מצמח (אם דווקא תרצי -ניתן לקרוא לו "טבעי"), אבל כאן מדובר בייצור בפיקוח של חברת תרופות, וחומר שעבר את כל ההליכים כדי לעמוד בסטנדרטים של תרופה אמיתית.

השימוש העיקרי של רמוטיב הוא למצבי דיכאון. לעיתים קרובות מאד דיכאון מלווה בחרדה, ואז רמוטיב כתרופה נוגדת דיכאון יכול להיות טיפול מוצלח. (כאשר החרדה היא סיבוך של הדיכאון !) רמוטיב איננו טיפול כנגד התקפי חרדה, ולא כנגד OCD והפרעות חרדה אחרות, הוא פועל במנגנון מעט שונה מה- SSRI ואיננו מיועד לעזור במצבים אלו (זו גם עמדת החברה המפיצה את המוצר).

בברכה,
ד"ר יששכר הרמן
פסיכיאטר בכיר