הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

לדבר גם כשקשה

ד"ר אורן חסון(29.1.2017, 21:46)

מירי יקרה,

א. תלוי מה את רוצה להשיג. חשבי היטב מה את רוצה להשיג, ובעיקר - מה הכי חשוב לך, אחר כך מה השני הכי חשוב, והשלישי הכי חשוב וכן הלאה. ערכי רשימה. אחר כך, תגידי לעצמך שלא תוכלי להשיג הכל. אולי אפילו תגידי לעצמך את זה כמה פעמים, עד שתשתכנעי שלא תצליחי להשיג הכל. ואז - לכי לראש הרשימה, ושאלי את עצמך: אם אני משיגה את זה, האם אני מוכנה להשלים עם זה שלא אשיג את היתר?

זו שאלה פשטנית, שכן, אפשר לשאול גם: אם אני משיגה 80 אחוז מזה (בהנחה שזה לא "כן או לא"), האם אני מוכנה לוותר על 40 אחוזים מהשני ברשימה? כשתעשי את זה, יכול להיות שתגלי שבעצם יותר המטרה השניה בעצם יותר חשובה לך מהראשונה, או לפחות שכך את מרגישה כלפיה, למרות שזה לא באמת כך.

דוגמא: אם כתבת שהמטרה הראשונה היא לשמור על הנישואים (הנה מטרה של כן או לא), והשניה היא לקבל הערכה, האם תהיי מוכנה לוותר על השניה למען הראשונה? - לא בטוח. במקרה כזה, לקבל הערכה היא היא מטרה הראשונה שלך. אבל אז, שאלי את עצמך: האם אני מוכנה לקבל רק 80% הערכה, כדי לשמור על הנישואים?

בדקי את המטרות שלך, ואז בדקי את הדרך. אם את נלחמת על הכל, אז אולי כדאי לשנות גישה, וליצור סדרי עדיפות.

ב. אם את חושבת שלשנות גישה זה "להתחנף", אז אולי לא כדאי. כי אם תרגישי שאת מתחנפת אליו, את תשני עשייה, אבל את לא תשני גישה. אם תחליטי שאת מוכנה לפייס, ושאת מוכנה להתפייס - זה יהיה לשנות גישה. חשבי היטב על ההבדל בין השניים.

אני לא בטוח שאת אוהבת את כל מה שכתבתי, אבל כתבתי את זה בעיקר כדי שתנסי להסתכל על מה שאת רוצה ועל הקשר שלכם וגם על מה שהוא רוצה באופן מורכב יותר. כשכועסים וכשפגועים זה קשה מאד, ולכן אני יודע שלא מבקש ממך משהו קל. בכלל לא. אבל אולי אני מבקש ממך לקחת הרבה אויר, לפני שתחליטי מה את עושה - למענך. כדי שתצליחי להשיג את מה שאת באמת רוצה ואת מה שבאמת חשוב לך, גם אם יהיו דברים שלא תשיגי ולא יהיו. או לפחות לא מייד.

ועוד משהו, שמאד תלוי עד כמה חשובים לך ולו הנישואים שלכם. אני מבין שאין לכם כסף לטיפול. אתם במינוס, עם תינוקת. אולי כדאי לבדוק דרך קופת החולים מה האפשרויות לטיפול דרכם, שהוא מוזל (לאחר הרפורמה, כל הטיפולים המסובסדים עוברים דרך קופות החולים). ואם תחליטו שלא - זו החלטה מאד מאד מחייבת. כי זו החלטה שאומרת שאתם לוקחים אחריות, וחייבים לפתור את הדברים בעצמכם. דברו על זה. כי אם אתם צריכים לפתור את הדברים בעצמכם, זו אחריות לא פשוטה, שלא תוכלו לבצע אותה בלי לדבר על מה שצריך גם כשקשה. אם תתחילי בצעדי פיוס, זה לא מבטיח דבר, אבל יהיה לזה סיכוי.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com