הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

לדבר אחרת על מה שלא מושלם?

ד"ר אורן חסון(29.1.2017, 21:47)

ענת יקרה,

מן הסתם, יושבים לו דברים בראש שהוא לא אומר אותם בבת אחת, אבל נזכר בהם כשמשהו מזכיר לו אותם, ואז זה יוצא כדי שלא ישכח. האם כל מה שהוא אומר הוא ביקורת קשה, או שהוא אומר שהמרק לא היה מלוח מספיק?

מה שאני מנסה לומר הוא שאין ספק שיש פער משמעותי בין האופן שבו הוא אומר משהו שהוא רוצה לשנות או לתקן, לבין האופן שבו את מקבלת את זה. האם הוא מתכוון לפגוע בך? מה את חושבת?

יתכן שהוא כל הזמן רוצה לשנות ולתקן, ואז זה באמת מעייף גם כשאין לו כוונות לפגוע בך. אם זה לא כל הזמן, אבל את עדיין מרגישה שזה הרבה ונפגעת, נשאלת השאלה: אם כך, איך הוא יכול לומר לך דברים שהוא חושב שצריך לשנות, אחרת, כלומר, מבלי לפגוע בך?

האם כל מה שהוא אומר הוא אומר באופן פוגעני וחריף? האם יש דברים שהוא חושב שאין צורך לומר? האם הוא יכול לומר דברים אחרת?

ואז באמת נשאלת השאלה, שאין לי עליה תשובה, והיא - האם את פגיעה מדי? אין לי שום אפשרות לדעת. יכול להיות שכן, ושהביקורת שלו מאד עדינה ומרומזת. פעמים רבות זה שילוב של הצדדים, והרבה תלוי איך נוצרה הדינמיקה של התקשורת הזו שלכם, ובכלל זה הפגיעוּת שלך ואולי חוסר הסבלנות והבוטות שלו. איך נבנו והצטברו הכעסים ביניכם, שיכולים להעצים את שניהם?

זה משהו לחשוב עליו ביחד, אלא שאני חושב שכבר ניסיתם. אולי זה הזמן לנסות גם טיפול זוגי, לשפר את התקשורת, ואת ההרגשות של שניכם, ולהגביר אמון ברצון הטוב של שניכם, ולהפחית את הכעסים. המבחן שלך הוא - האם אתם יכולים לשפר את זה לבדכם? - נסו. אם בתוך חודש של ניסיון זה לא עבד, כדאי ללכת לטיפול. כי אם זה יישאר אותו הדבר, זה גם יהיה רע יותר, כי אותו דבר כאשר את מרגישה במלחמה, ומן הסתם הוא מרגיש במגננה ו/או במלחמה גם, זו מתכונת לאסוף עוד כעסים, ואז, מתישהו, טיפול ידרוש גם הרבה יותר זמן (ופגישות), גם הרבה יותר סבלנות שאולי כבר לא תהיה לכם, וגם עם סיכויי הצלחה פחותים.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com