הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

הקשבה, תקשורת והרבה אמפתיה

ד"ר אורן חסון(31.1.2017, 20:33)

רונית יקרה,

אני חושב שהשאלה היא פשוטה, והתשובה מסובכת. השאלה היא: אני לא אוהבת כלבים, נגעלת מכלבים, והתחתנתי עם איש שיש לו כלב גדול ואהוב (עליו). הייתי יכולה להתמודד עם זה כאשר היינו רק שנינו, ואני לא מצליחה כאשר יש לנו ילד.

התשובה מורכבת, כי שניכם לא עמדתם, כל אחד בדרכו, בחוזה הלא כתוב של הנישואים שלכם. הוא לא עמד בצד שלו בחוזה בכך שלא הסכים לשמור את הכלב בגינה בחורף, ואת לא עמדת בחוזה הלא כתוב שלך - שתוכלי להתמודד עם בעל שיש לו כלב. הוא אולי התחייב לך לשים את הכלב בגינה בגלל שקיווה שאולי תתרגלי עם הזמן או שאולי תרחמי מתישהו על הכלב ותכניסי אותו הביתה, ואת אולי הסכמת להתחתן איתו בגלל שקיווית שהוא יוותר מתישהו על הכלב למענך. שני הדברים לא עבדו.

הבעיה היא לא בכלב שחי בגינה כל היום, כי הוא חי בגינה כל היום רק כי לא רצית שיהיה בבית. הבעיה היא שאת לא מתמודדת רגשית עם כלב בבית, ושהרגשות שלך מתעצמים עוד יותר כאשר מדובר בבן שלך. התוצאה היא שעניין הכלב הפך לכם למודל של אהבה וצדק. 'אם הוא רואה שזה כל כך קשה לי, איך זה שהוא מעדיף את הכלב עלי?' 'היא ידעה שאני עם כלב, ושאני אוהב את הכלב ושאני "איש של כלבים", והיא ידעה בדיוק לאן היא נכנסת, אז שלא תבוא עכשיו בטענות לאף אחד, כי הצדק לא איתה'. ובאיזה שהוא מקום כנראה שניכם צודקים, בין אם המשפטים שכתבתי כאן מדוייקים או לא. נוצרה ביניכם חמיצות שמשפיעה על היחסים ביניכם. כרגע, עושה רושם שאם אחד מכם יוותר יותר, החמיצות הזו תגדל עוד יותר, והיא עלולה לאיים על הקשר שלכם בעתיד. אין לי פתרון פשוט. כלומר, קל לומר לו "מצא בית אחר לכלב", אבל אם הוא לא יהיה מרוצה מהפתרון הזה, הוא יחזור אליך עם כעס גדול, וחיי השיתוף שלכם עלולים להיתקל בקשיים רבים בכל פעם שתרצי שיוותר על משהו נוסף, קטן כגדול. קל לומר לך: "תתרגלי". אלא שאם באמת תבחרי להתגבר על התחושות שלך למען הבעל, את תתקשי לוותר על דברים קטנים כגדולים, כי הכעס אצלך יהיה גדול. כרגע, יתכן שזה מה שאת שניכם כבר מרגישים. לכן, נדמה לי שהפתרון הטוב ביותר הוא ללכת לטיפול שבו תלמדו איך להתגבר על קונפליקט משמעותי - לא בדרך של פתרון מיידי וקצר, שאולי יהיה ואולי לא, אלא בדרך של הקשבה, תקשורת, והרבה אמפתיה, שהלכה לכם באיזה שהוא מקום לאיבוד.

אני יודע שזה קשה, אבל אני מקווה שאת מקשיבה היטב למה שכתבתי כאן. כי זה מאד חשוב.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com