הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

טיפול זוגי לאחר משבר נפשי

ד"ר אורן חסון(3.7.2017, 20:35)

אוליביה יקרה,

נראה כאילו שניכם הגבתם לא טוב למצבים לא פשוטים, כל אחד בדרכו. את הגבת באופן פיזי, עם פגיעה במערכת החיסונית, הוא נפגע באופן נפשי, בהתכנסות ובהסתגרות, ובהמנעות מהתמודדות נפשית. לכאורה, קל יותר להבין פגיעה רפואית, כי "אין מה לעשות, וצריך לטפל בסימפטומים". לכאורה, בעיה נפשית היא שונה, כי "כל מה שצריך זה לעשות אחרת". אבל האמת היא שבעיה נפשית היא מצוקה בדיוק כפי שבעיה גופנית היא מצוקה, ולא קל "לעשות אחרת".

כפי שאני מבין ממכתבך, יתכן מאד שהוא נקלע למצוקה נפשית, שאולי היא חדשה. לפעמים גם בעיה נפשית מתגלה מתישהו, ללא שהיו לה סימנים מוקדמים, בדיוק כמו בעיה גופנית. יתכן מאד שחלק מהעניין, בעיניו, הוא גם רגשי אשם גדולים, ותחושת חוסר ערך עצמי - אולי דווקא משום שאת היית חזקה כל כך ומתפקדת כל כך, מה שהעצים את הניגוד אליו, שגורמים לו להימנע מלעשות, או להתרחק ("אם את כל כך סובלת, אולי בכלל צריך להיפרד") גם אם באמת הוא לא רוצה לעשות זאת.

את צודקת בכך שאתם זקוקים לטיפול, גם הזוגיות שלכם, וגם הוא בנפרד. אני מבין שהוא לא רוצה, וגם זה יכול להיות תוצאה של הבעיה - החשש שטיפול יציף על פני השטח את "הבעיה" שלו, ושאז גם הוא ייפגע, וגם את לא תרצי להיות איתו, או חוסר הרצון להתמודד איתה, כי זה קשה וכי זה יהיה כואב.

במקרה הגרוע שהוא לא רוצה ללכת לטיפול, התחילי את בטיפול בעצמך. כך או כך, עומדת גם האופציה, לפני שתחליטי באופן חד צדדי להיפרד ממנו, להגיש לו אולטימטום שאת מתכוונת אליו, והוא שתלכו ביחד לטיפול, כי אחרת, את מיואשת ורוצה להיפרד. כך שתהיה לו בחירה, גם אם היא סופית ואחרונה, ללכת איתך לטיפול, לפני הפרידה. הוא רוצה שתהיי מרוצה, הוא רוצה שתהיו ביחד, אבל יש לכם הרבה פערים לגשר עליהם, והרבה טינה שלך כלפיו, ואת רוצה לדעת שהוא יכול להיות אדם שאפשר לסמוך עליו בעתיד. ואם תחליטי ללכת לבדך כי הוא לא רוצה, ועוד לפני אולטימטום שכזה, לכי למטפל שיבין שיש לך צורך ורצון בטיפול זוגי, וינסה לעזור לך להכניס אותו אל הטיפול, באופן ישיר או עקיף. ויש דרכים לעשות זאת.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com