הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

טיפול CBT בקינאה (זוגי?)

ד"ר אורן חסון(26.7.2017, 15:54)

רוית יקרה,

את חרדה מאד מכך שבעלך יימשך לנשים אחרות. החרדה הזו מסתייעת בהכללה ש"גברים (סטרייטים) מאד נמשכים לנשים, מסתכלים ו'תרים במבטם'", עם החשש שאם כולם כך, אז אולי גם בעלך כך, למרות שאת לא בטוחה. מצד שני, יתכן שאת משתמשת באמירה הכוללנית הזו דווקא כדי להרגיע את עצמך, כי היא אומרת לך שמכיוון שכל הגברים הסטרייטים כך, אז בעלך, שעושה זאת, אינו חריג. כך או כך, זו הכללה מאד גסה. מה עוד שלא כל מבט הוא גם מבט "מפשיט" או מעורר ריגוש מיני, גם כשהוא מבט באשה יפה. מה שמעורר ריגוש מיני הוא המחשבות, ולא המראה, ולשם כך צריך לפעמים עוד רגע של זמן כדי להתפנות לזה.

חשבי עליך לרגע: גם את יכולה להתרשם ממראה של גבר מאד אסתטי ומושך, אבל לא תמיד תהיינה לך מחשבות מיניות בהקשר אליו. ואם את חושבת שגברים שונים מזה, את חושבת סטראוטיפית, וחשיבה שכזו מגיעה לעיתים מחרדות, ואכן מאיימת. אנשים שונים זה מזה בעיקר במינון התגובות, הרגשות והמחשבות, כלומר, כמותית יותר מאשר איכותית.

אלא שכך או כך, את בחרדות, ואני בטוח שזה מאד מעייף לאורך השנים גם אותך וגם אותו, כי לפי הלך הרוח שלך, יתכן שאת רואה את הבגידה כדבר בלתי נמנע, וכל מה שאת יכולה זה רק לדחות עוד קצת את הקץ. זה מאד מעייף לעמוד כל הזמן על המשמר, ואכן זה משהו לעבוד עליו.

אני יכול לתת לך תחילת כיוון, כי אחת הדרכים לטיפול בחרדות זהו טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי). הקישי על הקישור, ותקבלי קצת מידע על זה. קראי גם על מחשבות אוטומטיות שליליות (מ.א.ש.) בקישור שבתחתית הקישורים מימין.

עם זאת, אני מציע שאם תחליטי ללכת לטיפול שכזה, עשי זאת אצל מטפל שגם עושה טיפול זוגי. יתכן שהוא ירגיש שכדאי להכניס גם את בן זוגך לטיפול, כי יתכן שיש לו חלק בזה: אולי שלא בידיעה הוא גורם לך לחרדות גדולות מכפי שהוא היה רוצה, ואולי בידיעה הוא גורם לך לפחדים גדולים יותר מכפי שראוי במקרה שלכם, מה שיכול לקרות כאשר יש ויכוחים ומאבק כוחות. האפשרות הזו צריכה להילקח בחשבון בעת הטיפול בקינאה, כדי למתן השפעות חיצוניות מסוג זה על החרדות.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com