הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

להתגבר על חוסר ביטחון גדול עם נשים

ד"ר אורן חסון(31.7.2017, 11:11)

חיים יקר,

הסיפור הוא פשוט, אבל כל כך מורכב. איבדת ביטחון בכך שאתה מבין נשים. אולי איבדת ביטחון שאתה מבין אנשים בכלל, אבל נשים הם הנושא על הפרק והחלק המשמעותי. וכשאתה מאבד ביטחון ביכולת שלך להבין, אתה מחפש סימנים, וכשאתה לא בטוח שאתה מבין את הסימנים לבד (כי איבדת ביטחון ביכולת הזו שלך), אז אתה מחפש כללים ברורים שאפשר יהיה לזכור אותם באופן קוגניטיבי. במילים אחרות, אתה לא סומך על התחושות והאינטואיציה שלך, ולכן אתה מחפש "כללים" שאפשר לזכור, כדי להשתמש בהם.

זו לא הדרך הטבעית העיקרית שבה אנשים משתמשים ביחסים הבין-אישיים שלהם, ולכן קשה לך. לא ברור לי למה איבדת ביטחון, מעבר לעובדה שלא הצלחת עד כה ליצור קשר משמעותי. האם חוסר הביטחון שלך הוא שבולט, ומרחיק? - זו אפשרות, שכן אנשים חסרי ביטחון עוסקים הרבה במגננות, ולפעמים אפילו בחיפוש אישורים לכך שהם לא מוצלחים. באופן מוזר, אימוץ הכלל הזה שכן עובד (הכישלון) כאמת מוחלטת, נותן ביטחון מסויים, כי אז אתה יודע, לכאורה, מה צפוי לקרות, ובאורח אבסורדי כלשהו, העולם אולי נראה אז בטוח יותר כי הוא צפוי יותר.

אבל יתכן גם שיש לך קושי אמיתי בלקרוא אנשים ואת כוונותיהם, שאינו קשור רק למגננות המגיעות מחוסר ביטחון. יש סיבות שונות לכך שאנשים מסויימים מתקשים לקרוא שפת גוף, הבעות פנים ולכן גם "כוונות". אף אחד לא מושלם בזה, אבל יש דרגות שונות של יכולת, בין אם הן מולדות, ובין אם הן נוצרות במהלך החיים.

אתה במצוקה גדולה, וכרגע עם חוסר ביטחון גדול שמפריע לך ליצור קשרים, ואולי קודם כל מפריע לך עם עצמך, ומשפיע מאד על התדמית שלך בעיני עצמך. אני חושב שחשוב מאד שתלך לטיפול. יתכן שכל מה שאתה צריך זה לבטוח בכלים שיש לך. אבל יתכן גם שבאמת יש לך קושי בקריאת אנשים (שאולי אפשר לקרוא לו סוג של "דיסלקציה"), ואתה צריך קודם כל להבין אותו ולאפיין אותו, בכדי שתוכל לדעת איך להתגבר עליו, או אולי אפילו איך להציג אותו או את עצמך בפני אחרים, ואולי אפילו להיות גלוי באשר לקשיים האלה, אם קיימים, ולהעזר בדברים הטובים שיש בך כדי לקדם את עצמך. קשה לעשות את זה ללא הבנה מתאימה.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com