הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

קיום כאדם שמכבד את עצמו

ד"ר אורן חסון(13.8.2017, 15:33)

נבוכה יקרה,

בכל הסיפור המעיק הזה שסיפרת, עולה בעיקר דבר אחד שצף על פני הדברים, והוא העובדה שאת מתקשה להסתדר בלעדיו. אחרת כבר מזמן לא היית שם. אם היית חושבת שאת יכולה להסתדר בלעדיו, לא היית מבטיחה הבטחות שוא, ולא היית שבה אליו לספוג את העלבונות שהוא מטיח בך.והשאלה שאת צריכה לשאול את עצמך, וגם לתת תשובה לה, היא למה את לא יכולה להסתדר בלעדיו?

כשאני קורא את מכתבך, אני רואה שם את התשובות שלך: כי הוא כריזמטי, כי הוא מושך, כי הוא סמכותי וכי קשה לסרב לו, וגם - כנראה גם כי את מעריכה את חוכמתו. יתכן שהאדם הזה הוא אדם חכם מאד, אבל הוא גם איש מרושע, נצלן וחסר אמפתיה, שלא מתחשב במה שהדרישות שלו עושות לך.

ולכן, כשאלו התשובות שלך לשאלה למה את לא מסתדרת בלעדיו, את מעבירה את כל האשמה אליו, כאילו שאין לך כל יכולת להתנגד לו. והרשי לי להעביר את האחריות אליך: את מקבלת ממנו משהו, ואת מבטיחה לו משהו, ולהבטחה הזו יש מחיר. המחיר הוא או לקיים את ההבטחה, או לספוג את העלבונות שהוא מטיח בך כשאת לא רוצה לקיים את ההבטחה. בשלב הזה, ההחלטה שלך היתה ששווה לשלם את המחיר של העלבונות, ולא שווה לשלם את המחיר של קיום ההבטחה. אלו הן ההחלטות שלך. כשיום אחד תחליטי שהנזק שלך ממנו עולה על התועלת שלך ממנו, תפסיקי ללכת אליו להתייעץ כשקשה, ותפסיקי את התלות שלך בו. ואם מה שמפריע לך הוא ה"הבטחות" שלך, את יכולה להרגע. הוא ממש לא טלית שכולה תכלת. הדרישות שלו חריגות, נצלניות ואפילו מרושעות.

לכן, אולי זה מה שאת צריכה: להבין שכאשר קשה תסתדרי, גם אם אולי לא כל כך טוב כמו בעזרת התמיכה שלו, אבל תהיי עצמאית יותר, ולא תצטרכי לשלם את המחיר. איתו, את משלמת מחיר. ואת יודעת היטב מה המחיר - העלבון, הויכוח, אבדן ההערכה העצמית - כן, מעצם העובדה שאת יודעת מה נכון ומה צריך לעשות, ולמי את מחוייבת ומחייבת את הנתינה האינטימית שלך, ושבכל זאת את אפילו שוקלת בינך ובינך אם לבגוד ב'אני מאמין' שלך, ובמי שאת חושבת שאת. אני חושב שהמחיר הזה כבד מדי. אולי כדאי לך לחפש דרכים אחרות להתמודד, גם אם הן פחות טובות. לפחות תשמרי על הכבוד העצמי שלך, ועל הקיום שלך כאדם שמכבד את עצמו.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com