הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

הטיפול בריחוק לאחר מצבי טראומה

ד"ר אורן חסון(23.8.2017, 10:29)

מיקי יקרה,

עכשיו יותר קל לי להבין את מורכבות הקשר ביניכם, אם כי אני משוכנע שיש עדיין הרבה מן הנסתר בשבילי.

את כותבת שהוא נרתע מאינטימיות איתך, ושזה מפריע לך, ושכאשר זה כן ישנו, זה יותר טכני מבחינתו ופחות רגשי. אני מבין מזה שהיית רוצה אותו יותר קשוב אליך, והתקשורת האינטימית הזו חסרה לך. ככלל, את מרגישה שהוא מתקשה להתמסר אליך, רגשית, ושהוא מתנהל בתוך עצמו, ואולי אפילו באופן שלא מודע או לא מוכן להציף את הרגשות שיש לו, ומן הסתם - זה לא פשוט להעלות רגשות כשאין תגובה של הצד השני. זה יכול להיות מתסכל מאד, וגם לא מובן - כי את אולי מתקשה להבין מה הוא חושב, כשאת לא רואה את הרגשות שלו מוחצנים.

מצד שני, שניכם עברתם הרבה מאד בשנים האחרונות, עם טיפול ואבל בצד שלך, ועם טיפול ואבל בצד שלו. גם זה עלול להרחיק אתכם רגשית זה מזה, שלא לדבר על כך שזה עלול לגרום לכם ליצור השוואות, גם באופן לא רצוני וגם כאשר אתם חושבים שלא מתאים לכם להיות כאלה, בין הסבל והמצוקה שלך לבין אלה שלו, וזה עלול לעורר כעסים, בין אם הם מצטברים בשקט בפנים ומשפיעים על היכולת להחצין רגשות, ובין אם הם יוצאים החוצה כביטוי של הכעס הזה, ואולי דווקא בנושאים שוליים.

כמו שכתבתי, עברתם הרבה רגשית שניכם, פעלתם כאוטומט כי הייתם צריכים לתפקד, אבל זה גם הרחיק אתכם או גרם למצבורים של עניינים שכנראה אינם פתורים ביניכם ומונעים מכם להיפתח ולהתקרב. לפי מכתבך, אתם עדיין על אוטומט, בעלך אולי היה גם כך על חצי אוטומט כשפעם הסתדרת עם זה, אבל את רוצה יותר, ובודאי יותר ממה שיש עכשיו.

הדרך לעזור לעצמכם לבד, היא לנסות ולהתקרב אליו ולקרב אותו עם כמה שפחות כעסים, ובהדרגה. קשה מאד לעשות זאת לבדך, אבל זו הדרך. לרכוש את אמונו מחדש באהבה שלך אליו, וברצון שלך הכמעט שאינו מותנה, בקירבה שלו. כשזה ישנו, יותר קל גם לומר לו מה לעשות. לא מה להרגיש, אלא מה לעשות - ופעמים רבות אצל מי שמתקשה להתחבר בקלות לעולם הרגשי שלו, מתוך זה מגיע גם הרגש. לא בשטף, לא במבול, אבל באדוות קטנות, מדי פעם. זה קשה מאד כשאת מיואשת, כשהרצון, בתחושה שלך, אינו לגמרי "בלתי מותנה", וכשהצטברו כעסים, וכשאת חושבת אם אלו החיים שבאמת רצית לעצמך. זה קשה, אבל אם את רוצה לעשות זאת לבדך, זו הדרך. בהדרגה ובסבלנות.

בדרך כלל, נכון יותר ללכת לטיפול, וגם שם להיות סבלניים - אבל שם לא תהיי לבדך. גם הוא לא. עברתם טראומות שהשפיעו עליכם, והרחיקו אתכם זה מזה. זו סיבה מספיק טובה לבדה ללכת ולדבר על זה, וללמוד להתחבר מחדש נקיים יותר מכעסים ומהשוואות, ומסוגלים לבטא טוב יותר את מה שאתם באמת רוצים.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com