הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

איך להגן על הילדים לאחר גרושים

ד"ר אורן חסון(5.11.2017, 14:03)

מיכל יקרה,

יתכן מאד שכל התגובות שלו, וחוסר היכולת או הרצון שלו להודות, בפנייך ואולי גם בפני עצמו שיש לו חלק משמעותי בכל הארועים שקרו, בא מפחדים. כאלו שקשורים אולי להשלכות שיש לך שיש לו אשמה ועל התדמית שלו בעיני עצמו, ואולי הפחד מפני שדברים יצאו משליטה שלו, אם מישהו אחר (את, למשל) יבין שהצד איתו. כך שיתכן שאת רואה את זה, ולכן אולי עדיין חומלת עליו למרות הפגיעות שלו בך. אולי אפילו מקווה שהוא יתעשת ויהיה טוב יותר אליך בעתיד, ופגיע פחות. אלא שלאחר שזה הגיע למימדים משמעותיים, כפי שאת מתארת, קשה מאד לחזור משם ללא טיפול.

אני לא יודע אם התגובות שלך, כולל הזמנת המשטרה, היו מוקצנות או לא. יתכן שהיו לך דרכים טובות יותר להתמודד איתו, ויתכן שחשבת שזו הדרך היחידה להבהיר לו שהוא לא בסדר - כי לא היו לך כלים לעשות את זה אחרת. כך או כך, התגובות שלך, מוצדקות או לא, רק הגדילו את הפער, ובעיקר כי הוא חושב שהן היו מוקצנות. כאמור, בצדק או שלא בצדק. ולכן הוא מרגיש פגוע עוד יותר, כשהדברים הפכו לכן פומביים.

אהבה היא דבר נפלא, אבל לפעמים המימוש שלה הוא בלתי אפשרי, ועדיף בלעדיה מאשר איתה. חבל שלא הלכתם לטיפול. כך או כך, אם תלכו לטיפול, אתם לא יכולים לעשות זאת מבלי להבין שבהתחלה יהיו לכם כחודשיים לפחות שבהם יהיה לכם קשה מאד, כי יהיו בהם הרבה מאד האשמות הדדיות שתצטרכו לשמוע, וללמוד למתן את התגובות להן. זה קשה, וזה לא יעבוד ללא נכונות שלכם לעשות זאת והבנה שזו הדרך היחידה. אם לא תעשו זאת, אז תצטרכי ללמוד לשחרר את הרגשות שלך, למענך, ובעצם גם למענו.

כך או כך - יש לכם ילדים משותפים. בכעסים שיש לכם, אני יכול להבטיח לכם כמעט שהם יינזקו. אתם מחוייבים, גם לאחר שנפרדתם, ללמוד להתמודד עם הכעסים שלכם למענם. הלוואי והיתה מסגרת מסודרת לטיפול בהורים מתגרשים, כדי ללמד אותם איך לא להעביר את הפגיעות שלהם אל הילדים. ואם היתה, וההורים היו לומדים ביחד איך להתמודד עם כעסים ולשלוט בהם, ולו רק כדי להגן על הילדים שלהם, אולי רבים מהם היו חוזרים להיות ביחד - כי זה מה שהיה חסר להם קודם.

מה שאולי מביא אותי לומר לך שאולי, ולו רק למטרה הזו, כדי להגן על הילדים שלכם שלמרות שהם קטנים מאד, ולכאורה לא מבינים הרבה, הם פגיעים מאד, שווה שתלכי לבדך לטיפול. כנראה שהוא לא יבוא איתך, אבל תוכלי לעשות הרבה גם למענך וגם למענם אם תדעי איך להתמודד איתו ועם הכעסים שלו, ואיך להתמודד עם הפגיעות שאת נפגעת ושתמשיכי להיפגע ממנו, ולומר את מה שצריך כשצריך ואולי גם לוותר היכן שצריך בהתנהלות השוטפות שלכם כהורים שגרים בנפרד, למענם.

אגב, כתבתי פעם מאמר, שהוא פנייה לגבר המתגרש, בעניין הילדים. ראי מאמרים תחת הכותרת "להתמודד עם פרידה" באתר שלי (מאמרים ב Ynet). קראי אותו בעיקר כדי להבין כמה זה עלול להיות לא פשוט כשהוא ללא טיפול.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com