הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

מותר לך להיות אינטליגנטית

ד"ר אורן חסון(26.11.2017, 22:25)

מעיין יקרה,

את מודעת לגמרי למה שקורה, ואת מנתחת לגמרי נכון את המצב. הסיכוי שהוא יהיה בן זוג מתפקד, הוא בכלל לא משהו. אם הוא לא יתפקד כבן זוג שותף לכל דבר, כלומר, להכנסות, ולעשייה המשותפת, את תכעסי, והוא יתקשה מאד להיות לך קשוב ואמפתי.

אני לא מכיר אותו. אני רק יודע שסטטיסטית, יש סיכוי קל שאנשים כמוהו, שלא הצליחו להתאים את עצמך למסגרות, יצליחו בחיים, ולפעמים אפילו יצליחו מאד. אבל הם כאלה שכן עסקו בדברים שונים, ובעלי אופי יוזם. הוא דכאוני וסגור עם עצמו. כאשר את תיפתחי לעולם, ותתבססי מקצועית וכלכלית, מה הסיכוי שהוא יאמץ את התפקיד של "אבא בבית", שכולל אמפתיה לילדים, קירבה אליהם, ויוזמה טיפולית כפי שנדרש מזה שנשאר בבית? האם את תהיי מרוצה מחלוקת תפקידים שכזאת?

את מבינה שהשאלה היא לא רק אם הוא ימצא מקצוע ויעבוד בו ויתפרנס, אלא גם איך יתמודד עם המסגרת שאיתה הוא יצטרך להתמודד, וזו המחוייבות הקשורה בזוגיות ובחיי משפחה, ואיך יתמודד עם העובדה שאת תצטרכי לומר לו מה לעשות, אם הוא לא ייקח את המחוייבות הזו עד הסוף. בדרך כלל זו הדינמיקה שיוצרת מרחק וכעסים.

אלא שאת שואלת את השאלה עכשיו, כאשר המחוייבות שביניכם היא מועטה יחסית. אתם לא גרים ביחד, אתם לא צריכים לעשות חלוקת תפקידים של נקיון שוטף וקניות, והוא מרגיש מספיק בנוח עם עצמו כשאת משלמת על ההוצאות המשותפות שלכם, עד שהוא לא לוקח אחריות ומתאמץ כדי להוכיח את עצמו כבן זוג ראוי. גם זה סימן לא טוב.

ועכשיו, בשלב הזה, כאשר אתם אוהבים זה את זה, ואולי הכעסים ישנם אצלך מעצם העובדה שמה שקורה איתו כופה עליך מחשבות על פרידה, אבל הם רק בתחילתם. פרידה עכשיו, תהיה פרידה כואבת מאד, אבל ממקום טוב. פרידה בעוד חמש שנים תהיה כואבת, אבל עם הרבה כעסים, ויהיה יותר קשה להשתקם אז. לכן זו דילמה לא פשוטה.

יתכן שהוא יצליח מאד מקצועית, אבל סביר מאד שזה לא יהיה איתך. הן בגלל שאת מאפשרת לו להיסמך עליך, ושלכן קל לו לא להתאמץ, והן משום שעד שזה יקרה, יתכן מאד שלא תחזיקו מעמד. הסיכוי שאת תצליחי לדרבן אותו, גם הוא לא משהו. ההצלחה מאד תלויה ביכולת שלך להשפיע עליו בקלות. אם זה מאמץ, כנראה שזה יגרום למתח רב מדי.

ואם תרצי להיפרד ממנו, את שואלת, איך עושים את זה? - וזו שאלה קשה מאד, כי אין דרך קלה. בכל דרך שתעשי את זה תרגישי רע, בדיוק כמו שאם תעשי זאת בעוד חמש שנים עם שקים של כעסים. מותר לך להיות אינטליגנטית בבחירה שלך של בן זוג לחיים. מותר לך. את במקום אחר לגמרי מזה שהיית לפני שלוש שנים, בגיל אחר, עם יכולות אחרות ובפתח החיים החדשים - לימודים וקריירה וחיפוש דרך עצמאית.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com