הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

לדבר דרך השתיקות

ד"ר אורן חסון(30.3.2018, 15:51)

דפי יקרה,

ההגדרה שלך, "שתיקות רועמות", כבר מבטאה את דעתך. מאד קשה לך איתן. אם לבעלך זה לא מפריע, אז אולי מבחינתו הן לא רועמות, אלא שקט. של שלווה.

ככל שאת כועסת יותר ופגועה יותר, כך השתיקה רועמת יותר, כי דברים אינם נפתרים. האם כאלה השתיקות? שתיקות של אמירות שצריכות להיאמר, ושל דברים שצריכים להיפתר ולא נפתרים? – או שאולי אלו שתיקות של חוסר שיתוף, ושל בדידות שאת חווה, וזה מה שהשקט הזה זועק עבורך? שתיקות מהסוג הזה יכולות להתאים לו, אבל לא לך. ואת אלה מחויבים לנסות ולפתור בהדרגה. לשתף בדברים שלך, מבלי לדרוש ממנו להשיב. אם תהיי סבלנית מספיק, ותצליחי לטפטף את השיתוף בדברים חשובים לך מבלי שירגיש לחוץ, יש סיכוי שילמד לענות, ובעיקר אם תקשיבי לו ותכבדי את דבריו גם כשאינך מסכימה. בסופו של דבר, אם הוא יתוגמל באופן חיובי, שמתאים לו, כשהוא משיב לך, וירגיש מוערך, למשל, הוא ילמד עם הזמן לעשות את זה יותר. אבל זה תהליך ארוך.

אם הסיבה היא אי הסכמות והימנעות ממריבה וויכוח, אז אולי אתם צריכים ללמוד לומר דברים אחרת, ואולי להתווכח עם פחות אמוציות, כדי להימנע מתחושות רעות.

אני לא אומר שדברים מסוג זה יכולים להיפתר בקלות. אני אפילו לא אומר שהתיקון, אם תעשו, יהיה שינוי יסודי ומעמיק. את צריכה להיות מוכנה לזה. וככל שתקבלי יותר את הפער ביניכם, כך אולי תצליחי לשנות מעט יותר. או להסיק את המסקנות, ולקבל את החיים האלה או לא לפי בחירתך.

אני לא יודע מספיק עליך, עליו או את הרקע לשתיקות שלכם כדי לומר לך להסיק מסקנות. יתכן שטיפול זוגי יצליח לגשר על פערים מהר יותר מכפי שהצעתי, וללמד אתכם להבין ולהכיל זה את זה, ולהרגיש בנוח יותר עם תקשורת שיש בה מילים, במקום עם תקשורת של שתיקות. עדיף טיפול על הסקת מסקנות מוקדמת מדי, כי אם החלטתם להתחתן אז כנראה שהיה ואולי עדיין יש משהו טוב ביניכם ולכם שלא כדאי לוותר עליו.

בברכה,
ד"ר אורן חסון
מטפל זוגי ואישי
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com