הוספת הודעההוספת תגובה פורום זוגיות ויחסים – יעוץ זוגי - ראש הפורום

גרפולוגיה לקביעת התאמה?!

ד"ר אורן חסון(14.5.2005, 15:15)

נטע יקרה,

היועץ שלך בטיפול הזוגי עשה מה שאסור לו לעשות בשום פנים ואופן! הוא הסתמך על תחום מפוקפק למדי – הגרפולוגיה – כדי לתת לך קביעה "מוסמכת" ו"מדעית" לכאורה שאין ביניכם התאמה. מאחר שקביעה כזו, כשהיא מגיעה מ"סמכות" כמו היועץ שלך, גם משפיעה על ההחלטות שלך, יש כאן חוסר אחריות רב. אפילו פסיכולוג מיומן אינו צריך לקחת את האחריות הזו על עצמו, ולומר דבר כזה, אלא לעזור לך להחליט בעצמך מה טוב לך ומה לא.

אם את קוראת אנגלית, קראי את האתר שאני מצרף למטה, הנוגע לביקורת על הגרפולוגיה, וזהו אתר אחד מיני רבים. אפשר להשתמש בכתב היד כדי לאתר את זהות הכותב לצרכים משפטיים, אבל השימוש בגרפולוגיה לקביעת תכונות אופי הוא יותר אינטואיטיבי ("תחושות" הגרפולוג) מאשר מוכח באופן מדוייק. בדיוק בשל כך משתמשים בו באירופה ובאמריקה הרבה פחות מאשר בארץ, לקביעת כשרות למקומות עבודה. אם היו פוסלים אותי למקום עבודה על רקע קביעה גרפולוגית, הייתי תובע את המעסיק, וללא ספק זוכה.

עברתם בזמן האחרון משברים קשים. מכיוון שלא ברורה לי הסיבה לכך שעזבת אותו למשך חודשיים (לא כתבת), אני לא יכול גם לדעת מדוע הוא מקנא יותר. יכול להיות גם שמשהו שנאמר בתהליך הטיפול הזוגי גרם לו לכך, או כל דבר אחר שלא סיפרת לנו, ואולי גם שאת עצמך לא יכולה לדעת. אם שניכם מעוניינים בקשר הזוגי שלכם, החליפו יועץ זוגי, ונסו שוב. לא כל יועץ יתאים לכל זוג, וצריך להתנסות ולבדוק. בכל מקרה, תניחי שגם לאחר תהליך טיפול זוגי טוב, הוא לא יהפוך להיות חם יותר. אבל לאחר תהליך בריא של ייעוץ זוגי, אתם אמורים להבין טוב יותר זה את זו, לדעת לקבל זה את זו, ולהרגיש טוב יותר ושלמים יותר בזוגיות, או לחילופין (במקרה הפחות מוצלח) – להחליט שזה לא מתאים לכם ולהפרד בצורה יפה. בשני המקרים, אתם צריכים להגיע להבנה מה מתאים לכם, ולמסקנות שתהיו שלמים איתן (כלומר, להבין שבתנאים שיש לכם, אלו ההחלטות הנכונות ביותר).

ויכול להיות, אגב, שהילדה שלך צודקת. היא גדילה באוירה מאד לא בריאה. למען השקט הנפשי שלך, אולי מוטב שתנסו שוב יעוץ זוגי, אבל אצל יועץ או יועצת אחרים, ולו רק כדי שתביני שניסית לעשות עד כמה שניתן במסגרת הנוכחית, ולא - שמעי לעצתה של בתך, למען השקט הנפשי שלה. היא צריכה אותך רגועה ופנויה אליה, ולא מיטלטלת רגשית, והיא צריכה אותו פנוי אליה כאביה שלה, בין אם זה בכל יום כאשר אתם ביחד, ובין אם זה בימים וזמנים מוגדרים - לאחר פרידה, אבל לא כבעל שלך, פגוע ופוגע.

להלן אתר האגודה לזכויות האזרח הקנדית בבריטיש קולומביה, בנושא גרפולוגיה:

http://www.bccla.org/positions/privacy/88graphology.html

בברכה,
ד"ר אורן חסון
יועץ ומומחה לתקשורת זוגית ובין-אישית
אתר הבית של ד"ר חסון: www.orenhasson.com
הודעה בפורוםמשבר בפעם המליוןנטע ‏14.5.05
הודעה בפורוםגרפולוגיה לקביעת התאמה?!ד"ר אורן חסון ‏14.5.05
הודעה בפורוםקישורים בעבריתד"ר אורן חסון ‏14.5.05
הודעה בפורוםקישורים בעבריתנטע ‏14.5.05
הודעה בפורוםהילדה?ד"ר אורן חסון ‏14.5.05
הודעה בפורוםהילדה?נטע ‏14.5.05
הודעה בפורוםהילדה?ד"ר אורן חסון ‏14.5.05