תנוחות מומלצות בהנקה

גב' אלן שיין,

יועצת הנקה, מ.מ.ש - מרכז משפחתי שכונתי, משמר הירדן 79, תל אביב.

תנוחת העריסה - ישיבה

רוב הנשים בוחרות להניק בתנוחה הקונבנציונלית, הלוא היא "תנוחת העריסה". האם יושבת זקופה, והתינוק מונח על זרועה, ראשו קרוב לפרק הזרוע, באזור המרפק. הישיבה יכולה להיות בכיסא, בכורסה, או אפילו על מיטה בישיבה מזרחית, אבל יש כמה פרטים שכדאי לשים לב אליהם, כדי למנוע שפשוף בפטמות או פצעים, וכדי לאפשר לתינוק לינוק בנוחות.

עקרונות תנוחת ההנקה המוצלחת
 • עלייך לשבת זקופה, וגבך צמוד למשענת: גב כיסא או קיר, ובלבד שלא ייוותר חלל בין הגב התחתון לבין המשענת. אם קיים חלל, תוכלי למלאו בכר.
 • על התינוק להיות מוחזק בגובה השד, ופיו מול הפטמה. נוח יהיה אם תשימי כר או שניים, לפי הצורך, על ברכייך, מתחת לזרוע המחזיקה את התינוק; כך לא תתעייף הזרוע, והתינוק יוכל להיות בגובה השד. הדבר נוח במיוחד לנשים לאחר ניתוח קיסרי, שכן הכר מגן על פצע הניתוח.
 • ללא תמיכה מתחת למרפקייך, יתעייפו ידייך במהרה וינחתו להן מבלי משים, ויחד איתן התינוק. דבר זה גורם שפשופים ואי יכולת של התינוק להחזיק את השד בפה, אלא רק את קצה הפטמה. התינוק ייאלץ לכרסם את הפטמה, והוא עלול לפצוע אותה.
 • לא חשוב היכן תבחרי לשבת, כל עוד המקום נוח עבורך. חשוב הוא שרגלייך לא יהיו מוצלבות. אם רגלייך אינן מגיעות לרצפה בתנוחת הישיבה שבחרת, היעזרי בשרפרף נמוך. אם בחרת לשבת על המיטה, העדיפי ישיבה מזרחית, גבך נשען על הקיר או על גב המיטה.
 • התינוק מונח על צדו (לא על הגב), כך שמלמעלה את רואה את אוזנו, את כתפו ואת מותנו בקו ישר. חשוב שדרכי הנשימה שלו לא יהיו חסומים עקב התנוחה, כך שיהיה באפשרותו לאכול ולבלוע, ובה בעת גם לנשום בקלות. אם התינוק נמצא על גבו, הוא חייב לסובב את ראשו, כדי להגיע לפטמה. במקרה זה, לא זו בלבד שהדבר יגרום עד מהרה לפצע ולחבלה בפטמה, אלא שבתנוחה זו קשה לתינוק לבלוע. התנוחה הטבעית שעל התינוק להימצא בה היא אפוא כשלנו - לעמוד או לשכב ישר.
 • הבטן שלו מול הבטן שלך.
 • אם שדייך אינן נפולות, אין צורך כלל להחזיק בשד או לגעת בו. אין לאחוז בשד לצורך ההנקה בצורת "מספריים" כלומרללפות את השד בעזרת האצבע והאמה, שכן במקרים רבים האצבע לוחצת על השד, ומונעת מהתינוק ליצור ואקום יעיל מסביב לשד. בעיה זו עלולה לגרום לפצעים, שהרי התינוק אינו מצליח לתפוס את השד כראוי.
 • אם בכל זאת את מעוניינת לתמוך בשד, אחזי בו בצורת "C", כך שאגודל ימין מעל לשד וכל שאר האצבעות מתחתיו, בצמוד לצלעות (השד השמאלי ביד ימין, וההיפך). דאגי להרחיק את האגודל מהפטמה, ולנווט ולכוון את השד אל פי התינוק.
 • אם השד נפול, ואת מעוניינת לתמוך בו, אך בכל זאת את מעוניינת בחופש פעולה ביד אחת, נסי לדחוף חיתול בד מגולגל מתחת לשד, בצמוד לצלעות.
 • ועתה את מוכנה להתחיל! דגדגי לתינוק את שפתו התחתונה; הדבר יגרום לו מטבע הדברים באופן רפלקסיבי לפתוח פה ענק. זה הרגע לקרבו בעזרת זרועך, צמוד צמוד. אל דאגה. הוא יכול לנשום רק דרך שתי תעלות נשימה שנוצרו מלחיצת אפו לתוך השד דאגי לפני הצעת השדשהפטמה מכוונת למרכז פיו הפעור של התינוק.
 • אם יניקת התינוק מכאיבה (יותר מאשר בשניות הראשונות), ייתכן שהוא תופס רק את הפטמה. הדבר גורם לכאבים ולפצעים, וכדאי לשחרר את הוואקום על ידי החדרת אצבע לפינת פיו של התינוק. אם תנסי למשוך את הפטמה מבלי לשחרר את הוואקום, את עלולה לפצוע את הפטמה עוד יותר. כעת נסי להציע לו את השד בשנית. עד מהרה הוא ילמד כיצד עליו לתפוס את השד בדיוק כפי שאת מלמדת אותו. נסי ללמדו לעשות זאת כראוי כבר מההתחלה.

הנקה בשכיבה

תנוחה זו מיטיבה עם נשים שלאחר ניתוח קיסרי, לידה קשה (חתך ותפרים רבים), הסובלות מטחורים או לנשים עייפות.

שיכבי על גבך או על צדך, ותמכי את גופך בכריות רבות: כרית מתחת לגב, שתיים מתחת לכתף ושתיים מתחת לראש. זאת כדי שתיטיבי לראות את התינוק ללא מאמץ פיסי. אל תישעני על המרפק; הדבר יגרום נזק לגבך ולכאבים.

אם את שוכבת על גבך, התינוק אמור להיות עלייך. אם את שוכבת על צדך, התינוק אמור להימצא מול בטנך - בטן מול בטן. מאחורי גבו של התינוק רצוי להניח מגבת או שמיכה מגולגלות, כדי לייצב את תנוחתו על צדו.

השכיבה נוחה גם בהנקות לילה, שכן בתנוחה זו את יכולה גם לנוח וגם לענות על צורכי התינוק בעת ובעונה אחת.

תנוחת הכדורגל (אמריקאי)

תנוחה זו שימושית בכמה מקרים:

 • אם שדייך גדולים מאוד.
 • אם ידייך קצרות מאוד.
 • אם יש בשדך צינורית סתומה, פצע או גוש קטן (כך את מאלצת את התינוק לשנות את זווית היניקה).
 • אם עלייך להניק שני תינוקות בו בזמן.
 • אם התינוק שאת מניקה אינו רגוע.

בתנוחה זו עלייך לשבת ישיבה זקופה, להשכיב את התינוק על כרית לצדך מימין, ולתמוך בראשו בכף ידך הימנית, גופו מתחת לבית השחי. על התינוק להיות מונח מעט על גבו. עלייך להגיש לו את שדך הימני מהחזית (גישה פרונטלית). וכך באשר לצד שמאל.

ניתוח קיסרי

לא אחת מחליטות אמהות שלא להניק רק מכיוון שנותחו בניתוח קיסרי. ואולם נשים רבות יותר מחליטות להניק, למרות הניתוח. הדבר תלוי רבות בתמיכה ובעידוד שלהם את זוכה מהסביבה, עוד לפני הלידה ולאחריה. במצב זה, לאחר ניתוח, קל יותר להניק מאשר לקום אחת לכמה שעות, להכין בקבוקים ולחטא אותם ואת כל הציוד הנלווה.

דעי כי גם אם נותחת, את יכולה להניק. אמהות שנותחו מניקות באותה מידה של הצלחה. עם זאת, עלייך להשתדל למצוא תנוחה שאינה מכאיבה או מפריעה לפצע מהניתוח. בבית יולדותתיאלצי לשהות תקופה ארוכה יותר מאשר יולדות שלא נותחו, ולכך יש משמעות, משום שבדרך כלל, כאמור, בבית היולדות התינוק אינו נמצא לידך בכל עת, ואינך מניקה אותו בדיוק לפי צרכיו. משום כך, עלולה תפוקת החלב להיות בהתחלה קטנה ואיטית. אם מתעוררות בעיות עוד במהלך שהותך בבית היולדות, כדאי שתיוועצי במדריכה או ביועצת הנקה. כמו כן, בדקי מה מדיניותו של בית היולדות באשר לאפשרות להניק מיד לאחר הלידה בניתוח קיסרי. שכן, אין כל מניעה להנקתו בשעה הראשונה לאחר הלידה, גםאם נותחת בניתוח קיסרי, ובהנחה שהתינוק נולד בריא, וללא מגבלות רפואיות, וכי גם לך אין מגבלות כאלה.

הנקת תאומים

הנקת תאומים היא בהחלט אפשרית. רבות הן האמהות לתאומים שהצליחו להניק את שניהם עד תום התקופה המומלצת (עד מחצית השנה הראשונה לחיים הנקה בלבד, ומגיל שישה חודשים עד שנה ויותר - הנקה ותוספות). כמעט כל אישה שילדה את תינוקה באופן ביולוגי יכולה ליצור חלב המספיק לתאומים, ואפילו לשלישייה. הדבר אכן מצריך אנרגיה רבה יותר, סבלנות ונכונות, אבל לא יותר מאשר נדרש בשאר התחומים שבהם יהיה עלייך לספק כעת את מחסורם של תינוקותייך. כיוון שכך, תיווכחי לדעת לעתים, שיהיה לך אפילו קל יותר להניקם, למרות שייתכן, שגורמים מסוימים בבית היולדות ניסו להניאך מהרצון לעשות זאת. סביר להניח שאין מדובר במי שהתנסה בהנקת תאומים, ולפיכך לא רצוי שאחרים יחליטו במקומך. כדאי להתחיל ולנסות, שכן להפסיק אפשר תמיד, או לשלב תחליפים בהנקה, אך אם החלטת מראש שלא להניק, מבלי שניסית כלל, הרי שמדובר בצעד שיהיה קשה מאוד לתקן אם תחליטי פתאום לנסות להניק.

ביחד או לחוד?

את המחליטה בעניין זה, וליתר דיוק, את והתינוקות. יש אמהות שחשות בצורך לענות על צורכיהם של התינוקות באופן מיידי, כדי שלא יבכו. לכן אם הם מתעוררים יחדיו, היא תניק אותם יחדיו. לעומתן יש אמהות החשות שעליהן להעניק יחס אישי לכל אחד מתינוקותיה. אין לפסול על הסף אף אחת מהדרכים, שתיהן טובות, ובמשך הזמן תחושי בעצמך איזו היא הדרך הנוחה לך. ייתכן שבסופו של דבר התינוקות הם שיכריעו את הכף, ובמשך הזמן יתנהלו הדברים לפי צורכיהם, ותמצאי שהדרך הנכונה בשבילם היא גם הדרך הנוחה לך.

תנוחות להנקת תאומים:

יש שלוש דרכים להנקת התאומים ביחד:

 • בתנוחת העריסה, כאשר רגליו של התינוק האחד מונחות על רגליו של האחר.
 • בתנוחת הכדורגל, כך שכל תינוק מוחזק מתחת לאחד מבתי השחי שלך: האחד משמאלך והאחר מימינך. כל אחד מהם יהיה מונח על כר, על גבו, וראשו מוחזק בכף ידך.
 • האחד מוחזק בתנוחת העריסה, למשל בשמאלך, ואחיו מתחת לבית השחי (בימינך). במשך הזמן תהיי מנוסה יותר ויותר, ותמצאי את התנוחות המתאימות לכם.
האם עלייך לתת בקביעות אותו שד לכל אחד מהם?

הדבר אינו מומלץ, שכן לכל תינוק האופי שלו ודרך משלו לינוק. לפיכך אחד מהם יהיה בוודאי חזק מאחיו, והשד שממנו יינק באופן קבוע יפיק בהתאם יותר חלב. לעומת זאת, אם בכל ארוחה יינק כל אחד משד אחר, תהיה תפוקת החלב מאוזנת בשני הצדדים.