הכנה להנקה בתקופת ההיריון

גב' אלן שיין

יועצת הנקה, מ.מ.ש - מרכז משפחתי שכונתי, משמר הירדן 79, תל אביב.

אחת האמונות התפלות הרווחות היא שהכנה מיוחדת לפטמות (שפשוף קל ומריחת משחות) לפני הלידה מחזקת ומכינה אותן לקראת ההנקה, ואפילו מונעת פצעים. אולם לאמונה זו אין כל ביסוס, ומבחינת הפטמות - אין מה להכין. הנקודות החומות שמופיעות מסביב להילה בזמן ההיריון (בלוטות מונטגומרי) תפקידן להפריש חומר טבעי שנועד להגן על עור הפטמות באופן טבעי.

הפצעים נובעים ברוב המקרים מתנוחת הנקה שאינה תקינה:

  • ישיבה לקויה של האם (חוסר תמיכה למרפקים, לגב ולידיים).
  • אחיזה בתינוק בזרועות, כך שהוא נמוך או גבוה מדי, ומתקשה להגיע לפטמה.
  • אחיזה בתינוק כאשר הוא רחוק מדי מהשד (מחשש שמא לא יוכל לנשום כאשר הוא צמוד).
  • מתן אפשרות לתינוק לכרסם את הפטמה.

כדאי לבדוק לפני הלידה מה סוג הפטמה שלך. ישנם שלושה סוגים שונים של צורות (אך בכל סוג ובכל צורה תוכלי להניק):

  • פטמות רגילות.
  • פטמות שטוחות.
  • פטמות מופנמות (הפוכות).

פטמה מופנמת היא נדירה מאוד. האבחנה בין פטמה שטוחה למופנמת היא פשוטה למדי: אם הפטמה בולטת בעקבות גירוי של חשיפה לקור (נסי בעזרת קוביית קרח מתא הקפאה) או בגירוי מיני, הרי שהפטמה היא שטוחה, ולא צפויה לך בעיה מיוחדת. בתקופת ההנקה תבלוט הפטמה עוד יותר. אם גם לאחר כל הגירויים נותרת הפטמה שקועה, הרי זו פטמה מופנמת.

אך כאמור, גם אם פטמותייך שטוחות או מופנמות - אין זו בעיה; שכן אפשר לקנות מעצבי פטמות, שהם מעין קונכיות העשויות משני חלקים. חלק אחד נועד להיצמד לשד: הוא עשוי סיליקון או גומי גמיש במקצת, ונקב קטן במרכזו. החלק האחר עשוי פלסטיק קשיח ומתחבר מעל החלק התחתון. את שני החלקים הללו הצמידי אל השד, בתוך החזייה, כבר בשליש האחרון להיריון (בחודש השביעי בערך), והללו יפעילו לחץ סביב הפטמה. פעולה זו תבליט את הפטמה, ולאחר הלידה ניתן להוסיף ולהשתמש במעצבי הפטמות בין ההנקות כדי להבליט את הפטמה עוד יותר.

פרט לאבחון מוקדם זה, אין כל צורך בהכנה מיוחדת לפטמות או לשדיים בכלל.