הנקה במקרים מיוחדים

גב' אלן שיין,

יועצת הנקה, מ.מ.ש - מרכז משפחתי שכונתי, משמר הירדן 79, תל אביב.

לצד ההמלצה להניק כמעט בכל מקרה יש לציין שקיימים מצבים מיוחדים בהם כדאי להיוועץ ברופא הבקיא גם בנושא ההנקה. אם יבשר לך הרופא, שמבחינה רפואית מותר לך להניק, התייעצי גם עם יועצת הנקה מוסמכת.

ההתיחסות היא לבעיות הנפוצות ביותר. זכרי שלא כל רופא או אחות מתמצאים בתחום ההנקה, ולעתים, רק בגלל חוסר ידע, ימליצו לך לוותר על ההנקה.

ילד מאומץ

גם אם שלא ילדה בעצמה יכולה לייצר חלב! אמנם חלב האם מופק בעקבות הפעילות ההורמונלית בתקופת ההיריון, ואולם אפילו לאחר לידה, ללא גירוי קצות העצבים והבלוטות שבשדיים לא ירבה החלב. לפיכך, לעתים, גם בלא הפעילות ההורמונלית שבזמן ההיריון, תוכלי לייצר חלב לסיפוק צרכיו התזונתיים של התינוק המאומץ, לפחות באופן חלקי, באמצעות גירוי בלבד.

כדי שלא לפגוע ברצונו של התינוק לינוק, יש מכשיר מיוחד, שבקצהו צינורית, הנצמדת לפטמה, שיספק לתינוק תוספת מזון בו בזמן שהוא יונק. התוספת יכולה להיות חלב אם או תחליף מלאכותי. מכשיר זה נקרא SNS  -Supplemental Nutrition System , כלומר מערכת לתוספת להנקה. מכשיר אחר למטרה זו נקרא לקטאיד (Lactaid).

מכשירים אלה אינם מיועדים רק לאמהות שאימצו ילד, אלא לכל אם שזקוקה לתוספת לחלב שלה (למשל נשים שנותחו בניתוח להקטנת החזה). מדובר בפתרון שיש להעדיפו על בקבוק. כדי להפיק את המרב מיכולתך הטבעית להניק, כדאי שתתחילי לשאוב ולגרות את תפוקת החלב מוקדם ככל האפשר, לפני שתקבלי את התינוק.

פגים

כיום מגלים עד כמה חשובה ההנקה ועד כמה חשוב חלב האם להתפתחותו של הפג. ידוע, כי לא זו בלבד שהתינוק הפג מסוגל לרוב לינוק, אלא שהדבר גם תורם לו מבחינה תזונתית, רגשית והתפתחותית, שכן, חלבה של אם היולדת טרם זמנה מותאם אף הוא לצרכיו המיוחדים של הפג. ריכוז החלבונים שבו גבוה יותר, ויש בו נוגדנים החשובים מאוד להגנתו, בעת שכל המערכות בגופו חשופות ועדיין אינן מפותחות דיין.

ההנקה היא אפוא הדרך הטובה ביותר לקרב אלייך את התינוק הקטן ולחממו בחום גופך, שהוא עדיף על האינקובטור, שהוא אמנם חם, אך עם זאת הוא דומם ומנוכר. הצוות בבית היולדות ידריך אותך לכל אורך הדרך באשר להתפתחותו של התינוק ולהישגיו, ויסייע לך להניק אותו מיד כשיתאפשר הדבר. מובן שלכל תינוק שנולד בטרם עת יש מגבלות משלו, משקל שונה, מידה שונה של כוחות ועוד, שיש בהם כדי להשפיע על יכולתו לינוק. יש תינוקות שמשקלם 1.5 ק"ג בלבד וכבר הם יכולים לינוק. לא תדעי אם תינוקך מסוגל לינוק או לא, אם לא תנסי להניקו, בסיוע אנשי הצוות. חשוב לערב את הצוות המטפל בפגייה בכוונה להניק, לשאוב חלב מהשד, ולתת לתינוק. אם יתאפשר הדבר מבחינה רפואית,סביר להניח שהם יעודדו אותך במשימתך. יחד תחליטו מתי יהיה אפשר לנסות להניק אותו ישירות מן השד.

במקומות מסוימים בחו"ל נוהגים לתת את האוכל לתינוק הפג בספל או במזרק, במקום בבקבוק, כדי שהתינוק לא יתרגל לבקבוק. כמו כן מנסים לעודד הנקה מוקדם ככל האפשר. אם התינוק נשאר להמשך טיפול בבית החולים, ואת משתחררת לפניו, עלייך לשאוב חלב לעתים קרובות, כאילו היה תינוקך יונק.

צהבת פיסיולוגית

להבדיל מצהבת זיהומית, אין מדובר כאן במחלה אלא במצב פיסיולוגי נורמלי. זהו מצב, השכיח בקרב יותר ממחצית מהתינוקות. היא מתרחשת כאשר החומר הנקרא בילירובין אינו נפלט מן הגוף החוצה. הצהבת מתבטאת בכך שעורו של התינוק ולובן העין ייראו צהבצבים. הצהבת יכולה להתרחש כבר ביום השני שלאחר הלידה. הבילירובין הוא חומר המופק מפירוק ההמוגלובין, בתהליך ההרס של כדוריות דם אדומות "זקנות". הבילירובין אמור לעבור דרך הכבד החוצה, אולם לעתים, עקב אי בשלותם של תפקודי הכבד ביילודים שזה עתה נולדו, מצטבר הבילירובין בגוף.

מתברר שגם לעניין זה יש בהנקה תועלת, שכן היא מסייעת בוויסות הבילירובין באמצעות הפעלת הכבד לעתים תכופות, והתופעה פוחתת ואף נעלמת כעבור כמה ימים. אם התינוק נשאר להמשך טיפול בבית החולים, רצוי מאוד שתשאבי את החלב כדי לגרות את גופך ליצירת חלב, וכדי לשמור על התפוקה.

שני סוגים נוספים של צהבת יילודים הם צהבת חלב אם וצהבת פתולוגית. אמנם שני סוגים אלה הם שכיחים פחות, אך אם אובחן, כי תינוקך סובל מאחד מהם, כדאי לפעול בהתאם להנחיות הרופא המטפל. ברוב המקרים אין צורך להפסיק את ההנקה.

אם התינוק עדיין קצת צהוב, גם לאחר שהגעתם הביתה, מומלץ להעמיד את מיטתו במקום מואר ליד חלון (אבל לא בשמש ישירה) ולהניק לעתים קרובות.