השהייה בבית היולדות

גב' אלן שיין,

יועצת הנקה, מ.מ.ש - מרכז משפחתי שכונתי, משמר הירדן 79, תל אביב.

לאחר הלידה יעבירו אותך למחלקת היולדות של בית החולים. השהייה שם נמשכת בדרך כלל שלושה ימים. אם הלידה כרוכה בניתוח קיסרי, תיתכן שהייה ארוכה יותר. אם לבית היולדות לוח זמנים נוקשה, ולא תוכלי לגשת אל תינוקך בכל עת שתרצי, הם יביאו אותו אלייך בכל שלוש עד ארבע שעות. פרק הזמן מהלידה ועד שיביאו אותו אלייך בפעם הראשונה יכול להיות שש שעות אך יכול להיות גם עד 12 שעות.

אם המדיניות הנהוגה בבית היולדות היא להביא את התינוק בשעות קבועות, לפי לוח הזמנים של בית החולים, ולאו דווקא כאשר התינוק זקוק להאכלה, ייתכן שההנקות הראשונות לא תהיינה "מוצלחות". לפעמים הוא תשוש וישן. לפעמים כבר הזינו אותו בתוספת מלאכותית, והוא אינו רעב. לפיכך, גם אם תנסי בכל כוחך להניקו - מאמצייך יהיו לשווא. איש מאתנו לא היה מעוניין שיעירו אותו משינה עמוקה ויציעו לו מיד סטייק וצ'יפס.

דעי, כי לעתים, מאחורי הקלעים בבתי יולדות רבים, נותנים לתינוקך תוספת מלאכותית או גלוקוז מהול במים, כדי להרגיע אותו, וזאת אף על פי שהצהרת שאת מניקה. לפיכך, כדאי להתעניין לפני הלידה אם אכן כך עושים בבית היולדות שבחרת, שכן הדבר עלול בהחלט לבלבל את התינוק, ואפילו לשבש את יכולתו לינוק. לעתים תינוקות דוחים את השד, לאחר שינקו מבקבוק כבר בימים הראשונים או אפילו בשעות הראשונות. לעומת זאת, על תינוקות אחרים הדבר כלל אינו משפיע, והם מסוגלים לשלב את שתי השיטות בלא פגע. ואולם הבעיה היא שלעולם לא נוכל לדעת מראש האם תשפיע עליו היניקה מבקבוק אם לאו.

בהגיעך למחלקה הבהירי לצוות המטפל בך, כי את מניקה ואינך מעוניינת שהתינוק יולעט בתוספות מלאכותיות. הדרך הקיצונית קצת יותר היא לשים פתק על עריסת התינוק או אפילו על הבגד שלו ולכתוב על-גביו "אני יונק בלבד" (והדרך הקיצונית יותר היא להוסיף אזהרה בנוסח "היסטוריה של אלרגיה לחלב פרה במשפחה!"). התחליפים המלאכותיים שבהם משתמשים בבתי היולדות מבוססים על חלב פרה, וכיום יש הוכחות המקשרות בין מחלות או תלונות מסוימות שכיחות בילדות (כגון: אסטמה, ברונכית, בעיות רספורטוריות ודלקות אוזניים חוזרות) לבין מתן חלבון מחלב פרה בגיל מוקדם מדי, כאשר מערכת העיכול ומערכת החיסון אינן מפותחות דיין.

אם בבית היולדות נמצאת יועצת הנקה מוסמכת או אחות המתמצאת בנושא, היעזרי בה. אך גם אם אין - אל תתייאשי, ואם ההנקות הראשונות לא תמיד עולות יפה - היאזרי בהרבה סבלנות. זה סוד ההצלחה. כדי לשפר את מיומנותך, מומלץ מאוד להגיע עוד בטרם הלידה למפגש עם יועצת הנקה, ובכך למנוע במידת מהאת הקשיים הראשוניים שבהנקה. יש חשיבות רבה לידיעה כיצד למנוע בעיות בהנקה, הדבר יסייע בידך רבות, ויאפשר לך להיות עצמאית יותר ותלויה פחות במזל.

מומלצים גם המפגשים של "לה לצ'ה" המתקיימים אחת לחודש. ליגת לה לצ'ה היא עמותה בינלאומית בעלת מידע עדכני לאימהות בנושא ההנקה. מטרת הליגה היא להעניק עידוד ותמיכה לאימהות שבחרו להניק את ילדיהן. פעילות מבורכת זו החלה בשנות ה-50 בארצות הברית ביוזמתן של חמש נשים שהניקו בתקופה שכלל לא היה נהוג להניק, וכיום מונה הליגה כ-8,000 מדריכות מוסמכות ביותר מ-40 מדינות. בארץ יש שלושים-ארבעים מדריכות לה לצ'ה .

המדריכה להכנה ללידה אינה בהכרח יועצת הנקה, על כן רצוי שתבקשו ממנה להזמין מדריכה או יועצת להנקה להרצות בנושא. באזור תל-אביב אפשר להירשם בממ"ש (מרכז משפחתי שכונתי) כבר בחודשי ההיריון הראשונים. במועד הקרוב ללידה תוזמני לשיחה בנושא "מניעת בעיות ראשוניות בהנקה".

אם תלדי בלידה רגילה, ספונטנית, בלי כל סיבוך, חשוב שתקפידי על תנוחת הנקה בישיבה (הידועה גם כתנוחה ה"קונבנציונאלית") או בשכיבה. ואולם גם אם תלדי בניתוח קיסרי, אין בכך כדי לוותר על ההנקה, להיפך, אבל יהיה זה עדיף אם תקפידי על תנוחת הנקה בשכיבה או בחצי ישיבה .

בכל מקרה, כדאי להביא עמך כרית מהבית (בדרך כלל בבתי יולדות יש מחסור בכריות), או אפילו כרית מיוחדת להנקה, שתוכלי לרכוש גם דרך מדריכות ההנקה.

אם משום מה את נמנעת מלהניק בעת שהותך בבית היולדות, או אם התינוק נשאר בבית היולדות בגלל צהבת או בגלל סיבה אחרת, זכרי שאת חייבת לשאוב את החלב שלך, כדי לגרום לגופך להמשיך ולהפיק חלב. לשם כך חשוב להצטייד במכשור חדיש. תוכלי להשתמש בציוד בית היולדות, כל עוד את נמצאת שם לטפל בתינוקך. הקפידי שהמשאבה לא תהיה מיושנת ועל שאיבה בתדירות גבוהה, כדי שלא תפחת תפוקת החלב. יש כיום בכמה מקומות בארץ תחנות להשכרה ולמכירה של ציוד הנקה. היתרון שברכישה דרך תחנות אלה לעומת בית מרקחת או עמותות המשאילות ציוד רפואי הוא שהרכישה כוללת הדרכה ואחריות של מדריכות המוסמכות בהנקה.

זמן השהייה בבית היולדות הוא קצר בדרך כלל. רוב האמהות, האבות וכמובן הצאצאים עוברים את התקופה בהנאה רבה, ומגיעים הביתה מאושרים, מניקים ויונקים. אך גם אם בבית החולים לא היה לך די חלב ולא הנקת, תמיד ניתן להגביר את תפוקת החלב, ולנסות וללמד את התינוק לינוק. זכרי, כי ההנקה מבוססת על היצע וביקוש; ככול שמניקים יותר, נוצרת כמות רבה יותר של חלב.

אם התינוק קיבל תוספת מלאכותית, בררי אם היתה לכך סיבה רפואית, או שהדבר נעשה באורח שרירותי: ירידה במשקל בשיעור של עד עשרה אחוזים מהמשקל בלידה, אינה נחשבת סיבה רפואית למתן תוספות להנקה. משקלם של רוב התינוקות אכן פוחת בהיותם בבית היולדות, בגלל הוצאת נוזלים וחומרים אחרים מן הגוף לאחר הלידה. בימים הראשונים לבואכם הביתה אפשר לחדול ממתן התוספות (כאשר הסיבה אינה רפואית), שכן אם כעת תשלימי את החסר בהנקות מוגברות, יהיו התוספות מיותרות.