הנקת תאומים

גב' אלן שיין,

יועצת הנקה, מ.מ.ש - מרכז משפחתי שכונתי, משמר הירדן 79, תל אביב.

הנקת תאומים היא בהחלט אפשרית: רבות הן האמהות לתאומים שהצליחו להיניק שתי תינוקות עד תום התקופה המומלצת על פי  האקדמיה  האמריקאית של רפואת ילדים. (עד מחצית השנה הראשונה לחיים הנקה מלאה בלבד ומגיל שישה-עשרה  חודשים הנקה ותוספות של מזון מוצק).

כמעט כל אישה שילדה את תינוקה באופן ביולוגי יכולה ליצור חלב המספיק לתאומים ואפילו שלישיה. הדבר אכן מצריך אנרגיה רבה, סבלנות ונכונות אבל לא יותר מהנדרש בשאר התחומים שבהם יהיה  עליך לספק את צורכיהם  ומחסורם של התינוקות. יש הטוענות שאפילו קל יותר, כאשר מתרגלים להרגלי האכילה של התינוקות, בלי כל הטרחה  של הכנת ציוד באם זה לשטוף, לחטא, לייבש ולהכין את האוכל (במיוחד אם אין עזרה מסביב בהאכלת התינוקות). האוכל תמיד מוכן, זמין ובטמפרטורה הנכונה!

בבתי היולדות לא תמיד נמצאת מומחית להנקה שתוכל להדריך אותך אז כדאי להתייעץ ולקבל הדרכה ממדריכה או יועצת הנקה. קל יותר יהיה לצוות בית היולדות להאכיל את תינוקייך בבקבוקים אך ההחלטה היא בהחלט שלך. הצוות דואג לשלומך ולפעמים מרצון טוב לשמור עליך, מילים לא במקום כמו – "תאומים???? יהיה לך קשה"  או "את אחרי ניתוח אז לא כדאי" עלולים לפגוע בביטחון העצמי שלך לגבי יכולתך לנסות להיניק אותם.  יש אפילו אנשי מקצוע שפשוט לא מודעים לעובדה שאכן ניתן להיניק תאומים. כדאי  עוד טרם הלידה ללמוד איך להיניק תאומים באחד המפגשים של ליגת לה לצ'ה  או באמצעות ייעוץ פרטני אצל אחד היועצות המוסמכות בנושא ההנקה. ניתן לקבל פרטים במספר טל: 2411-647-03 משרד מ.מ.ש. - מרכז משפחתי שכונתי שבידי הצוות רשימות עדכניות לגבי מדריכות, קבוצות ויועצות הפועלות בכל הארץ.

כדאי להתחיל עם ההנקה! תמיד יהיה קל לעבור לבקבוקים – אך אם את מתחילה עם בקבוקים יהיה קשה בהרבה לחזור להנקה. אפילו אם תצליחי להיניק באופן חלקי יהיה קל לעבור להנקה מלאה אחרי שתגיעו הביתה. בין המדריכות ויועצות אפשר למצוא אמהות שהיניקו תאומים. אין הדרכה יותר טובה מזאת שבאה מאם מנוסה. תשתדלי לא לקבל  עצות מאנשים שבכלל לא מעודדים אותך ושאין להם בכלל ניסיון בהנקת אפילו תינוק אחד!

ביחד או לחוד?

זאת אחד השאלות הנפוצות ביותר. שתי גורמים מכריעים – התינוקות ואת. יש אמהות שרוצות לענות על צרכיו של כל תינוק באופן מיידי ברגע שמראה סימנים של אי נוחות. לכן אם הם מתעוררים יחד האם תיניק אותם יחד. לעומתן יש אמהות החשות שעליהן להעניק יחס אישי לכל אחד מהתינוקות. אז היא תשתדל להיניק כל אחד בתורו.  אין לפסול על הסף אף אחת מהדרכים אם כן שתיהן טובות ונכונות ואת תחושי בעצמך איזו היא הדרך הנכונה לכם. מטבע הדברים לא תמיד התינוקות מתעוררים ביחד כך שלפעמים תיניקי אותם יחדיו ולפעמים לחוד. אין חוק ברזל אודות כל הנקה והנקה ולא כדאי להחליט לפני שהם נולדים.

תנוחות להנקת תאומים:

כאן שלושת התנוחות הנפוצות ביותר בהנקת תאומים:

  1. תנוחת העריסה – כאשר הראש של כל תינוק מונח בזרוע שלך ורגליו של האחד מונחים על או צמוד לרגליו של השני.
  2. תנוחת ה"כדורגל" -  כל תינוק מוחזק מתחת לאחד מבתי  השחי שלך על גבם ועל כריות: האחד משמאלך השני מימינך. הראש של כל אחד מוחזק בכף ידיך רגליהם אחורה (יש להיעזר בהמון כריות).
  3. האחד מוחזק בתנוחת העריסה, (בצד שמאל למשל) השני באחיזת כדורגל (בצד ימין).

במשך הזמן תהיי יותר ויותר מנוסה ותמצאי מה שנוח לכם.

האם לתת שד אחד בקביעות לאותו תינוק כל הנקה?

אם כן, אז היה הרבה יותר קל לזכור מי אכל איפה ומתי! מומלץ להניק כל תינוק משני הצדדים מסיבות האלו:

  • התפתחות תקינה ומאוזנת של העיניים של התינוק. אם התינוק מקבל רק מצד אחד כל הזמן, עין אחד מתורגלת פחות. טווח הראייה מיום היוולדו הוא בערך 20 סנטימטרים כך שהוא רואה ומחדד את ראייתו על ידי התבוננות בפנים שלך.
  • איזון בתפוקת החלב. כל ילד אינדיבידואל עם הרגלי אכילה שונים זה לזה. יתכן ויהיה אחד חזק יותר מהשני או עם תיאבון יותר גדול. אם מציעים לתינוק אותו שד כל פעם יהיה שד אחד בתפוקה בהתאם לו והשד השני עם פחות חלב בהתאם לצרכים של השני. מבחינה אסתטית זה יכול לגרום להבדלים בין השדיים אבל יתר על כך אם קורה פעם מכל סיבה שהיא שלא ניתן להיניק מהצד הזה אז יש סיכוי שהתינוק לא יסכים לקבל מהשד שהוא לא רגיל אליו.

לאחר תקופה ראשונית של ביסוס כמות החלב שאת מייצרת ניתן להניק תינוק אחד מאותו שד לעורך כל היום ולמחרת להעביר אותו לשד השני. כך התפוקה תהיה מאוזנת ושווה בשני הצדדים.