עד מתי להניק?

גב' אלן שיין,

יועצת הנקה, מ.מ.ש - מרכז משפחתי שכונתי, משמר הירדן 79, תל אביב.

ההמלצות של משרד הבריאות, של ארגון הבריאות העולמי ושל הארגונים השונים המעודדים את ההנקה הן להניק (או להזין בתחליף חלב אם מלאכותי) בלבד עד למחצית השנה הראשונה לחיים. ארגון הבריאות העולמי וההתאחדות האמריקאית של רופאי ילדים ממליצים להמשיך ולהניק עד גיל שנה יחד עם תוספת מזון מוצק, בהתאם למידת מוכנותו של התינוק. במקרים נדירים, שהתינוק אינו יכול לאכול אוכל מוצק (או שאינו רוצה), חלב אם יכול לספק את צרכיו התזונתיים עד היותו בן שנה.

יש כמה וכמה סיבות היגיוניות לבלעדיות ההנקה גם בהיות התינוק בן חמישה חודשים ואפילו שמונה.

סיבות טכניות: תינוקות בראשית חייהם מקבלים חלב אם או תחליף, משום שמערכת העיכול שלהם עדיין אינה ערוכה לעכל מזון מוצק, אלא רק מזון נוזלי ובתנוחה אופקית. בהדרגה, עם התפתחות התינוק וצמיחתו, הוא יהיה מסוגל לשבת, ואף להושיט יד לפה. מערכת העיכול שלו תהיה מסוגלת לעכל מאכלים מוצקים יותר.

תזונה ובריאות: מן הספרות המקצועית אנו למדים על היתרונות הרבים שבחלב האם. הוא מותאם בדיוק לצרכיו הפיסיולוגיים התזונתיים וההתפתחותיים של התינוק (באותה מידה שחלב פרה מותאם בדיוק לצורכי העגל, וחלב הכלבה מותאם לצרכיו של הגור). התחליפים המלאכותיים מבוססים על חלב פרה (אלא אם כן צוין שהוא עשוי על בסיס צמחי); חלב האם מעודד את התפתחותו של התינוק באופן אופטימלי. יותר ויותר מחקרים מעידים על עליונות חלב האם לתינוק, ועדיין לא נאמרה המילה האחרונה בתחום זה.

בחלב האם מצויים נוגדנים שאינם מצויים בשום תחליף, ושאת חלקם אין התינוק מסוגל לייצר בעצמו עד היותו בן שלושה חודשים. נוגדנים אחרים בחלב האם יוכל התינוק לייצר רק משימלאו לו שישה חודשים, וזו כמובן סיבה נוספת להמשיך ולהניק עד היות התינוק בגיל זה. אם כן, חלב האם מסייע לתינוק להתחסן ולהיות מוגן מפני מחלות ופגעים אחרים. תינוקות יונקים סובלים פחות ממחלות השכיחות בשנים הראשונות, ויש בכך חיזוק רב לצידוד בהנקה. תינוק יונק הוא חסין יותר, והדבר מתברר, למשל, מבדיקת נתוני האשפוז בקרב תינוקות.

רגש ופסיכולוגיה: התינוק חי את תשעת החודשים הראשונים של חייו בסביבה תומכת, חמימה ובטוחה. הרחם העניק לו תנאים אידיאליים לצמיחתו ולביטחונו. ההנקה כשלעצמה, ולא רק חלב האם, היא הדרך הטבעית להמשיך את הטיפול המתמיד והבלתי מותנה שקיבל ברחם. בתחילה נראה כי הוא זקוק לתשומת לבנו בכל עת - ביום ובלילה. התינוק בוכה הרבה בתקופה זו, ומשנצמיד אותו לשד הוא יירגע, גם אם אינו רעב, ואינו יונק. מכאן שהחום שאת מקרינה מגופך (או אפילו חום גופו של בן הזוג) חשוב לו כעת, והוא יירגע, גם אם אינו רעב או צמא. חום גופם של ההורים יעניק לו במידה מסוימת את התחושה שאת עדיין שם בשבילו, למרות הינתקותו הפיסית ממך עם הלידה. הדבר ישרה עליו ביטחון, והוא, כאמור, יירגע לאלתר.

גם אם אינך מניקה, יש ביכולתך לספק לתינוק חום, הנדרש לו בראשית חייו. הסטטיסטיקה מראה, כי אמהות שאינן מניקות מוכנות להעביר את הטיפול בתינוק לידי מטפלת מהר יותר מאשר אמהות מניקות. מסתבר שקל יותר להיפרד מהתינוק אם לא מניקים אותו.

מכל מקום, בד בבד עם התפתחותו המוטורית והקוגניטיבית (המחשבתית), בשלב מתקדם יותר בחייו, הוא ילמד כיצד להעסיק את עצמו יותר ויותר, וידרוש ממך פחות ופחות תשומת לב.

הגמילה הטבעית תתחיל עם האכלתו במזון מוצק, כתוספת להנקה, ותסתיים בהדרגה. המזון העיקרי של התינוק בשנת חייו הראשונה אמור להיות חלב אם או תחליף מלאכותי לחלב. את המאכלים תוסיפי בהדרגה, בהתאם להוראות האחיות בתחנות לבריאות המשפחה. בהתאם ילמד התינוק ליהנות מאוכל מוצק, ובאופן טבעי, ככל שיאכל יותר מזון מוצק, תפחת כמות החלב שישתה.

אם ברצונך להמשיך ולהניק מעבר לששת החודשים הראשונים, ואין כל סיבה מיוחדת שתמנע מבעדך לעשות זאת, המשיכי להניק. שכן היו תקופות שהנקה אפילו עד גיל שלוש הייתה רווחת מאוד. הכל תלוי ברצונך ובמידת מודעותך לנושא, אך עם זאת רצוי שהחלטתך תהיה מבוססת על עובדות ועל מידע עדכני, ולא תנבע מלחץ המשפחה והחברות שמעודן לא התנסו בהנקה טבעית. אל לך לסמוך אפילו על הרופא, כי לעתים ייתכן שהוא פשוט אינו מעודכן בתחום זה. יהיו בוודאי שימליצו לך על תוספות מזון מוצק, אפילו מרקים, כבר בגיל ארבעה חודשים!

אם גמלה בלבך ההחלטה להמשיך ולהניק, כדאי שתימצאי בקשר עם עוד אמהות שמניקות מעבר לתקופה הראשונית, וכך תוכלי לזכות בעידוד ובתמיכה לצעדך. מפגשים בנושא זה נערכים במסגרת ליגת לה לצ'ה, בממ"ש (באזור תל-אביב), או במסגרת התוכניות המיוחדות שמציעות התחנות לבריאות המשפחה ברחבי הארץ.