הורמונים וסרטן השד

פרופ' יורם כהן,

מנהל מחלקה אונקולוגית, מרכז רפואי סורוקה, באר שבע.

טיפול הורמוני חלופי והסיכון לחלות בסרטן השד

במחקרים אפידמיולוגיים שבוצעו בנושא נמצא, כי יש קשר בין נטילת אסטרוגן לאחר הבלות לבין הסיכון לחלות בסרטן השד. תוספת הסיכון הממוצעת לשנה היא כ- 2%-3%. כלומר הסיכון היחסי לאחר 5 שנים לחלות בסרטן השד הוא 1.1. לאחר 10 שנים של נטילת אסטרוגן הסיכון היחסי גדל ל-1.2 ולאחר 15 שנים ל-1.4.

ההחלטה אם ליטול טיפול הורמוני חלופי ממושך צריכה להתבסס על הערכת התועלת הצפויה מהטיפול לעומת הסיכון האפשרי: הפחתה בסיכוי לשברים בעצמות והקטנה בשיעור מחלות הלב וכלי הדם לעומת הגדלה מתונה של הסיכון היחסי לחלות בסרטן השד בעקבות טיפול ממושך.

טיפול הורמוני חלופי לחולה שבעברה סרטן השד

הסברה היא שבמחזור הווסת הרגיל לפרוגסטרון יש השפעה מזיקה על השד, בכך שהוא משרה ריבוי תאים. על כן יש חשש מסוים כי מתן הורמוני חלופי המכיל פרוגסטרון יזרז חזרה של סרטן השד.

באופן שגרתי האונקולוגים נרתעים ממתן טיפול חלופי לחולות שבעברן סרטן השד, אלא אם כן חלפו שנים אחדות מאז גמר הטיפול ובעת האיבחון היתה המחלה בשלב מוקדם.

לא מומלץ לאישה שבעברה סרטן השד להתחיל טיפול הורמוני חלופי על דעת עצמה.

גלולות למניעת הריון והשריית סרטן

עשרות מיליונים של נשים משתמשות בגלולות כאמצעי למניעת הריון. מאחר שהגלולה מכילה את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון במינונים שונים, שלהם השפעה ברורה על רקמת השד וגם על רקמות אחרות, ומאחר שמוכרת ההשפעה המסרטנת של האסטרוגן על חיות מעבדה ועל תרביות רקמה של תאי רקמת השד, ברור שלנושא יש חשיבות עצומה. בוצעו מחקרים רבים בניסיון לתת מענה לשאלה האם השימוש בגלולה כרוך בסיכון לחלות בסרטן השד. בתוצאות המחקרים נמצאה שונות מרובה. בנוסף לכך, עם חלוף השנים השתנו סוג ההורמונים המרכיבים את הגלולה ומינונם, ולכן קשה להסיק מסקנות ברורות. כנראה שנטילה רצופה של גלולה למניעת הריון במשך שנים אחדות בגיל צעיר לפני לידה ראשונה היא גורם סיכון המגביר את הסיכוי לחלות בסרטן השד, בהשוואה לנשים שלא נטלו את הגלולה.

במחקרים מרובים נבדק הקשר בין נטילת הגלולה לתחלואה בסרטן צוואר-הרחם, סרטן רירית הרחם, סרטן השחלה, סרטן השד וסרטן הכבד. קרוב לוודאי שאין קשר בין נטילת הגלולה לבין הסיכוי לחלות בסרטן צוואר-הרחם. באשר לסרטן רירית הרחם וסרטן השחלה, כנראה שיש לנטילת הגלולה אפקט מגן.

נמצא כי נטילת גלולה עלולה לגרום לגידולים שפירים וממאירים בכבד, אבל בשיעור כה נמוך שאינו צריך להדאיג את המשתמשות בגלולה.