גורמי סיכון לסרטן השד

פרופ' יורם כהן,

מנהל מחלקה אונקולוגית, מרכז רפואי סורוקה, באר שבע.

  • גיל. סרטן השד מופיע לרוב אצל נשים מבוגרות. שיא השיעור הסגולי לגיל הוא בגילאים 65-69.
  • גורמים משפחתיים. סיפור משפחתי של סרטן השד אצל קרובה מדרגה ראשונה (אם או אחות) מכפילה את הסיכון לחלות בסרטן השד. אם גם אם וגם אחות חלו בסרטן השד, הסיכון גדול יותר. יש הבדל ניכר בסיכון אם האם לקתה בסרטן בגיל 40 או בגיל 80 שנה. הסיכון גדול יותר אם הקרובה מדרגה ראשונה לקתה בסרטן בגיל צעיר.
  • גורמים הקשורים בפוריות. נשים שלא ילדו או נשים שילדו לראשונה בגיל יותר מ-30 שנה הן בסיכון גבוה יותר לחלות מנשים שילדו לראשונה בגיל צעיר. כנראה שללידה ראשונה בגיל צעיר יש אפקט מגן מפני סרטן השד.
  • גורמים הקשורים למחזור הווסת. הופעת מחזור הווסת בגיל צעיר מ-12 ובלות (גמר מחזור הווסת) בגיל יותר מ-55 שנה מהווים גורם סיכון לחלות בסרטן השד. מאידך גיסא, כריתת השחלות בגיל פחות מ-40 שנה מקטינה למחצית את הסיכון לחלות בסרטן השד.
  • מחלת שד שפירה. נשים שנמצאה אצלן מחלת שד שפירה הן בסיכון גדול יותר לחלות בסרטן השד, במיוחד אם נמצא בבדיקה היסטולוגית בצינוריות החלב של השד שיגשוג תאי לא טיפוסי (Atypical Hyperplasia).
  • ריבוי סרטנים. נשים שחלו בעבר בסרטן השד הן בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד נוסף, בייחוד נשים עם סיפור משפחתי של סרטן השד. נשים שחלו בעבר בסרטן רירית הרחם או השחלה נמצאות בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד.
  • עישון סיגריות ושתיית אלכוהול. לא נמצא קשר בין תחלואה בסרטן השד לבין עישון סיגריות, אבל נמצא קשר בין צריכת אלכוהול לבין סרטן השד.

סרטן שד משפחתי

לקרובות משפחה מדרגה ראשונה (אם או אחות) של נשים הלוקות בסרטן השד יש סיכון הגדול פי 2 ויותר ללקות בסרטן השד, לעומת נשים באוכלוסייה הכללית.

בשנת 1990 נמצא גן הממוקם על הזרוע הארוכה (q) של כרומוסום 17, המעורב בפגיעה גנטית מורשת של סרטן השד המופיע בגיל מוקדם. גן זה כונה גן הרגישות לסרטן השד (Breast Cancer Susceptibility Gene, BRCA1) תפקידו של גן זה לא ידוע בשלב זה. ייתכן שהוא פועל כגן מדכא סרטן - Tumor Supperssor Gene. (גנים מדכאי סרטן מונעים התחלקות בלתי מבוקרת של תאים. מוטציה בגנים מדכאי סרטן יכולה לגרום להופעת סרטן.) לכל הגנים בדנ"א יש שני עותקים. עותק אחד מורש מהאב ועותק שני מורש מהאם. נשים עם מוטציה מורשת בגן BRCA1 נולדות עם עותק אחד של הגן פגום. מוטציה בעותק נוסף של הגן עלולה להשרות סרטן. מעריכים כי 45% מהמשפחות, שבהן יש היארעות גדולה של סרטן השד ו-80% לפחות מהמשפחות שבהן יש היארעות גדולה הן של סרטן השד והן של סרטן השחלה, נושאות את הגן BRCA1 שעבר מוטציה.מוטציות בגן BRCA1 נושאות בחובן סיכון גבוה ללקות בסרטן השד. כמחצית הנשים הנושאות מוטציות הקשורות לסרטן בגן זה ילקו בסרטן השד עד גיל 50 ו-85% מהן ילקו בסרטן עד גיל 70! גברים הנושאים את המוטציה בגן זה אינם נמצאים בסיכון גדול יותר לחלות בסרטן השד. אצל נשים הנושאות את המוטציה המורשת בגן BRCA1 סרטן השד יופיע בגילאים צעירים יותר מנשים המפתחות סרטן השד שלא בהקשר לגן זה. מעריכים שכ-30% ממקרי סרטן השד המאובחנים בגיל לפני 30 שנה נגרמים על ידי פגיעה גנטית מוקדמת, כולל מוטציה בגן BRCA1.

יש כנראה גנים אחרים, שמופו לאחרונה, להם מעורבות בסרטן השד. למשל: BRCA2, הממוקם על כרומוסום 13, וגן p35 (גן מדכא סרטן) הממוקם על כרומוסום 17.

האם על נשים שיש להן סיפור משפחתי של סרטן השד לבצע בדיקה לזיהוי גן מוטנטי BRCA1?

כיום אין די מידע על ההשלכות המידיות של גן BRCA1 מוטנטי על גילוי סרטן השד ומניעתו. בעתיד, אם ניתן יהיה לבטל את השפעתו של גן פגום או אף לתקן את הפגם הגנטי, ייתכן שיהיה מקום לבצע בדיקות סריקה באוכלוסיות שבסיכון. כיום, בדיקת מוטציית BRCA1 משמשת למחקר בלבד, ואין לה השלכה על טיפול.

האם הגן BRCA1 כרוך בסיכון לחלות בסרטנים אחרים?

נשים הנושאות מוטציות בגן BRCA1 הן בסיכון גדול יותר ללקות בסרטן השחלה. נוסף לכך נמצא כי נושאי המוטציה, הן גברים והן נשים, נמצאים בסיכון גדול יותר לחלות בסרטן המעי הגס ובסרטן הערמונית אצל גברים.