מבוא

מהו סרטן הערמונית?

בלוטת הערמונית (הפרוסטטה) היא כגודל אגוז, ממוקמת לפני החלחולת (רקטום), מאחורי בסיס הפין ומתחת לשלפוחית השתן. היא נמצאת רק בזכרים ומכילה תאים המייצרים חלק מנוזל הזרע המגן ומזין את תאי הזרע. הערמונית מקיפה את החלק העליון של השופכה, הצינור שדרכו עוברים השתן והזרע בצאתם מהפין. עצבים הממוקמים סמוך לערמונית משתתפים ביצירת הזקפה. טיפולים שבהם מוציאים עצבים אלו או פוגעים בהם עלולים לגרום לבעיות בזקפה, לאימפוטנציה.

סרטן הערמונית מתפתח בתאי בלוטת הערמונית, אולם הם עלולים בסופו של דבר להתפשט מחוץ לבלוטה, אל אברים אחרים בגוף. מרבית סוגי סרטן הערמונית גדלים לאיטם. מחקרים באמצעות ניתוחים שלאחר המוות, הראו, כי לגברים מבוגרים רבים, אשר נפטרו ממחלות אחרות, היה להם בנוסף גם סרטן ערמונית שלא הם ולא רופאיהם היו מודעים לקיומו.

מרבית צינורות הלימפה בערמונית מובילים אל קשרי הלימפה באגן הירכיים. תאים סרטניים יכולים לחדור לצינורות אלה ולהתפשט דרכם אל קשרי הלימפה, בהם ימשיכו לגדול. אם תאי סרטן הערמונית התרבו בקשרי הלימפה באגן, הם קרוב לוודאי התפשטו גם לאברים אחרים בגוף.

מעל 99% מסרטני הערמונית מתפתחים מתאי בלוטת הערמונית. המונח הרפואי לכך הוא אדנוקרצינומה (Adenocarcinoma).

סטטיסטיקות לגבי סרטן הערמונית

  • סרטן הערמונית הנו הסרטן השכיח ביותר, להוציא סרטני עור שאינם מלנומה, בקרב הגברים באמריקה.
  • סרטן הערמונית הוא הגורם מספר שתיים למוות בגלל סרטן בקרב גברים, כשעולה עליו רק סרטן הריאות.
  • הפרוגנוזה / האבחנה הניתנת לגבר החולה תלויה בהיקף הסרטן שלו, אך היא מושפעת גם על ידי גורמים כגון סוג הטיפול בו הוא בוחר והיבטים שונים של מצבו הרפואי.
  • 89% מהגברים שאובחן אצלם סרטן הערמונית חיים לפחות 5 שנים נוספות, ו-63% ממשיכים לחיות לפחות 10 שנים. בסרטן ערמונית המוגבל לבלוטה בלבד, מובטחת תוחלת חיים של 5 שנים ב-100% מהמקרים. בעת מתן האבחנה 31% ממקרי סרטן הערמונית כבר התפשטו באופן מקומי (לרקמות הסמוכות לבלוטה). בקרב חולים אלו תוחלת חיים של 5 שנים מגיעה ל- 94%. בקרב 11% של החולים שאצלם אובחן הסרטן לאחר שכבר התפשט לאברים אחרים בגוף, כ-31% עתידים לחיות לפחות 5 שנים.

גורמי הסיכון לסרטן הערמונית

גורם סיכון הוא כל דבר המגביר את סיכוייו של אדם לפתח מחלה כגון סרטן. הסיבות לסרטן הערמונית עדיין אינן מובנות לחלוטין, אולם חוקרים גילו מספר גורמים הקשורים באופן עקבי לסיכון גבוה ללקות במחלה.

גיל: הסיכויים ללקות בסרטן הערמונית גדלים במהירות לאחר גיל 50. למעלה מ-80% מכל סרטני הערמונית מאובחנים בקרב גברים שגילם עולה על 65.

גזע: סרטן הערמונית נפוץ פי שניים בגברים אפרו-אמריקניים (שחורים) מאשר בלבנים.

לאום: סרטן הערמונית שכיח ביותר בצפון אמריקה ובצפון-מערב אירופה. הוא פחות שכיח באסיה, באפריקה, במרכז אמריקה ובדרום אמריקה.

תזונה: תוצאותיהם של מרבית המחקרים מרמזות על כך שגברים שאוכלים כמות גדולה של שומנים הם בעלי סיכוי גבוה יותר ללקות בסרטן הערמונית. מחקרים אחרים מצביעים על כך שגברים שתזונתם עשירה בשומנים נוטים לצרוך פחות פירות וירקות ויותר מוצרי חלב, ויתכן וגורמים אלו אחראים להגברת הסיכון יותר מאשר צריכת השומנים לכשעצמה. מחקרים עדכניים מעלים את ההשערה שדיאטה עשירה בסידן (קלציום) ועניה בפרוקטוזה (סוכר פירות) מגבירה את הסיכוי לחלות בסרטן הערמונית. Lycopenes, הנמצאים ברמות גבוהות במיוחד בחלק מהירקות והפירות (כמו עגבניות טריות או מבושלות, אשכוליות ואבטיחים) מפחיתים, כך נראה, את הסיכוי ללקות במחלה, כפי שעושה גם המינרל סלניום (Selenium).

פעילות גופנית: פעילות גופנית סדירה ושמירה על משקל בריא עשויים להפחית את הסיכוי ללקות בסרטן הערמונית.

היסטוריה משפחתית: נמצא כי סרטן הערמונית שכיח במיוחד במשפחות מסוימות, דבר שמצביע על אפשרות הימצאות גורם גנטי או תורשתי למחלה. אב או אח של ניבדק, שלקו במחלה, מכפילים סיכוייו לחלות בה. הסיכון אף גבוה יותר עבור אלו שלהם מספר קרובי-משפחה שחלו במחלה, במיוחד אם לקו בה בגיל צעיר.

ניתוח חיתוך צינורות הזרע (Vasectomy): מספר מחקרים העלו את ההשערה שגברים שעברו ניתוח חיתוך צינורות זרע (עיקור) עלולים להיות בעלי סיכוי רב יותר, במידת-מה, ללקות בסרטן הערמונית. לעומת זאת, מרבית המחקרים האחרונים בנושא זה לא גילו בקרב גברים שעברו ניתוח זה סיכון רב יותר לחלות במחלה.

האם ניתן למנוע סרטן ערמונית?

הגורם המדויק למחלה זו אינו ידוע ולכן גם איננו יודעים אם ניתן למנוע את מרבית מקרי המחלה. גורמי סיכון רבים כגון גילו של הגבר, גזעו וההיסטוריה המשפחתית שלו אינם בשליטתו. אולם תוצאות מחקרים עדכניים אודות גורמי הסיכון למחלה מצביעות על כך שניתן למנוע מקרים מסוימים. גורם סיכון אפשרי אחד שניתן לשנותו הוא התזונה. דיאטה דלה בשומנים המורכבת רובה מירקות, פירות ודגנים קשורה להפחתת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית.

עגבניות (חיות/טריות, מבושלות או במוצרים מוכנים כגון רטבים או קטשופ), אשכוליות ואבטיחים עשירים ב-Lycopenes, חומרים דמויי-ויטמינים שהנם אנטי-אוקסידנטים, המסייעים במניעת נזקים ל- DNA עשויים לעזור בהקטנת הסיכוי ללקות בסרטן הערמונית.

תפקידם של תוספי ויטמינים בהקטנת הסיכוי לחלות במחלה אינו ודאי לחלוטין, אולם מחקרים מסוימים מעלים את ההשערה שנטילת 50 מיליגרם ויטמין E מדי יום יכולה להפחית את הסיכון ב-32%. על אף שמחקרים אחרים גילו כי ויטמין E אינו מביא כל תועלת, אין כל תופעות לוואי למינון סביר של ויטמין זה והוא אינו יקר. מצד שני, מחקרים אחרים טוענים שנטילת ויטמין A עלולה להגביר את הסיכוי לחלות בסרטן הערמונית. השימוש בויטמינים צריך תמיד להיות זהיר ויש להימנע מצריכת מוגזמות.

אנדרוגנים הם הורמונים זכריים הנוטלים חלק חשוב בעידוד/בסיוע לצמיחתם של תאים נורמליים ותאי-סרטן בערמונית, ויכולים להיות חשובים בהתפתחות סרטני ערמונית. מחקר המבוצע על 18 אלף זכרים, אמור לענות על השאלה האם מינון נמוך של הורמוני מין זכריים, עשוי להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית.

האם אנו יודעים מה גורם לסרטן הערמונית?

  • נראה כי שינויים גנטיים אחראים ל-10% ממקרי סרטן הערמונית. לחלק מהאנשים הלוקים בסוגים מסוימים של סרטן יש מוטציות ב-DNAשירשו מהוריהם. שינויים תורשתיים ב- DNA בגנים מסוימים הופכים אנשים אלו למועמדים ללקות בסרטן הערמונית. גנים האחראים כנראה על הנטייה התורשתית לחלות בסרטן הערמונית הם HPC1 (ראשי תיבות של Heredity Prostate Cancer Gene 1, גן סרטן ערמונית תורשתי מס' 1), HPCX, HPC2 (ששמו ניתן לו משום שהוא יושב/ממוקם על כרומוזום ה-X) ו-CAPB (שנקרא כך משום שהוא קשור ל-Cancers of the Prostate and Brain, סרטני ערמונית ומוח). מחקר גנים אלו עדיין התחלתי ובדיקות גנטיות עדיין אינן בנמצא.
  • מוטציות בגנים BRCA1 ו-BRCA2 מגדילות באופן משמעותי את סיכוייה של אשה לחלות בסרטן השחלות או בסרטן השד. גברים שגן ה-BRCA שלהם עבר שינוי, עלולים להיות בעלי סיכון מעט יותר גבוה מגברים ללא שנוי בגן, לחלות בסרטן הערמונית. אולם, ההנחה הרווחת היא, כי שינויים ב-BRCAאחראים רק למספר קטן מאד של מקרי סרטן הערמונית.
  • ישנה סברה ששינויים נרכשים בגנים כמו גן מדכא הגידולים p53 והאונקוגן HER2 oncogene ממלאים תפקיד חשוב בהתפתחות סרטן הערמונית.
  • רמות גבוהות של אנדרוגנים (הורמונים זכריים) עלולות להגדיל את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית אצל גברים מסוימים. חוקרים שמו לב לאחרונה כי גברים בעלי רמות גבוהות של הורמון אחר, Insulin-like Growth Factor-1 (IGF1), עלולים ללקות יותר בסרטן הערמונית. הורמון ה-IGF1 בעל דמיון כימי מסוים לאינסולין. תפקידו הרגיל קשור בשליטה על גדילת תאים ולא בחילוף החומרים של הסוכר בגוף. מחקר נוסף דרוש על מנת להעריך את ערכן המעשי של תצפיות אלו.

האם ניתן לגלות את סרטן הערמונית בשלב מוקדם?

קיימת עדיין אי-ודאות רבה בנושא הגילוי המוקדם של סרטן הערמונית. סרטנים המתגלים בעקבות בדיקות מוקדמות (כאשר משתמשים בבדיקת דם לגילוי אנטיגן ספציפי לערמונית ו/או בבדיקה רקטלית דיגיטלית) הם, בממוצע, קטנים יותר והספיקו להתפשט פחות מאשר גידולים שהתגלו בעקבות סימפטומים שבאו בשל המחלה.

אולם, סרטן הערמונית נבדל מסוגי סרטן רבים אחרים בכך שלעתים תכופות הוא גדל באיטיות רבה. לגברים שהוכח כי סרטן הערמונית שלהם לא התפשט אל מחוץ לבלוטת הערמונית, מתקרבת תוחלת חיים יחסית של 5 שנים ל-100%, באם מטפלים בהם או לא. אי לכך, לא ברור אם טיפול במחלת סרטן הערמונית עוזר לכל החולים בו לחיות זמן רב יותר.

מצד שני, לפני שהחל השימוש הנרחב בבדיקות לגילוי מוקדם, מרבית הגברים שחלו בסרטן הערמונית אובחנו בשלב מתקדם, ורובם נפטרו תוך מספר שנים. למרות שאבחון מוקדם וטיפול בסרטן הערמונית עשויים לעזור לחלק מהחולים לחיות זמן רב יותר, לא תהייה להם כל השפעה על אורך החיים של חולים אחרים. טיפולים בסרטן הערמונית יכולים להשפיע על איכות חייו של החולה.


עפ"י מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH)
והמכון הלאומי לסרטן (NCI)