בדיקות עזר ואבחון

בדיקות עזר לזיהוי סרטן הערמונית

(Prostate-Specific Antigen Blood Test (PSA

בדיקת דם המודדת את ה-PSA (חלבון המיוצר/שנבנה על ידי תאי הערמונית) מומלצת לגברים בני 50 ומעלה בעלי תוחלת חיים של לפחות 10 שנים ולגברים צעירים יותר בעלי סיכון גבוה ללקות בסרטן הערמונית.

תוצאות בדיקת דם זו ניתנות בננוגרמים למיליליטר או ב-ng/ml. תוצאות נמוכות מ-4 ng/ml נחשבות בדרך כלל לנורמליות/לתקינות. תוצאות מעל 10 ng/ml הן גבוהות ובין 4 ל-10 נחשבות גבוליות. ככל שרמת ה-PSA גבוהה יותר, נוכחות סרטן הערמונית ודאית יותר.

רמות ה-PSA מעריכות עד כמה עתיד גבר לחלות בסרטן הערמונית אך הבדיקה אינה מספקת תשובה מוחלטת. מצבים כגון Benign Prostatic Hyperplasmia(הגדלת ערמונית לא-סרטנית/שפירה) ו-Prostatitis (דלקת בבלוטת הערמונית) עלולות לגרום לתוצאות PSA גבוליות או גבוהות.

מאידך גיסא יש גברים החולים בסרטן הערמונית שתוצאות ה-PSA שלהם שליליות או גבוליות. רופאים רבים ממליצים על מספר אמצעים שיהפכו את בדיקת ה-PSA למדויקת ככל האפשר. כיוון שפליטת זרע יכולה לגרום לעליה זמנית ברמות ה-PSA בדם, ממליצים הרופאים לנבדקים להימנע מכל פעילות מינית יומיים לפני הבדיקה. מספר תרופות קונבנציונאליות וצמחיות יכולות להוריד את רמות ה- PSA בדם. גברים שעומדים להיבדק בבדיקת-דם זו צריכים לדווח לרופאיהם אם הם נוטלים Finasteride, Saw Palmetto (משמשים לטיפול במקרים של הגדלת ערמונית שפירה) או PC-SPES (תערובת צמחית המכילה Saw Palmetto).

למרות שבדיקת ה-PSA איננה מושלמת, היא הבדיקה הטובה ביותר הקיימת כיום לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית. מאז שרופאים החלו להשתמש בבדיקה זו, עלה מספר מיקרי סרטן הערמונית שנתגלו בשלב מוקדם הניתן לריפוי. כיוון שרוב הגברים מקבלים תוצאות בדיקה תקינות, ניתן להרגיעם שלא נראה כי הם ילקו בסרטן הערמונית, במיוחד אם תוצאות הבדיקה הרקטלית הדיגיטלית (DRE - Digital Rectal Exam) שעברו אף הן שליליות.

לגברים שתוצאת ה-PSA שלהם גבוהה, ניתנת המלצה לעבור ביופסיה, על מנת לברר אם יש או אין להם סרטן. תוצאות גבוליות עלולות לגרום לבלבול-מה. אם תוצאות הבדיקה הרקטלית אינן תקינות, ממליצים על ביופסיה מבלי להתחשב ברמות ה-PSA.

בדיקת ה-Percent-Free PSA מצביעה על כמות ה-PSA הנע בחופשיות בדם לעומת הכמות הקשורה לחלבונים אחרים בדם. משמעות אחוז PSA חופשי נמוך (25% ומטה) במקרה של תוצאות PSA גבוליות היא שכנראה קיים סרטן ערמונית ויש צורך בביופסיה. חוקרים מעריכים ששימוש שגרתי בבדיקה זו עבור גברים בעלי תוצאות PSA גבוליות עשוי להפחית ב-20% את כמות הביופסיות הלא-נחוצות בבלוטת הערמונית.

בדיקת מהירות ה-PSA Velocity) PSA) מודדת מהירות עלית רמת ה-PSAבפרק זמן מסוים. זוהי דרך נוספת להעריך מצבו של גבר עם תוצאות PSAגבוליות. כיוון שיהיה צורך לחזור על בדיקת ה-PSA מאוחר יותר כדי לקבוע את מהירות ה-PSA, לא מספקת גישה זו תשובה מיידית.

צפיפות ה-PSAD - PSA Density) PSA) נקבעת על ידי חלוקת תוצאת/מספר ה-PSA בנפח בלוטת הערמונית (בגודלה כפי שנמדד באולטרה-סאונד טרנס-רקטלי SPAD .(Transrectal גבוה יותר מצביע על סיכוי גדול יותר לסרטן.

Age-Specific PSA reference Ranges (טווחי PSA לגילאים ספציפיים) היא דרך נוספת לפענוח תוצאות ה-PSA. ידוע כי רמות ה-PSA גבוהות אצל גברים מבוגרים יותר מאשר אצל צעירים, אפילו כאשר אין סרטן. מסיבה זו הציעו חלק מהרופאים להשוות את תוצאות ה-PSA עם תוצאותיהם של נבדקים אחרים בני אותו גיל. להלכה, תוצאת PSA גבולית עלולה להיות מדאיגה מאד אצל גבר בן 50 אך פחות מדאיגה אצל נבדק בן 80, זאת משום שאצל גברים בני 80 שאינם חולי סרטן מתגלות לעתים תוצאות PSA גבוליות. כיוון שסרטן שאינו מתגלה אצל חולים מבוגרים יותר (כאשר משתמשים בטווחי ה-PSA לגילאים ספציפיים) עלול להיות קטלני, אין הסכמה רחבה לגבי השימוש בשיטה זו.

למרות שמשתמשים בבדיקת ה-PSA לגילוי מוקדם, היא בעלת-ערך גם במצבים אחרים. בגברים הידועים כחולי סרטן הערמונית (בהתבסס על תוצאת הביופסיה), יכולה בדיקת ה-PSA לסייע בקביעת הפרוגנוזה (הערכת הסיכויים). בקרב גברים שתוצאות ה-PSA שלהם גבוהות מאד רב יותר הסיכוי שהמחלה התפשטה אל מעבר לערמונית ולכן סיכוייהם להחלים או לחיות לאורך זמן קטנים יותר. ניתן להשתמש ברמות ה-PSA בצירוף תוצאות בדיקות קליניות ודירוג/סיווג הגידול (Tumor Grade) כדי לסייע בהחלטה לגבי בדיקות הנחוצות להערכה נוספת של המחלה. לאחר ניתוח או טיפול בהקרנות, עלייה ברמות ה- PSA יכולה להוות סימן מוקדם לחזרתה של מחלת הסרטן.

בדיקה רקטלית דיגיטלית (Digital Rectal Exam - DRE)

בבדיקה זו מחדיר הרופא אצבע משומנת ועטוית כפפה אל החלחולת (הרקטום) של החולה כדי לחוש אם ישנו אזור קשה בלתי-רגיל או לא-תקין שעלול להיות סרטני. בלוטת הערמונית ממוקמת סמוך לחלחולת, ומרבית מקרי הסרטן מתחילים בחלק של בלוטת הערמונית שניתן להגיע אליו באמצעות הבדיקה הרקטלית.

בדיקה רקטלית דיגיטלית של הערמונית צריכה להיערך על ידי מומחים שיכולים להבחין בשינויים קטנים מאד בבלוטה כגון בסימטריות שלה או במירקם, לצד ממצאים יותר קלאסיים כגון גושים קטנים או אזורים קשים. בדיקת ה-DRE פחות יעילה מבדיקת ה-PSA (בדיקת דם) בגילוי סרטן הערמונית, אך לעתים היא יכולה לגלות את המחלה אצל גברים שרמת ה-PSA שלהם רגילה. מסיבה זו ממליצה האגודה למלחמה בסרטן האמריקאית לגברים שרוצים להיבדק לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית לעבור את שתי הבדיקות, PSA ו-DRE גם יחד.

אולטרה סאונד טרנס-רקטלי (Transrectal Ultrasound - TRUS)

אולרה סאונד טרנס-רקטלי (TRUS) היא בדיקה הנעזרת בגלי קול על מנת ליצור תמונה של בלוטת הערמונית על גבי מסך וידאו. גלי קול נשלחים באמצעות מציין (Probe) קטן שמוחדר לחלחולת. גלי הקול יוצרים הד עם היכנסם לבלוטת הערמונית. המציין מבחין בהדים החוזרים לאחר שפגעו בערמונית ומתרגם את דפוסי התנהגות של הדים אלו לתמונה. כיוון שגידולים בערמונית מחזירים גלי קול באופן שונה מריקמה רגילה, יכולה בדיקה זו לעזור באיתור גידולים, אפילו כאלה שהם קטנים מדי או שהם ממוקמים באזורים של הבלוטה שלא ניתן למשש בבדיקת ה-DRE.

בדיקת ה-TRUS מועילה כאשר בדיקות ה-PSA או ה-DRE מצביעות על חריגה כלשהי. היא גם עוזרת בהחדרת מחט הביופסיה לאזור מוגדר בבלוטת הערמונית. בדיקה זו איננה מומלצת כבדיקה שגרתית לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית.

כיצד מאובחן סרטן הערמונית?

ביופסית הערמונית

ביופסיה היא הליך כירורגי, אשר בו נלקחת דגימת רקמה לבדיקה. למרות שהבדיקה נשמעת כמכאיבה, היא בדרך כלל גורמת לאי-נוחות מעטה בלבד כיוון שמכשיר מיוחד- אקדח ביופסיה (Biopsy Gun), מחדיר מחט דרך דופן החלחולת אל תוך בלוטת הערמונית ומוציא אותה תוך שבריר שנייה. מספר דגימות נלקחות לביופסיה מאזורים שונים של הערמונית, בדרך כלל שש (מהחלק העליון, האמצעי והתחתון של צד ימין ושל צד שמאל של הבלוטה) על מנת לקבל דוגמא מייצגת של הבלוטה וכדי שאפשר יהיה לגלות עד כמה מפושט הסרטן.

סווג/דירוג (Grading) מחלת סרטן הערמונית

אם מתגלה סרטן בביופסיה שנערכה מדגימת הערמונית, תדורג המחלה כדי להעריך עד כמה אגרסיבית היא תהיה (כלומר כמה מהר יגדל הגידול ותתפשט המחלה). הדירוג נקבע על ידי הפתולוג הבוחן את דגימת הרקמה שנלקחה בביופסיה. סרטני הערמונית מדורגים על פי דמיונם לרקמת ערמונית נורמאלית במבט דרך המיקרוסקופ. שיטת דירוג סרטן הערמונית הנפוצה ביותר היא שיטת גליסון (Gleason System).

דירוג/תוצאה/ניקוד (Score) גליסון גבוה מצביע בדרך כלל על סרטן שכבר התפשט אל מעבר לבלוטת הערמונית בזמן שאובחן. מסיבה זו דירוג גליסון (הנלקח בחשבון יחד עם רמות ה-PSA בדם ועם ממצאי ה-DRE) מסייע בקביעת אפשרויות הטיפול ובבחירת בדיקות נוספות שיש לעוברן עוד טרם נבחר טיפול.

כיצד נקבע השלב אליו הגיע סרטן הערמונית?

בדיקות הדמיה (Imaging Tests):

  • טומוגרפיה ממוחשבת (Computerized Tomography - CT): הסריקה הממוחשבת יכולה לגלות קשרי לימפה מוגדלים באופן חריג. חלק מסרטני הערמונית מתפשטים לקשרי לימפה סמוכים- קשרי הלימפה של אגן הירכיים.
  • Magnetic Resonance Imaging - MRI: תמונות MRI יכולות להראות אזורים חריגים בעצמות או בקשרי הלימפה, אשר יכולים להצביע על התפשטות הסרטן מעבר לבלוטת הערמונית.
  • Radionuclide Bone Scan: החולה מקבל זריקה של חומר רדיואקטיבי. חומר זה נמשך לתאי עצם חולים לאורך כל השלד. אזורים של עצמות נגועות ייראו בסריקה זו כאזורים צפופים אפורים הנקראים "נקודות חמות". אזורים אלו עלולים לרמז על המצאות גרורות, אולם דלקת פרקים (Arthritis) או מחלות עצם אחרות יכולות אף הן לגרום לתוצאה דומה במיפוי העצמות.
  • Prostascint Scan: כמו במיפוי העצמות, סריקת ה-Prostascintמשתמשת בחומר רדיואקטיבי חלש (low-level) כדי לאתר סרטן שהתפשט אל מעבר לבלוטת הערמונית. שתי הבדיקות מחפשות אזורים בגוף שבהם מצטבר החומר הרדיואקטיבי, אך ישנם מספר הבדלים חשובים בין שתיהן. החומר הרדיואקטיבי שבו משתמשים בסריקת העצמות מצטבר בעצמות  שיתכן ונפגעו מסרטן הערמונית, מגרורות של סוגי סרטן אחרים או ממצבים שפירים. החומר הרדיואקטיבי בסריקת ה-Prostascint מסתפח לנוגדנים חד-שבטיים, סוג של נוגדנים המיוצרים במעבדה על מנת שיזהו וייצמדו לחומר מסוים. במקרה זה, מזהה הנוגדן ספציפית את ה-PSMA) Prostate-Specific Membrane Antigen) חומר הנמצא רק בתאי ערמונית בריאים וסרטניים. יתרונה של בדיקה זו הוא שהיא מגלה התפשטות של סרטן הערמונית לעצמות אך גם לקשרי לימפה ולאברים אחרים ומבדילה בבירור בין סרטן הערמונית לסוגי סרטן אחרים ולתופעות שפירות אחרות. ישנם רופאים המאמינים שבדיקה זו יעילה בגילוי סרטן ערמונית גרורתי (Metastatic) בחולים שרק אובחנו ואשר נראה כי הסרטן שלהם מקומי ומוגבל רק לבלוטת הערמונית. ניתן להשתמש בבדיקה זו כאשר רמת ה-PSA בדמו של חולה מתחילה לעלות לאחר תקופה של הפוגה שבאה בסוף הטיפול, כאשר בדיקות אחרות אינן מסוגלות לאתר את מיקומה המדויק של ההתלקחות המחודשת של הסרטן.

ביופסיית קשרי לימפה

אם מתגלים תאים סרטניים בדגימת קשרי הלימפה שנלקחה בביופסיה, בדרך כלל מוותרים על השימוש בניתוח ושוקלים שיטות טיפול אחרות.

The TNM Staging System

בשיטה זו קובעים את שלב המחלה בהתבסס על גודל הגידול ומיקומו. (T=TUMOR כלומר גידול). שלב ראשון הוא זה שעדיין אינו נמוש בבדיקה רקטאלית אולם, בביופסיה נמצאו תאים ממאירים. שלב 2 - כאשר נמוש גידול בבדיקה הרקטאלית. שלב 3 - התפשטות הגידול לרקמות סמוכות לבלוטה ללא מעורבות איברים אחרים. שלב 4 - התפשטות הגידול לאיברי האגן.

מלבד תאור הגידול יש התיחסות למצב בלוטות הלימפה. (N=NODES). בשלב אפס אין התפשטות הגידול לבלוטות הלימפה. שלב 1 הוא מציאת הגידול בבלוטת לימפה אחת או יותר באגן.

האות M באה לייצג את מצב שליחת הגרורות ע"י הגידול (M=METASTASIS). שלב אפס - אין גרורות מעבר לבלוטות הלימפה האיזוריות ואילו שלב 1 הוא המצב בו נשלחו גרורות לבלוטות מרוחקות ולאברים אחרים כגון ריאות, כבד ומוח.


עפ"י מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH)
והמכון הלאומי לסרטן (NCI)