אמצעי המניעה

פרופ' דרורית הוכנר,

מחלקת נשים, בי"ח הדסה הר הצופים, ירושלים.

בני-אדם משתמשים באמצעי מניעה על סוגיהם השונים משך אלפי שנים. עוד לפני התפתחות השיטות המודרניות אלתרו נשים והשתמשו בתערובת עשבי מרפא עם שמן או דבש, או באצות ים ספוגות במיץ לימון, והחדירו אותם לנרתיק לשם מניעת היריון בלתי רצוי. במשך שנים רבות היו שטיפות נרתיקיות, למרות שאינן יעילות, אמצעי המניעה המקובל של נשים. במאה השש-עשרה הוכנס לשימוש לראשונה אמצעי מניעה גברי, הקונדום. אין מידע על מידת יעילות אמצעי המניעה השונים הללו, אולם ריבוי הסיפורים הפולקלוריים הקשורים באמצעי מניעה למיניהם מעיד על התעניינות מרובה ביותר בנושא זה מאז ומתמיד.

גברים ונשים מעוניינים באמצעי מניעה שיהיה בטוח, יעיל, זול ונוח לשימוש, וכיום, יותר מתמיד, יש לנו מבחר שיטות העונות על הקריטריונים הללו.

אנשים משתמשים באמצעי מניעה שונים בתקופות שונות של חייהם. אמצעי מניעה, היעיל וטוב לנערה בת 18, לא בהכרח מתאים לאישה בת 40. אמצעי מניעה, הטוב לאישה המקיימת יחסי מין לעתים רחוקות, לא מתאים לזו המקיימת יחסי מין לעתים קרובות.

למרות יעילותם הרבה של אמצעי המניעה הקיימים, ההגנה הטובה ביותר מפני היריון היא הימנעות מוחלטת מקיום יחסי מין. בסקירה זו נביא את המידע על אמצעי המניעה הקיימים, נתייחס למידת היעילות, הבטיחות והנוחות שלהם. המטרה היא לתת כלים לבחור את אמצעי המניעה המתאים ביותר. לא תמיד הבחירה קלה, לא תמיד קיים רק אמצעי מניעה מתאים יחיד, לעתים יש לנסות כמה אמצעי מניעה לפני ההחלטה על האמצעי המתאים ביותר. תמיד יקל להשתמש באמצעי מניעה באופן הנכון ביותר כאשר יש שיתוף פעולה מצד בני-הזוג.

ברוב המקרים דורש השימוש באמצעי מניעה שיתוף מצד רופא/ת נשים, רופא/ת משפחה או בעל מקצוע מוכרים המטפלים בנושא תכנון המשפחה, ויש לפנות אליהם.

כל עוד היריון הוא בגדר בלתי רצוי, יש להמשיך ולהתמיד להשתמש באמצעי מניעה, גם אם הוא אינו מתאים, גם אם אתם מעוניינים להחליפו, יחסי מין בלתי מוגנים חושפים אתכם לסכנת היריון!

שיטות למניעת הריון

השיטות השונות למניעת היריון פועלות בנקודות שונות במחזור הרבייה; יש המדכאות את הביוץ, יש המונעות את פגישת הזרע והביצית בחצוצרה ויש הגורמות לסביבה להיות עוינת, אם להפריה או להשרשה. ניתן לחלק את אמצעי המניעה השונים למספר קבוצות עיקריות:

  • אמצעי המניעה החוסמים, המונעים מהזרע להגיע לצוואר הרחם, והכוללים את הקונדום, הדיאפרגמה והכובעון הצווארי.
  • קוטלי הזרע, קוטלים את הזרע בנרתיק וכוללים קצף, ג'ל, וספוגיות נרתיקיות.
  • הגלולות למניעת היריון למיניהן, הכוללות אסטרוגן ופרוגסטרון, מונעות ביוץ. ישנן גלולות המכילות הורמון אחד בלבד, פרוגסטרון, והן מעבות את הריר הצווארי ומונעות את חדירת הזרע לאיברי המין הפנימיים מחד גיסא, ומשנות את רירית הרחם וכך מונעות את השרשת הביצית המופרית מאידך גיסא.
  • ההתקנים התוך - רחמיים מעכבים את הגעתם של תאי הזרע לסביבות הביצית והורסים את חלקם, וכן גורמים לרירית הרחם להיות עוינת להשרשת הביצית.
  • האמצעים הניתוחיים, הכוללים קשירת החצוצרות אצל האישה וקשירת מובילי הזרע אצל הגבר, מונעים באופן מוחלט את פגישת הביצית והזרע והם בלתי הפיכים.
  • האמצעים הטבעיים מסתמנים על שיטת הימים הבטוחים: האישה נמנעת מלקיים יחסי מין סמוך לביוץ, או בן-זוגה משתמש באמצעי מניעה בתקופה זו.
  • אם בסמוך לביוץ האישה מקיימת יחסי מין ללא אמצעי מניעה וקיים הסיכוי להיריון, יש אפשרות להשתמש באמצעי מניעה שלאחר מעשה, המונעים השרשה של הביצית המופרית ברחם, אם אמנם חלה הפריה כתוצאה מיחסי מין בלתי מוגנים אלו.