דפו-פרוברה - "הזריקה"

פרופ' דרורית הוכנר,

מחלקת נשים, בי"ח הדסה הר הצופים, ירושלים.

הדפו-פרוברה הוא אמצעי מניעה נוסף המכיל פרוגסטרון בלבד, הניתן בזריקה תוך שרירית, אחת ל-3 חודשים. הפרוגסטרון שבדפו–פרוברה מונע ביוץ, פועל על הריר הצווארי, הופך אותו עבה וצמיגי ועוין לכניסת זרעונים. כמו כן הוא משפיע על רירית הרחם והופך אותה בלתי מוכנה לקליטת הביצית המופרית.

דפו-פרוברה מכיל מדרוקסי-פרוגסטרון-אצטט במינון 150 מ"ג, המשתחרר באופן איטי ומתמיד מאזור ההזרקה ומספיק ל-3 חודשים. יעילות הדפו-פרוברה היא גבוהה ועומדת על 99%. אולם דפו-פרוברה אינו יעיל במניעת מחלות המועברות במגע מיני כולל איידס, ולכן יש צורך בשימוש באמצעי מניעה נוסף לצורך הגנה זו.

הבעיה העיקרית הקשורה בשימוש בדפו-פרוברה נובעת מהשפעתו על רירית הרחם. הפיכתה דקה ושבירה מגדילה את שכיחות הדימומים הבלתי סדירים, עד להופעת אל-וסת מוחלט, העשוי להימשך עד 6-12 חודשים לאחר הפסקת השימוש בדפו-פרוברה.

תופעות העלולות להתלוות לנטילת דפו - פרוברה

  • דימומים בלתי סדירים - כפי שהוזכר, הפרוגסטרון שבתכשיר מונע ביוץ, משפיע על רירית הרחם, ולכן גורם להופעת דימומים בלתי סדירים, לרוב קלים, עד להפסקה מוחלטת של המחזור החודשי.
  • עלייה במשקל ותחושת נפיחות - הפרוגסטרון שבתכשיר אחראי לאגירת נוזלים, ובמקרים חריגים תחושת הנפיחות והעלייה במשקל מחייבות מעבר לאמצעי מניעה אחר.
  • גודש בשדיים - לרוב מופיע בתחילת השימוש בדפו-פרוברה, לעתים נשאר והופך מציק ומחייב מעבר לשימוש באמצעי מניעה אחר. אם הגודש בשדיים מופיע כמה חודשים לאחר תחילת השימוש בדפו-פרוברה, יש לשלול היריון.
  • דיכאון - דיכאון וחרדה יכולים להופיע או להחמיר אצל נשים הנוטות לכך עקב השפעת הפרוגסטרון שבתכשיר. יש לשים לב לכך, ובמקרה הצורך לעבור להשתמש באמצעי מניעה אחר.
  • כאבי בטן, עייפות, בחילות וסחרחורת - תופעות אלה שכיחות בתחילת השימוש בדפו-פרוברה ונוטות להיעלם לאחר כמה חודשי שימוש.

למי מתאים השימוש בדפו-פרוברה?

  • בדומה לגלולות המכילות פרוגסטרון בלבד, לנשים שלהן הוראת נגד לשימוש באסטרוגן המצוי בגלולות הסטנדרטיות, או לנשים מניקות שאצלן האסטרוגן עלול להפחית את כמות החלב - מומלץ שימוש בדפו-פרוברה.
  • נשים המתקשות לזכור ליטול גלולה מדי יום ביומו - דפו-פרוברה הוא אמצעי מניעה המחייב זריקה אחת ל-3 חודשים בלבד.
  • נשים המטופלות בתרופות אנטי-אפילפטיות, המפחיתות את ריכוז הגלולות הסטנדרטיות והגלולות המכילות פרוגסטרון בלבד - יכולות להשתמש בדפו-פרוברה. מינון הפרוגסטרון שבדפו-פרוברזה אינו מושפע משימוש בו זמני של תרופות אנטי-אפילפטיות.

לצורך תחילת השימוש בדפו-פרוברה יש להיבדק על ידי רופא/ת נשים. אם אין הנחיות נגד לשימוש בתכשיר, ניתן לקבל את הזריקה אחת ל-3 חודשים. את הזריקה הראשונה יש לקבל בזמן הווסת, כדי להיות בטוחים שאין היריון. יעילות מניעת ההיריון טובה ל-13-14 שבועות, לכן איחור של עד שבועיים בהזרקת הזריקה הבאה אינו מפחית את יעילות התכשיר. במרווחי זמן גדולים יותר יש לשלול היריון לפני מתן הזריקה הבאה.