הקונדום הגברי

פרופ' דרורית הוכנר,

מחלקת נשים, בי"ח הדסה הר הצופים, ירושלים.

הקונדום הוא כיסוי רך וגמיש המתאים לאיבר המין, עשוי לטקס, פוליאוריטן או חומר ביולוגי, והוא דק, חזק וגמיש ומונע את חדירת הזרע לנרתיק. הוא נחשב כאחד מאמצעי המניעה היעילים השייכים למשפחה זו.

קונדום משמש גם כהגנה מפני חיידקים ווירוסים ומגן על שני בני - הזוג מפני מעבר מחלות כמו עגבת, קלמידיה, זיבה, הרפס, HPV, פטריות, טריכומונאס ואיידס. חלק מהמחלות הללו יכולות לגרוםלתחלואה קשה וחלקן לעקרות. אם אינכם בטוחים לחלוטין בבריאותם ובנאמנותם של בני-הזוג שלכם, עליכם להשתמש בקונדום, לא רק למניעת היריון, אלא בעיקר למניעת העברת מחלות המועברות במגע מיני (STDs, Sexually Transmitted Diseases). למרבית המחלות המועברות במגע מיני יש סמפטומים מועטים, בעיקר בשלבים הראשונים של המחלה, ולכן יש צורך להגן על עצמכם מפני מחלות אלו.

הקונדום יעיל בהגנה מפני איידס שהיא מחלה קטלנית, המהווה את סיבת המוות העיקרית בארצות הברית בקרב גברים בגילים 25-44 וסיבת המוות השלישית בקרב נשים בארצות הברית בגילים אלו. מרבית חולי האיידס נדבקו במחלה בעת קיום יחסי מין. כיום המחלה נפוצה בין הטרוסקסואלים לא פחות מאשר בין הומוסקסואלים.

השימוש בקונדום פשוט וקל, אין צורך בבדיקה רפואית או במרשם רופא. הקונדומים נמצאים באריזות קטנות הניתנות לשמירה בכיס, בארנק, בשולחן הלילה שליד המיטה או בארון האמבטיה, והם זולים. גם גברים וגם נשים המשתמשים באמצעי מניעה אחרים, היעילים למניעת היריון, ישתמשו בקונדום כאמצעי להגנה מפני מחלות המועברות במגע מיני, כולל איידס. כהגנה מפני זיהום יש להשתמש בקונדום גם בזמן קיום מין אורלי ואנלי.

הקונדומים מופיעים בצבעים שונים ובטעמים שונים. העבים יותר נוטים פחות להיקרע. אלו עם כיס המאגר בקצה בטוחים יותר, שכן הם בעלי יכולת קיבול גבוהה יותר. לרוב הקונדומים בנויים בצורה דומה, אורכם 15-20 ס"מ וקוטרם כ-5 ס"מ. בשל גמישותם הרבה אין צורך בהתאמת גודל, ולכן הם אינם נמכרים לפי גודל. כדי להחליט על הסוג המתאים ביותר, יש לנסות כמה סוגים, ואז להחליט מהו הנוח, הבטוח והנעים ביותר לשימוש.

כיצד משתמשים בקונדום? לאחר שהושגה זקפה, יש לשים את הקונדום על איבר המין לפני החדירה. הקונדום יכיל את נוזל הזרע שייפלט, ובכך תימנע חדירת תאי זרע לאיבר המין הנקבי. יש לצאת מן הנרתיק החוצה לפני הרפיה מוחלטת של איבר המין, שכן אז קיים סיכון שהקונדום המכיל תאי זרע יתנתק מאיבר המין ותוכנו יישפך לתוך נרתיק האישה.

יש המדווחים על כך שהקונדום פוגם בהנאה המינית, ויש לעומתם המוצאים יתרון בירידה בגירוי המיני הגורם להארכת המשחק המיני, שכן איבר המין נשאר זקוף למשך זמן ארוך יותר. יתרון זה חשוב בעיקר אצל גברים שהזקפה אצלם קצרה. "הלבשת" הקונדום על איבר המין גם היא חלק מהמשחק המיני, ולכן אין בה כדי לפגום בהנאה.

הקונדומים העשויים לטקס הם הנפוצים ביותר והזולים ביותר. אלו הדקים ביותר אינם פוגעים בתחושה, אולם נוטים להיקרע בנקל, ולכן יש להשתמש בהם בזהירות. יש להתייחס בזהירות אל אלו המופצים כבעלי טעמים שונים וה"זוהרים" בחשכה, ולקרוא בקפדנות בעלון המצורף ביחס למידת בטיחותם במניעת היריון ומחלות זיהומיות.

וקונדומים העשויים פוליאוריטן משמשים בעיקר לגברים המפתחים רגישות לקונדומי הלטקס. בדומה לקונדומים העשויים לטקס, הם יעילים במניעת היריון ובמניעת מחלות זיהומיות. הם דקים, ונוחים לשימוש. ישנם גם קונדומים העשויים חומרים טבעיים; הם חזקים יותר ודקים יותר מקונדומי הלטקס, והם אופציה לגברים הרגישים למוצרי גומי למיניהם. אולם יש לזכור שהם אינם מגינים מפני מחלות המועברות במגע מיני. הממברנה שממנה הם עשויים מכילה חורים קטנטנים שאינם מאפשרים מעבר תאי זרע, אולם מאפשרים מעבר חיידקים ווירוסים.

יעילות הקונדום במניעת היריון מושגת בקרב 88%-97% מהזוגות המשתמשים בו למניעת היריון, כלומר אחוז הכישלונות נע בין 3% עד 12% רוב הכישלונות חלים בשנה הראשונה לשימוש. הניסיון עוזר במניעת קריעה ו"החלקת" הקונדום. קונדומים ישנים נוטים להיקרע בנקל. שימוש בו זמני בקונדום ובאמצעי נוסף לקטילת זרע מעלה את יעילות השימוש בו.

כללי השימוש בקונדום

 • יש להשתמש תמיד בקונדום חדש בכל יחסי מין.
 • אין להתחיל את החדירה לפני שהנרתיק לח, שכן קיימת סכנת קריעת הקונדום עם החדירה לנרתיק יבש. ניתן להשתמש בג'ל, או במשחות קוטלות זרע למיניהן להגברת לחלוחית הנרתיק.
 • יש להוציא את איבר המין מהנרתיק מיד לאחר פליטת הזרע, כשאיבר המין עדיין זקוף, ולהדק את קצה הקונדום לבסיס איבר המין למניעה שפיכת תוכן הקונדום בנרתיק.
 • אסור להשתמש בשמנים למיניהם, דוגמת שמני תינוקות, קרם לחות, קרם פנים, שמני מסג', היכולים להחליש את קונדום הלטקס ולגרום להיווצרות חורים ולאפשר מעבר זרע לנרתיק.

יתרונות הקונדום הגברי

 • מונע הריונות ב- 88%-97% מהמקרים.
 • מונע מעבר מחלות המועברות במגע מיני, כולל איידס.
 • קל לשימוש, לא דורש בדיקה רפואית.
 • מאריך את משך החדירה.
 • זול.

חסרונות הקונדום הגברי

 • שיעור הכישלונות 3%-12%.
 • משנה את הטכניקה המינית.
 • רגישות לגומי.
 • אינו בשליטה הבלעדית של האישה.

לסיכום, הקונדום הזכרי הוא האמצעי היעיל ביותר למניעת מעבר מחלות מין, זול, נוח לשימוש ולא דורש מרשם רפואי, אולם בשל אחוז הכישלונות הגבוה יחסית בשימוש בו לא ניתן להשתמש בו כאמצעי יחיד למניעת היריון. הוא מומלץ כאמצעי נוסף לנשים עם בן-זוג שאינו קבוע.