חומרים קוטלי זרע

פרופ' דרורית הוכנר,

מחלקת נשים, בי"ח הדסה הר הצופים, ירושלים.

חומרים קוטלי זרע, כשמם כן הם. הם משמשים למניעת היריון בשל היותם חומרים כימיים המסוגלים לקטול תאי זרע. הם מופיעים בשוק בצורות רבות: קצף, ג'ל, ספוגיות ונרות. הם כולם מכילים חומר כימי הפוגע בקיר תא הזרע, הגורם לחיסולו. בדומה לשאר אמצעי המניעה הנכללים בקבוצה זו, קוטלי הזרע לא משנים את המאזן ההורמונלי של האישה, הם קלים ופשוטים לשימוש, אינם דורשים בדיקת רופא או התאמה על ידי רופא, ואינם דורשים תרגול בשימוש בהם. כשלעצמם הם אינם יעילים ביותר למניעת היריון, ושיעור הכישלונות נע בין 6% ל-21%, אולם הם מומלצים לשימוש יחד עם הקונדום, הדיאפרגמה והכובעון הצוואר.

קוטלי זרע המצויים בארץ

  • קרם דלפן - Delfen Cream, של חברת Janssen-Cilag.
  • נרות גלובן - Glovan Vaginal Ovules, של חברת טבע.
  • ספוגיות פרמטקס - Pharmatex Sponges, של חברת אגיס.

יעילות קוטלי הזרע במניעת מחלות המועברות במגע מיני ואיידס אינה ברורה, למרות שידוע שהחומר הפעיל שבחומרים קוטלי הזרע (Nonoxynol-9), הורס את חיידקי הקלמידיה, הזיבה, צהבת מסוג B, וכן הוא הורג את נגיפי ההרפס והאיידס; לא ברורה מידת יעילותם נגד זיהומים אלה.

הבעיה השכיחה ביותר הקשורה בשימוש בחומרים קוטלי זרע היא רגישות בנרתיק או באיבר המין הזכרי לחומרים אלה, המתבטאת בגרד ובצריבה יש ותגובות אלו חולפות, ויש והן מתגברות ומתעורר הצורך בהחלפת סוג קוטלי הזרע, עד למציאת חומר שאינו גורם לתגובת רגישות יתר.

יש לעיין בעלון המצורף לחומרים, שכן הוראות השימוש משתנות ממוצר אחד למשנהו. ככלל, יש להחדיר את קוטל הזרע עמוק ככל האפשר בנרתיק כדי שיהיה קרוב לפי צוואר הרחם. ברוב המקרים קוטלי הזרע יעילים למשך שעה בלבד, כך שאם קוטל הזרע הוחדר יותר משעה לפני קיום היחסים או שישנו מגע מיני חוזר במרווח העולה על שעה מהקודם, יש לשוב ולהחדיר מנה נוספת של קוטל זרע לנרתיק.

לסיכום, יעילותם של קוטלי הזרע במניעת היריון היא כ- 79%-94%. יעילותם במניעת מחלות המועברות במגע מיני ואיידס אינה ברורה, והשימוש המומלץ ביותר הוא בשילוב עם אמצעי נוסף כגון קונדום, דיאפרגמה וכובעון צווארי.