פגיעות קור

בילדים ובקשישים


בארצנו עונת החורף היא, אמנם קצרה, ולכן ימי הקור הם מועטים. אולם, עובדה זו אינה מבטלת סכנות שהקור מביא עימו לחיינו, במיוחד באזורים ההרריים של ישראל - סכנות לתינוקות, סכנות לקשישים, סכנות לחולים סיעודיים המרותקים למיטה ולפעמים גם סכנה למשפחה כולה.

כן, בתקופת החורף יש לזכור, כי אנו מורגלים בדרך-כלל להתגונן מפני החום, ימי החמסין, מפגיעת השמש, מהזעת-יתר. להגנה בפני הקור אין אנו מורגלים להסב תשומת-לב מספקת. הרגל זה אינו טוב לאדם מבוגר, אבל הוא יכול להיות קטלני לתינוקות. מדי שנה בשנה נפטרים תינוקות מפגיעות קור.

מה שחשוב לציין בהקשר זה הוא דבר פשוט:מקרים אלה ניתן למנוע בנקל, באמצעים פשוטים למדי. כל שדרוש הוא ערנות לאפשרותשל נזק מקור מצד ההורים והמטפלים בתינוקות.

תינוקות בסכנת פגיעה מקור

אמהות צריכות לזכור, כי הקור עלול לפגוע ביילודים, במיוחד בפגים ויילודים שמשקלם בעתהלידה הוא נמוך. אבל הסכנות שהקור מביא עימו צריכות לעמוד לנגד עיני כל אם ואב בסביבתם הטבעית.

מתי נוצרות סכנות הפגיעה מקור?

הבעיה מתחילה, לפעמים, מיד עם צאת האם והתינוק מבית היולדות. לפעמים לא שמה האם לב לקור והיא לא מכסה את התינוק כראוי, פשוט מפני שהיא שוכחת שגוף התינוק רגיש יותר לקור. לפעמים עושה האם טעות פשוטה: היא מלבישה את התינוק בבגדים עבים וכבדים. דבר זה מגביל את תנועותיו של התינוק. הטעות של אמא, במקרה זה, היא בכך שהיא לא מבינה שבגדים כבדים והדוקים בלי אפשרות תנועה מספקת לתינוק, יכולים לשבש את השמירה על חום גופו.

הסכנות מקור לתינוק קיימות בבית, כאשר לא מחממים את החדר עד 21-22 מעלות, וכאשר בחדרים הגדולים יכולה הפינה שבה נמצאת מיטתו של התינוק שלא לקבל מספיק חום.

לסכנות אלה יש להוסיף: כאשר אבא, אמא, או מטפלת, חושפים את התינוק לאויר הקר צריך לזכור שגם דבר זה צריך להעשות כאשר הטמפרטורה בחדר היא עד ל-21-22 מעלות.תשומת-הלב לענין זה חשובה מאד.

הסכנה הזאת אורבת לכל מי שכללי הזהירות אינם עומדים לנגד עיניו, והיא קטלנית לא רק לתינוקות, קשישים וחולים שאין ביכולתם להתמודד עם הקור, אלא גם לכל בני המשפחה. זהירות היא, לכן, מצווה ראשונה לכל מי שדואג לבריאותו ולבריאות אלה הנתונים לאחריותו ולהשפעתו.

איך מבחינים בנזק מקור אצל תינוק?

הפגיעה מקור אפשר לזהות לפי הסימנים הבאים: התינוק מפסיק למצוץ או לינוק, חום גופו יורד, בפניו ניכרת אדמומית, מופיעה אצלהתינוק בצקת באזור הגפיים ולעיתים מבחינים בדימום במערכת העיכול. אבל יש להדגיש ולחזור ולהדגיש: עם הופעת סימנים אלה ואפילו אחד מהם, הילד נמצא בשלבי מחלה ויש למהר ולפנות לרופא.

טעות שיכולה לעלות ביוקר

אחת הסיבות לטעות באבחנה שמונעת זיהוי המצב היא מראה פניו של עור התינוק הסובל מנזק קור. מראה פנים לובש צבע אדום, ומקנה לו מראה של ילד שופע בריאות, כמו של מי שחזר זה עתה מטיול באויר הצח. זו יכולה להיות טעות שתוצאותיה קשות. הזהירות מטעות זו חשובה באופן מיוחד.

מה צריך לעשות, למניעת פגיעה של קור בתינוקות – ומה לא לעשות?

ההוראות בענין זה לא מסובכות וכל אם, אב ומטפלת יכולים לגלות עירנות שתמנע סיכונים. הדברים שיש לשים לב אליהם, מלבד הצורך הטבעי באהבה ותשומת-לב מספיקה לתינוק, הם:

  • לדאוג שהתינוק יהיה לבוש כראוי, בבגדים במספר שכבות קלות, כולל כובע, שיאפשרו לו חופש תנועה.
  • לרפד את המיטה בשמיכה קלה.
  • לחמם את הפינה שבה נמצאת מיטת התינוק.ניתן לעשות זאת באמצעות תנור חשמלי.
  • לזכור כי חימום ע"י תנור דורש איוורור החדר, כמו באמצעות השארת פתח בחלון.
  • לדאוג לכך שהתנור לא יוצב קרוב לחמרים דליקים.
  • מומלץ להשתמש בסורגי מיגון לתנורים (תנורי נפט או גז).
  • להקפיד על תקינות התנורים.
  • לא להצמיד את מיטת התינוק לקיר החיצוני של הבנין.
  • לשמור על טמפרטורה של 21-22 מעלות בחדר שבו נמצא התינוק. גם ביום וגם בלילה כדאי לזכור שהטמפרטורה הנורמלית של התינוק נעה בדרךכלל בין 36.5-37.5 מעלות.

זהירות, זהירות, זהירות!

כל אלה הם אמצעים שכל אחד מאיתנו יכול לעמוד בהם. הצרה היא שהשיכחה, או אי-הידיעה, או חוסר תשומת לב גורמים לאסון: בארצנו, במיוחד במקומות הקרים, יש אנשים המחממים את דירותיהם בתנורי סולר, בתנורי נפט, תנורי גז, עץ ופחם, כאשר החלונות סגורים לחלוטין. חוסר אוורור מהווה סכנת חיים. כותרות העתונים זועקות זה שנים רבות על משפחות שלמות שנפלו קרבן לסכנה זו. הם הדליקו אמצעי-חימום, הלכו לישון - ולא התעוררו לחיים!

 


באדיבות משרד הבריאות, המחלקה לחינוך לבריאות.