חומצה פולית -

למניעת מומים מולדים

בשנים האחרונות חלה עליה דרמטית במודעות של נשים לחשיבות שבנטילת חומצה פולית, למניעת מומים מולדים.  מדי שנה נולדים בישראל כ-4000 תינוקות עם מומים מולדים.  כ-300 מהם נפטרים עד גיל שנה ורבים אחרים סובלים ממחלות קשות, נכות ופיגור שכלי.

מהי חומצה פולית?

חומצה פולית (Folic Acid) הינה ויטמין מקבוצת B החשובה לבניית כל תא בגוף וחיונית לחילוף החומרים.

למה חשוב לקחת חומצה פולית לפני הריון ובמהלכו?

חומצה פולית חיונית להתפתחות תקינה של המוח ושאר מערכות הגוף של העובר. המוח ואברי גוף של העובר מתפתחים בעיקר בחודשיים הראשונים להריון, כשנשים רבות עדיין לא מודעות להריונן. לכן יש צורך מיוחד לקחת חומצה פולית כהכנה להריון ובמהלכו.

המלצה לנשים המתכננות הריון ולנשים בתחילת הריון

משרד הבריאות בישראל ממליץ להתחיל לקחת חומצה פולית בגיל הפוריות ובעיקר בשלושת החודשים לפני ההריון ולהמשיך לפחות בשלושת החודשים הראשונים של ההריון.

כמה לקחת?

  • מומלץ לקחת כדור אחד של 0.4 מ"ג (400 מק"ג) חומצה פולית ליום, שניתן לקבלו ללא מרשם רופא.
  • אשה הלוקחת באופן שגרתי חומצה פולית או תכשיר מולטי-ויטמינים שונים, צריכה לבדוק אם התכשיר מכיל כמות מספקת של חומצה פולית.

אין לקחת מינון גבוה יותר מהמומלץ ללא הנחייה רפואית.

השכיחות הגבוהה של מומים מולדים בישראל קיימת במגזר הערבי בעקבות נישואי קרובים. קיימת חשיבות רבה לנטילת החומצה הפולית בעיקר בקרב אוכלוסיה שבה מסיבות דתיות לא מקובל לבצע הפסקת הריון בשל מום.

שירות המזון והתזונה בארץ פועלים בשיתוף עם תעשייני הקמח והלחם להעשרתם בחומצה פולית.  מספר תעשיינים כבר מעשירים את הקמח והלחם. ההעשרה מסומנת על האריזה.

פרטים נוספים ניתן לקבל בתחנות לבריאות המשפחה (טיפת חלב) ואצל הרופא המטפל.


באדיבות משרד הבריאות, המחלקה לחינוך לבריאות.