מניעת הרעלות מזון ומחלות

המועברות באמצעות מזון

 

המושג הרעלת מזון מתייחס לשני סוגי מחלות המועברות באמצעות מזון.

 • הרעלת המזון האמיתית הנגרמת מאכילת מזון המכיל רעלן שנוצר מחיידק מסויים שזיהם את המזון והתפתח בו.
 • הסוג השני מתייחס למחלות הנגרמות מאכילת מזון שזוהם בחיידקים בכל דרך שהיא והמכיל חיידקים המתפתחים ומתרבים בגופנו.

אנו נתייחס לשני המקרים כמחלות המועברות באמצעות מזון.

המחלות המועברות באמצעות מזון מהוות בעיה בריאותית רצינית

מחלות המועברות באמצעות מזון מהוות עדיין בעיה בריאותית רפואית רצינית בישראל כמו בארצות רבות אחרות, על אף העובדה שניתן למנוע מתלות אלו בקלות יחסית.

הסימנים למחלות המועברות באמצעות מזון

הסימנים הנפוצים ביותר למחלות המועברות באמצעות מזון הם: בחילה, הקאות, כאבי בטן, שלשולים ולעתים עליה בחום הגוף. כאשר מופיע אחד או יותר מהסימנים הללו יש לפנות לטיפול רפואי מוקדם ככל האפשר ולהודיע ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריכם, על מנת לבדוק את מקור הזיהום, לעזור בטיפול ולמנוע הדבקת אנשים נוספים.

החיידקים הם הגורמים למחלות המועברות במזון

כפי שנוכחנו לדעת, החיידקים מהווים את הגורם העיקרי למחלות המועברות באמצעות מזון.חיידקים הינם יצורים קטנים מאוד שלא ניתן לראות אותם בעין בלתי מזוינת. אפשר לגלות אותם רק בעזרת מכשיר מיוחד הנקרא מיקרוסקופ. החיידקים נמצאים בכל מקום. ישנם חיידקים מועילים וחיידקים מזיקים, בהתאם למידת התועלת או הנזק שהם גורמים לנו.

היכן נמצאים החיידקים?

החיידקים הגורמים למחלות, המועברות באמצעות מזון, נמצאים בכל סוגי המזון הטרי (לא מבושל): בבשר, בעוף, בביצים, בירקות ובפירות. כמו-כן הם נמצאים בתוך ועל פני הגוף שלנו, כולל על הידיים והעור.

החיידקים נמצאים גם בתוך גוף בעלי החיים כגון בחתולים ובכלבים, וכמובן בתוך ועל פני גופם של המזיקים כגון עכברושים, עכברים וחרקים (ג'וקים = תיקנים) וזבובים.

מה ניתן לעשות כדי למנוע הדבקות במחלות המועברות באמצעות מזון?

למעשה ניתן לעשות הרבה אם שומרים על מספר כללי יסוד פשוטים.

 • לשמור כל מזון שעלול להתקלקל, במקרר או במקפיא ובמיכלים סגורים. טמפרטורה של 5 מעלות צלסיוס מונעת מרוב החיידקים המסוכנים את האפשרות להתפתח ולהתרבות. טמפרטורה של מינוס 15 מעלות צלסיוס עוצרת התפתחות של חיידקים, אי לכך, מזון המיועד לשימוש תוך זמן קצר יש לשמור במקרר. יש להקפיא בשר, עוף ודגים לא מבושלים אשר אין בכוונתכם להשתמש בהם תוך יומיים ויותר.
 • יש להפשיר את המזון הקפוא במקרר או בתנור המיקרו - גל. לעולם אין להפשיר את המזון על משטח העבודה במטבח. תהליך ההפשרה מתקדם מהמשטח החיצוני של המזון אל תוכו כך שלחיידקים הנמצאים על פני המזון יש שהות להתרבות עד לכמויות הגורמות למחלות עוד לפני שהמזון מופשר לגמרי. הטמפרטורות הנמוכות לא מאפשרות לחיידקים להתפתח. במיקרו-גל, תהליך ההפשרה הינו כה מהיר עד אשר נמנע מהחיידקים זמן מספיק להתפתחות ולהתרבות.
 • לרחוץ את הידיים לפני ואחרי ההכנה והטיפול במזון. הידיים נושאות מגוון גדול ורב של חיידקים, ביחוד לאחר שהיה בחדרי שרותים. כמו-כן לאחר טיפול במזון לא מבושל כמו בשר ועופות, יש להקפיד על רחיצת הידיים במים וסבון היטב לפני ואחרי טיפול והכנת המזון, ותמיד לאחר השימוש בשירותים.
 • יש להקפיד על משטתי עבודה נפרדים למזון גולמי ולמזון מוכן לאכילה. יש להשתמש אך ורק בכלים ובמשטחים נקיים לגמרי להכנת המזון וחייבים לנקותם ביסודיות מיד לאחר השימוש. מזון בלתי מבושל (בשר, עופות, דגים וירקות), נושא חיידקים רבים ומסוכנים לכן חשוב לנקות כל כלי וכל משטח הבא במגע עם המזון הנ"ל. לעולם אין להשתמש בכלים ומשטחים לא נקיים לטיפול במזון מבושל ומוכן לאכילה, כי הוא עלול בקלות להזדהם.
 • יש לבשל כל מזון טרי (בלתי מבושל כגון בשר ודגים) בישול מלא בחום פנימי של מינימום 75 מעלות צלסיוס. טמפרטורות בישול גבוהות הורגות את רוב החיידקים המסוכנים הנמצאים במזון הלא מבושל. בבשר ובעופות יש להשגיח שלא יימצא צבע אדום לאחר הבישול, ושהמיצים לא יהיו עכורים. בשר הדג לאחר הבישול חייב להמעך בקלות בעזרת מזלג. ביצים יש לבשל כך שהחלבון והחלמון יהיו מוצקים.
 • יש לשמור ולהגיש כל מזון מבושל כשהוא חם מאוד. להיזהר מהתחום המסוכן שבין 5 מעלות צלסיוס עד 65 מעלות צלסיוס. למרות שבישול יסודי ונכון משמיד את רוב החיידקים המסוכנים, סוגים מסויימים עשויים לשרוד ולהשאר. שמירת המזון לפני אכילתו בטמפרטורות מעל ל-65 מעלות צלסיוס ימנע את התפתחות החיידקים הללו. חיידקים מתפתחים היטב במעלות שבין 5 עד 65 צלסיוס. זה התחום המסוכן שיש להימנע ממנו.
 • אם ניתן לגעת בדפנות החיצוניות של הסיר במשך מספר שניות, סימן שהמזון לא מספיק חם. כמו כן יש לכסות כל מזון מבושל על מנת למנוע זיהום ממקורות אחרים.
 • יש לקרר או להקפיא כל שארית מזון במהירות האפשרית במיכלים קטנים ושטוחים. קל יותר למנוע התרבות החיידקים במזון מבושל הנשמר במקרר, אם מחלקים אותו למיכלים קטנים ושטוחים. אויר קר מקיף את המזון ומגיע למרכז המזון מהר יותר, וכך מונע התפתחות חיידקים.
 • אין להשאיר מזון שעלול להתקלקל מחוץ למקרר יותר משעתיים. כאשר לחיידקים יש מזון, לחות וחום מתאימים הם גדלים ומכפילים את עצמם כל 20 דקות. אכילת מזון המכיל מספר גדול של חיידקים מסוכנים, יגרום בודאות למחלות. בדרך כלל מספר החיידקים אינו מגיע לרמות מסוכנות בפחות משעתיים.
 • יש לשמור מזון יבש (שאינו מתקלקל) במיכלים סגורים. כל מזון לא מכוסה ימשוך מזיקים כגון עכברים וחרקים. מזיקים אלה נושאים חיידקים מסוכנים רבים אשר עשויים לזהם את המזון. מיכלי זכוכית או פלסטיק קשיח עם מכסים הנסגרים היטב, הם המתאימים ביותר לאחסון. שקיות פלסטיק אינן מתאימות כי המזיקים יכולים לכרסם ולחדור דרכם בקלות. סחורות יש לאחסן על מדפים בגובה 30 ס"מ לפחות מן הרצפה.
 • אם אינך מרגיש בטוב, או יש לך חתנים וחבורות בידיים ובעור אין לטפל במזון. כאשר אנו חולים בכל מחלה שהיא, גופנו מלא חיידקים מסוכנים. התעטשות או שיעול בזמן טיפול במזון עלולים לזהם אותו במליוני חיידקים. חתכים וחבורות בידיים ובעור מכילים מיליוני חיידקים מסוכנים, העלולים לזהם את המזון, גם הם. אם כן אל תפזר את החיידקים ואל תטפל במזון כאשר אתה חולה.

זכור 3 כללים עיקריים:

 • לשמור על נקיון אישי ועל נקיון סביבתך.
 • לכסות את המזון בכל עת ותמיד.
 • לשמור את המזון המוכן לאכילה בטמפרטורות המתאימות.

באדיבות משרד הבריאות, המחלקה לחינוך לבריאות.