הדיאטה דלת הקלוריות

(מיקרו-דיאטה)

 ד"ר רות קרייצר-רביב,

 דוקטור לנטורופתיה ומוסמכת לפיזיולוגיה ודיאטה רפואית

דיאטה זו אינה מאוזנת, והיא דלת קלוריות. ריבוי המשתמשים בה בפרק זמן קצר איפשר לבצע מחקרים רבים שבהם הוכח, כי המיקרו-דיאטה הביאה ירידה בלחץ הדם של המשתמשים בה (וממילא גם הקטנת השימוש בתרופות נגד יתר לחץ דם), ירידה ברמת הסוכר בדמם (בקרב חולי סוכרת מבוגרים מטיפוס 2), ירידה ברמת השומנים והכולסטרול בדם וירידה ברמות המתח והחרדה אצל הנבדקים.

המיקרו-דיאטה, המכונה גם הדיאטה דלת הקלוריות (VLCD - Very Low Calory Diet) אינה שומרת על איזון פנימי, לא על רמות הנתרן, האשלגן ויתר המינרלים, ולא על מאזן החלבונים (חנקן) ותפקוד הבלוטות. המיקרו-דיאטה לוקה בחוסר איזון של כל המרכיבים התזונתיים הדרושים, בהתחשב במטרות שלשמן היא נועדה: 40% חלבונים,40% פחמימות וכל הוויטמינים והמינרלים הדרושים לאדם. היחס בין המרכיבים התזונתיים באדם בריא אמור להיות 50%-55% פחמימות, 30% שומנים ו-15%-20% חלבונים. מכל מקום, המיקרו-דיאטה, המספקת 400-800 קלוריות ביום, אינה בשימוש עוד מפאת הנזק שהיא גורמת.

יש להבחין היטב בין דיאטות דלות קלוריות מאוזנות לבין דיאטות דלות קלוריות מאוד, שהן בלתי מאוזנות. כל דיאטה המכילה 300-800 קלוריות ביום היא דיאטה דלת קלוריות מאוד. אם היא בלתי מאוזנת מבחינת הרכבה, טמונה בה סכנה, קשה להתמיד בה, היא גורמת נזק לרקמות השרירים בגוף, וכאשר מפסיקים אותה עולים מחדש אף מעבר למשקל הקודם. בדיאטה זו חסרה לגוף האנרגיה לפעילותו התקינה, ואז הוא משתמש קודם כול בחלבון של עצמו לצרכים אנרגטיים (הגוף יפרק קודם כול את החלבון, ולא את השומן). יש לזכור, שגם הלב הוא שריר הבנוי מחלבון, ובדיאטה כזו לאורך זמן עלול להיגרם נזק גם לשריר הלב. כמו כן עלולות להיגרם הפרעות הורמונליות קשות, עד כדי הפסקת המחזור החודשי, וכן הפרעות במערכת העצבים, העלולות להביא, במקרים קיצוניים, לידי התערערות נפשית. גם הכבד עלול להיפגע בעקבות דיאטה כזו, וכך גם תפקודה של בלוטת המגן. מעל גיל 50 דיאטה כה חריפה עלולה לפגוע גם במנגנון החיסוני של הגוף ולחשוף אותו למחלות שונות. בקיצור, דיאטה זו מסוכנת לכל אדם.

דיאטות דלות קלוריות מאוזנות הן דיאטות של 300-800 קלוריות ביום, שבהן היחס בין אבות המזון הוא 50% פחמימות, 30% שומנים ו-20% חלבונים.