טבליות ודיקור

 ד"ר רות קרייצר-רביב,

 דוקטור לנטורופתיה ומוסמכת לפיזיולוגיה ודיאטה רפואית

עם האמצעים הבולטים לדיכוי התיאבון נמנים טבליות מיוחדות והשימוש בדיקור. כל הנוקט צעדים אלה חייב לזכור, כי תחושת הרעב היא אחד מאמצעי התגוננותו של הגוף, המתריע על מחסור במזון. אם פוגעים במנגנון ההגנה באופן מלאכותי, עלול להיגרם לגוף נזק רב. הדיקור נעשה בעצבים שמובילים אל מרכז התיאבון במוח, והוא אמור לדכא את התיאבון, ואולם לעתים קרובות השפעת הדיקור היא עד מהרה בת חלוף. יש הנלחמים במשקל העודף בגופם באמצעות טבליות לדיכוי תיאבון על פי מרשם רופא. הרעיון קוסם לרבים, ליטול טבליות, לאבד תיאבון ולהפחית מהמשקל, כך סתם בלא כל מאמץ. מאחר שאי אפשר לבלוע טבליות אלה במשך כל החיים, השאלה היא מה קורה כאשר מפסיקים לקחתן? חוזרים לאכול כמקודם ועולים מחדש במשקל? לא הכול יודעים על סכנת ההתמכרות, בדומה להתמכרות לסמים, שיש בטבליות אלה, שכן רובן מכילות אמפיטאמין.

 נמצא שעם הפסקת השימוש, שב התיאבון ביתר שאת, ועמו עולים במשקל. מאחר שהטבליות פגעו במנגנון חילוף החומרים, "שריפת" המזון תשתבש, והאדם יעלה במשקלו מעבר למשקלו לפני השימוש בטבליות. זאת ועוד, לטבליות אלה יש גם תופעות לוואי, כגון עלייה בלחץ הדם, נדודי שינה ודופק מהיר. בשימוש לאורך זמן נגרם גם רעד שרירים בלתי רצוני. לסובלים ממחלות מסוימות, כגון סוכרת או יתר לחץ דם, הנזק עלול להיות חמור בהרבה. לחולים במחלות אלה אשר ברוב רשלנות ניתנה להם דיאטה זו, נשקפה סכנה לחייהם, ולעתים הוחמרו מחלותיהם, ואף הפכו לחשוכות מרפא עקב השימוש בטבליות אלה. רבים דיווחו, שהשימוש בתרופות סייע לא רק לדיכוי התיאבון, אלא גם לדיכוי מצב הרוח. הם הפכו למרירים, עצבניים, חסרי מנוחה ובלתי חברותיים מאוד. רבים מהם אף נזקקו לאשפוז פסיכיאטרי. חשוב לציין, שהנזקים שמנינו עלולים להיגרם גם במקרים שהכדורים מוגדרים "טבעיים".

תוספת של טבליות טבעיות לדיאטה מאוזנת

אין לעשות דיאטה בלא תוספת ויטמינים. מזון מאוזן של 2,500-3,000 קלוריות לפחות ליום מספק את הוויטמינים והמינרלים הדרושים לגוף, ואל לנו לשכוח, שמעט מאוד בני אדם צורכים כיום מזון באורח מאוזן. במצב של דיאטה, כאשר התצרוכת היומית מסתכמת ב- 1,000-1,200 קלוריות, אין מקבלים די ויטמינים ומינרלים, שהם זרזים לכל פעילויות הגוף, ובלעדיהם תפקודים רבים אינם מתבצעים.

אדם העושה דיאטה בלא כל סיוע מקצועי (וזה, יש לציין, מסוכן מאוד, ולעתים הנזק מתבטא רק בטווח הארוך), ייטול לפחות ויטמין-מינרל רגיל. מי שנמצא בטיפול דיאטטי אצל דיאטן מומחה, יוכל להיוועץ בו כדי שזה יתאים לו ויטמין-מינרל ספציפי, המיוחד ומאופיין לו ולגילו, ואז הדיאטה תהיה בריאה וקלה יותר. כאמצעי עזר לגמילה ממתיקות רצוי להוסיף את המינרל כרום פיקנולט שלוש פעמים ביום עם האוכל. מינרל זה מקטין את תחושת הרעב, מונע צורך במתיקות, מקטין את הצורך במוצרי לחם ומסייע בשריפת השומנים.