הגורם העיקרי לאיבוד שיער

חוקרים מהפקולטה לרפואה ע"ש ברוך רפפורט בטכניון ומבית החולים פלימן, בשיתוף עם חוקרים מניו יורק, הצליחו לאתר את הגורם הראשי לתופעת נשירת שיער הנקראת אלופציה אראטה (Alopecia Areata). בשלב הראשון הפרעה זו מופיעה כהתקרחות מקומית עגולה וקטנה, שיכולה להוביל לאיבוד שיער כללי בראש ואפילו בגוף כולו.

אלופציה אראסה יכולה להופיע כהתקפים חוזרים ובלתי צפויים. לרוב היא מופיעה בגיל הילדות (1.7% מהילדים לוקים בהפרעה). פרופ' עמוס גילהר מבית החולים פלימן ומהפקולטה לרפואה בטכניון, העומד בראש צוות המחקר, אומר כי ההתמודדות הנפשית עם הפרעה זו, שעדיין אין לה מרפא, עלולה להיות קשה מאוד. בארצות הברית לבדה חיים כארבעה מיליון אנשים הסובלים מתופעה זו.

החוקרים מצאו כי ההפרעה מופיעה כאשר המערכת החיסונית בגוף מזהה את המולקולות בתאים המייצרים פיגמנטים בשערות הגוף ובראש כגופים זרים ותוקפת אותן. חשדם של החוקרים התעורר כאשר השוו את עמידותן של שיערות לבנות חסרות פיגמנסים לזו של שערות בעלות צבע. הם מצאו כי דווקא השערות הלבנות גילו עמידות חזקה יותר.

פרופ' ריצ'רד קאליש, השותף האמריקאי לתגלית, הביע תקווה כי תימצא דרך להחליש את עוצמת פגיעתו של המנגנון החיסוני בשיער הבריא. ואכן, פרופ' אליס גוטליב, מבכירי חוקרי מערכת החיסון והעור בעולם ומנהלת המרכז למחקרים קליניים באוניברסיטת ניו ג'רסי, הגדירה את התגלית כפריצת דרך. לדעתה, זיהוי החלבונים הממוקמים בתאי הפיגמנט כגורמים לפעילות של המנגנון החיסוני נגד השיער, עשוי להיות צעד ראשון במציאת תרופה ייחודית לתופעה.


מתוך "הטכניון" - מגזין הטכניון