לענה שיחנית

(שיבה – .Artemisia Arborescens L)

תיאור הצמח

שיח מסועף ונדיר ממשפחת המורכבים, שגובהו 60-100 ס"מ. מקובל על כולם כי את הצמח הביאו הצלבנים ממסעותיהם בארצות אירופה אל ארץ הקודש. מעניין לציין, שהלענה השיחנית גדלה בארץ סמוך לאתרים צלבניים: באזור קלעת נמרוד ובבניאס שבגולן, בגליל העליון, סמוך לחורשי המונפור, בהרי נפתלי, סמוך למצודת הונין שבמרגליות, בגליל המערבי, בכרמל ובגבעות הכורכר שבין קיסריה לטנטורה. עליו גזורים ומנוצים פעמיים-שלוש לאונות סרגליות. כל חלקי הצמח מכוסים בצפיפות בשערות מכסיפות. הפריחה בחודשים אפריל-אוקטובר. צבע הפרחים הוא צהוב. מועד האיסוף: כל ימות השנה.

מקורות ופולקלור

הלענה השיחנית גדלה היום כצמח תרבות בגינות-נוי, היא מקובלת מאוד על עדות ישראל כתבלין לתה וכצמח רפואי. שמה הערבי "שיבה" מבטא את ההופעה הלבנה של הצמח, המזכירה את זקנו של הסב.

רפואה עממית

ברפואה העממית היא משמשת כתרופה לטיפול בעודפי חומצה בקיבה, באבנים בכליות, לחיזוק שורשי השיער, נגד תולעים בבטן, חולשה, חוסר תיאבון, שלשול ובחילות ולהסדרת המחזור החודשי.

אופן השימוש

דרך השימוש הפשוטה ביותר היא, לחלוט קמצוץ עלי לענה שיחנית בכוס תה, להמתין דקה-שתיים ולשתות. תה זה יעיל נגד כאבי בטן, חולשה, חוסר תיאבון, שלשול ובחילות.

תולעים בבטן: חולטים ענף לענה בכוס מים רותחים, משהים את הענף כ-5 דקות במים, מסננים, ושותים את התה אחרי צום ממושך, לפחות של חצי יום.

למחזור חודשי: להסדרת המחזור החודשי אצל נערות, ונגד כאבים והתכווצויות לא-סדירות, מכינים תה משתי כפיות עלים חלוטים בחצי ליטר מים, ממתיקים בדבש ושותים.

משרת עלים לחפיפת השיער: חולטים 5 חופני עלים בליטר מים ומשרים במשך שבוע. מסננים וחופפים את הראש במרתח. יעיל מאוד לחיזוק שורשי השיער ונגד נשירת שערות.


מתוך "צמחי מרפא - מדריך שדה לצמחי המרפא של ארץ ישראל"
מאת: נסים קריספיל
צילם: נסים קריספיל