סירה קוצנית

(נתש/בילאן - .Sarcopoterium Spinosum (L.) Sp)

תיאור הצמח

בן-שיח ממשפחת הוורדניים, שגובהו 30-40 ס"מ. הוא נפוץ על קרקעות טרה רוסה, כורכר וחול-חמרה בחבל הים-תיכוני. מצוי גם בהר הנגב ובמדבר. ענפיו מעוצים ומסתיימים בקוצים מסועפים. עליו מורכבים, מנוצים פעם אחת; עלי החורף גדולים-יחסית ועלי הקיץ קטנים. הפריחה בחודשים מרס-אפריל. הפרחים הם חד-מיניים, התפרחות דמויות שיבולת והפרחים הנקביים ערוכים בראשיהן. הפרי כדורי וצבעו חום-אדמדם. מועד האיסוף: כל ימות השנה.

מקורות ופולקלור

הצמח נמנה במקורותינו עם מיני קוצים אחרים, המבטאים שממה ועזובה: "ועלתה ארמנתיה סירים קמוש וחוח במבצריה" (ישעיהו ל"ד, י"ג). הוא נמנה גם עם הצמחים המשמשים לבניית גדרות ומשוכות: "לכן הנני-שך את-דרכך בסירים וגדרתי את גדרה ונתיבותיה לא תמצא" (הושע ב', ח'). הצמח משמש היום במגזר הערבי כחומר בעירה חשוב וכצמח משוכות וגדרות.

רפואה עממית

ברפואה העממית הערבית הוא מקובל מאוד כצמח שמכינים ממנו תרופה המקלה על סבלם של חולי סוכרת. כמו-כן משמשים כל חלקי הצמח לטיפול בכאבי בטן, בכאבי שיניים, בדלקות חניכיים, בעצירות בדרכי השתן, בדלקות חיצוניות ולשיכוך כאבים.

אופן השימוש

שולפים מתוך הקרקע שורשים של סירה ומבשלים אותם במים. הכמות: 100 גר' שורשים על ליטר מים. משך הבישול: כשעה. מומלץ לשתות 3-4 כוסות תה ביום. יעילותה של התרופה אינה מוטלת בספק. בבדיקות שנעשו באוניברסיטה העברית בירושלים, לגבי החומרים הפעילים אשר מוצו משורשי הסירה, נתגלה כי הם השפיעו לטובה על חולי סוכרת. מרתח פירות: מבשלים חופן פירות של סירה קוצנית בליטר מים במשך שעה. מסננים את המרתח, ממלאים את חלל הפה במרתח ומגרגרים. טיפול זה יעיל מאוד לאלה הסובלים מדלקות בפה ובחניכיים ומכאבי שיניים. שתיית כוס אחת מהמרתח ביום טובה לטיפול בכאבי בטן ובעצירות בדרכי השתן.

לדלקות חיצוניות: מבשלים 500 גר' שורשי סירה בשלושה ליטר מים במשך שעה. מסננים את המרתח ושופכים אותו לתוך אמבט מים חמים. יש לשהות באמבט כחצי שעה.


מתוך "צמחי מרפא - מדריך שדה לצמחי המרפא של ארץ ישראל"
מאת: נסים קריספיל
צילם: ד"ר דוד דרום