קטלב מצוי

(קיקב – .Arbutus Andrachne L)

תיאור הצמח

עץ ירוק-עד ממשפחת האברשיים, שגובהו 3-8 מ'. הוא גדל על קרקעות המתפתחות מסלעי חוואר או קירטון, בגליל העליון, בכרמל ובהרי יהודה. גזעיו בולטים בקליפתם האדומה-חומה, המתקלפת כדפים מדי שנה. עליו גדולים, מאורכים, תמימים ומבריקים בצדם העליון. הפריחה בחודשים מרס-אפריל. הפרחים דמויי כד, תלויים במכבדים רבים בקצות הענפים, וצבעם קרם בהיר. הפרי כדורי, קליפתו מחוספסת וצבעו אדום עז. הוא מבשיל בחודשים ספטמבר-אוקטובר. מועד האיסוף: כל ימות השנה.

מקורות ופולקלור

צבע קליפתו שימש מקור לאגדות רבות הנפוצות בארץ. אחת מהן מספרת על אב ובנו, שהתאהבו בנערה יפה. הבן, בקנאתו כי רבה, המתין לשעת כושר בה יקטול את אביו ויזכה בשאהבה נפשו. וכך היה ונעשה. במקום בו רוותה האדמה מדמו של האב, עלה עץ בעל גזעים אדומים, המעידים על פשעו של הבן. מכאן גם שמו של העץ "קטל-אב".

גזעיו של העץ שימשו בעבר כקורות בהן היו מקרים את גג הבית. עליו וקליפתו שימשו את הבורסי לעיבוד עורות, ופירותיו העסיסיים נאכלים גם היום בתאווה רבה על-ידי הפלאחים.

רפואה עממית

כל חלקיו של העץ משמשים ברפואה העממית הערבית - כתרופה לטיפול בכיב-קיבה (אולקוס), בכאבי בטן, בעצירות, במחלות עור ולחיזוק שורשי השיער.

אופן השימוש

מבשלים חופן עלים, ירוקים או יבשים, בליטר מים במשך חצי שעה. מסננים את המרתח, ושותים 2 כוסות ביום. תרופה זו יעילה מאוד לטיפול בכיב-קיבה, בכאבי בטן ובעצירות.

מרתח מקליפת העץ: מבשלים חופן מקליפת העץ האדומה בליטר מים במשך שעה. מסננים את המרתח, ושותים ממנו 5 כפות ביום. תרופה זו יעילה מאוד, כקודמתה, לטיפול בכיב-קיבה, בעצירות ובכאבי בטן. כמו-כן הוכחה יעילותה בטיפול במחלות עור קשות. יש לטבול מגבת קשיחה במרתח ולנגב בה את העור הנגוע.

לחיזוק שורשי השיער: כותשים את הקליפה היבשה לאבקה, מערבבים אותה בשמן-זית, ובמשחה המתקבלת מעסים את שורשי השיער. משחה זו צובעת את השיער באדום.


מתוך "צמחי מרפא - מדריך שדה לצמחי המרפא של ארץ ישראל"
מאת: נסים קריספיל
צילם: נסים קריספיל