יש פתרון לדליפת שתן

 ד"ר מנחם נוימן,

 רופא במרפאות האורוגינקולוגיות: קופ"ח לאומית

כל אישה עשירית סובלת מרפיון שרירי רצפת האגן ומבעיות הנובעות מכך: קשיים בשליטה על מתן השתן (דליפת שתן או להיפך – קושי בהתרוקנות); אחרות מתלוננות על תחושה של מלאות באזור הפות (או על הופעת בלט או גוש באותו אזור); על הפרעה בפעולת ריקון המעי; על קשיים ביחסי המין – הן לאישה והן לגבר, ועוד.

רצפת האגן היא מעין מדף רקמתי, המורכב משרירים ורצועות, אשר תפקידה לשאת על גבה את איברי האגן ובהם כיס השתן, המעי והרחם, ולתמוך בהם. חוסנם של שרירים ורצועות אלה נפגע לעתים במהלך חיי האישה –בעיקר בעקבות לידות, ויותר לאחר לידות קשות. בנסיבות אלו, צונחים האיברים הנתמכים ומופיעים תסמינים שונים של רפיון רצפת האגן.

אין מדובר כאן בתופעות הכרוכות בתהליכי הזדקנות דווקא (כפי שנשים רבות טועות לחשוב), אלא בבעיות הנובעות מנזקים שנגרמו לרצפת האגן. ככל שהאישה ילדה יותר פעמים, וככל שלידותיה היו קשות יותר, כך גם גדל הסיכון להופעת רפיון רצפת האגן וצניחת איבריו בהמשך חייה.

איכות חייה של האישה ותפקודה היומיומי נפגעים באורח קשה מן המגבלות הסניטריות והחברתיות, שהן פועל יוצא ממצבה. לעתים מדובר בהפרעה תפקודית כה קיצונית, עד שזו גורמת לנכות של ממש. אולם, ניתן לשפר את איכות חייה של האישה הלוקה בכך בעזרת פיזיותרפיה לחיזוק אותם שרירים, או על ידי ניתוח משקם. לנשים מסוימות, ניתן לסייע באמצעות טיפולים תרופתיים פשוטים ויעילים.

נשים נרתעות מלפנות לעזרה, בגלל מגוון של סיבות: בושה, חשש כי ההפרעה מעידה על הזדקנות (ולכן הדחקה של הבעיה), היעדר אמון ביכולת הרפואה לסייע לה וכו’.

קופ"ח לאומית מפעילה מרפאות אורוגינקולוגיות המוקדשות לטיפול בתחום ייחודי זה. במרפאה האורוגינקולוגית נערך הליך אבחוני יסודי, מאחר שהמפתח לטיפול נכון הוא איבחון קפדני. לאחר קביעת המאפיינים המדויקים של צניחת איברי האגן, ניתן לבחור בטיפול היעיל והנכון ביותר עבור האישה: לאחדות תתאים פיזיותרפיה ייעודית לחיזוק שרירי רצפת האגן, לאחרות יש להציע טיפול תרופתי, ויש גם נשים הזקוקות לניתוח.

למגוון הניתוחים המשמשים לתיקון הליקוי, נוסף בעשור האחרון ניתוח חדשני, ה- Tension Free Vaginal Tape - TVT, אשר, בנוסף ליכולת הריפוי הגבוהה שלו, איננו כרוך אלא באי-נעימות מינימלית. הוא מבוצע בהרדמה מקומית ובאשפוז חד-יומי, ובעקבותיו נדרשת החלמה בת ימים ספורים בלבד.

לכן, בישראל בשנות ה-2000, אין כל מקום לאישה לסבול מבעיות הנובעות מרפיון רצפת האגן. אישה הסובלת מהתופעות שתוארו כאן, טוב תעשה אם תסור לאחת מהמרפאות המוקדשות לתחום זה.


 מתוך "אצבע על הדופק" - הביטאון המקצועי של רופאי קופ"ח לאומית