התמכרת כבר לאינטרנט?

עם הגידול במספר המשתמשים באינטרנט הן לצורכי עבודה והן לצורכים הפרטיים, עולה תדירות ותופעת ההתמכרות למחשב הופכת ליותר ויותר נפוצה. להלן מאמר הדן בהיבטים פסיכולוגיים של הגלישה באינטרנט.

ד"ר מוטי שרצר,

פסיכולוג, מטפל ומדריך מוסמך בטיפול משפחתי זוגי 

מבוא

מאז המצאת המחשב היחס אליו הוא אמביוולנטי. יש אנשים שרואים בו את הברכה האולטימטיבית ויש נם כאלה שפיתחו כלפיו רתיעה וחרדות לא רציונליות. אין ספק שהמחשב משפיע על חיינו גם אם אנו פריקים של מחשב וגם אם אנו נרתעים ממנו. ברור שאלה הנרתעים מהמחשב מביטים בקנאה באלה שמיומנותם במחשבים היא גבוהה. המבינים בנושא מחשבים נתפסים על ידי האחרים כבעלי אפשרויות רבות יותר ושאינם נרתעים מלהתנסות במשימות הדורשות התמצאות מינימלית במחשבים כגון לימודים מתקדמים, עבודות מעניינות וכד'.

אבל לאחר שיחות עם אנשי היי-טק שעבודתם הינה בעיקר מול המחשב, אנו בספק אם הקנאה מוצדקת.

כמובן שבעיותיהם של אנשי היי-טק שונות, אך זה לא הופך אותן לפחות חמורות. חלקם התמכרו למשחקי מחשב, או סתם עבודה מול המחשב, פעולות המתבטאות בשהייה של שעות רבות מולו, לעתים עד שעות הלילה המאוחרות.

תופעה זו מעוררת תלונות רבות אצל בני הזוג. אחרים דווחו על התמכרות לאתרי המוזיקה ולאתרי המין. אחרים מכורים לעצם הגלישה לאתרים שונים ולקבוצות של צ'טים באינטרנט.

התמכרות למחשב

פנינו לספרות המקצועית לבדוק עד כמה התופעות שצוינו לעיל מייצגות. מאמרים המתייחסים בעיקר למציאות בארצות הברית מצאנו שהתמונה הרבה יותר שחורה מכפי ששיערנו. מקור אחד מציין ש-6% מכלל המשתמשים במחשב בארצות הברית (כ-11 מיליון אנשים) סובלת מצורות שונות של התמכרות למחשב, ואילו מקור אחר מציין ש 81% - הגדירו עצמם כמכורים לאינטרנט (כ-30  מיליון גולשים). בכל מקרה אנו מדברים על כמות מבהילה של אנשים.

ההתמכרויות השכיחות באינטרנט

  1. התמכרות לאתרי סקס.
  2. התמכרות לצ'טים (שיחות דרך האינטרנט).
  3. התמכרות דרך האינטרנט להימורים, קניות ומכירות פומביות.
  4. התמכרות למידע יתר.

אנו חייבים להבין שמאחורי הרשימה האקדמית הזאת אנו מוצאים אנשים שקשה להם עם רגשי אשמה על בזבוז החיים, עם תחושה של חוסר שליטה ופגיעה בתפקוד היום-יומי. כמובן שיש להוסיף לכך את סבלם של האנשים המשמעותיים בקרבתם: בני זוג, הורים, ילדים וכו'.

מחקרים חדשים מראים שקיים מתאם גבוה בין שימוש כפיתי של המחשב לבין מצב רוח, אישיות ושימוש בסמים. מחקרים אחרים מראים שה"גרעין הקשה" של משתמשים באינטרנט, הגולשים יותר מ-30 שעות בשבוע, מסכנים לעתים את יחסיהם האישיים, את עבודתם את ביטחונם הכלכלי. חשוב לציין שהמחקר בתחום זה עדיין לא חד משמעי, אך יש בו כיוונים מסוימים. לדוגמה, נמצא שנשים בודדות בגיל העמידה מקרב הגולשים הכפייתיים, הן בסיכון הגבוה ביותר.

אחד המכשולים במחקר בתחום זה נעוץ בהגדרת ההתמכרות לאינטרנט. באופן כללי הסימפטום, כפי שנרמז למעלה, כרוך בשימוש מופרז במחשב מבחינת שעות השימוש ותחושה של מצוקה אצל המשתמש. אחד הפסיכולוגים העוסקים בנושא זה ניסה להרכיב רשימה של תסמינים שאם מופיעים יותר מארבעה מהם במשך 12 חודשים הרי שלפנינו מתמכר.

התסמינים להתמכרויות

עיסוק יתר באינטרנט צורך הולך וגובר בשימוש ברשת למשך שעות רבות יותר לקבלת סיפוק ללא יכולת להשתלט על השימוש באינטרנט מרגיש חסר מנוחה או עצבני בניסיון להפסיק שימוש באינטרנט (מעין "קריז") בורח לאינטרנט על מנת לברוח מבעיות או לצאת ממצב רוח רע משקר למשפחה או לחברים בקשר לכמות המעורבות ברשת מסתכן בהפסד של יחסים משמעותיים, עבודה או הזדמנויות של השכלה וקריירה בגלל האינטרנט ממשיך להשתמש גם לאחר שהוצאות השימוש ברשת הגיעו לשיא התנסות בדיכאון או חרדה כשאינו ליד האינטרנט נשאר מחובר לרשת מעבר לתכנון המקורי.

למרות שאין עדיין הגדרה מוסכמת אנו מוצאים בספרות מושגים כגון לקות בהתמכרות לאינטרנט (IAD -Internet Addiction Disorder) ואפילו מושג של קבוצות התמיכה של המכורים האלמונים לאינטרנט (IAA - Internet Addicts Anonymous) כאחת התשובות להתמכרות. בנוסף ניתן למצוא עוד תכניות נוספות לייעוץ וטיפול במתמכרים. רבות מהתכניות הנ"ל פותחו בקמפוסים של האוניברסיטאות.

נמצא ש-10% מהסטודנטים במכללות ובאוניברסיטאות שייכים לקבוצת המתמכרים. התופעה קיימת בין גברים ונשים, מבוגרים וילדים כאחד.

נשאלת השאלה מדוע אנשים מגיעים למצב של התמכרות? רוב המתמכרים לא סבלו לפני התמכרותם בבעיות המסבירות את ההתמכרות. השימוש במחשב והאינטרנט פתח בפני הגולשים עולמות חדשים עם אין סוף גירויים, הם גילו אפשרויות לממש פנטזיות מיניות וחברתיות שלא מומשו אף פעם והמחשב מאפשר אותן.

בשנה האחרונה, אנו מתחילים למצוא גם ספרות מדעית הטוענת שהמחשב והאינטרנט אינם מביאים רק נזקים ושהמחשב אינו גורם לבדידות כפי שחשבו תחילה. יש הטוענים שגם אלה שהתמכרו, התמכרותם איננה לאינטרנט, אלא היא באה לידי ביטוי באינטרנט, אך הפרה-דיספוזיציה להתמכרויות למיניהן היתה קיימת אצלם ללא כל קשר לאינטרנט. אבל מחקרים אלה הם רק בהתחלה. מכל מקום, כל תופעה של התמכרות לפי הסימנים שהובאו לעיל מחיבת פניה לאנשי מקצוע לטיפול.


"מענה" - שירותי יעוץ והפניה בע"מ
חברה למידע, אבחון וטיפול
1-700-707-909