מתיחת בטן

(Abdominoplasty)

פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.

כללי

ניתוח זה נועד לפתור בעיות של התרופפות דופן הבטן ועודף עור ושומן בשיפולי הבטן, כמו גם הצטלקויות מניתוחים קודמים באזור וסימני מתיחה שלאחר לידה. לעתים, כתוצאה מירידה חדה במשקל, אחרי הריונות אחדים או ניתוחי הרזיה למיניהם, העור אינו גמיש ונראה רפוי, מקומט ודמוי אקורדיון.

 

למי מיועד הניתוח?

מועמדת לניתוח כזה היא בדרך כלל אישה כבת ארבעים, שהרתה וילדה ואינה מתכננת להביא ילד נוסף לעולם, הסובלת לא רק מהתדלדלות העור אלא גם מהתרופפות שרירי הבטן. מועמד אחר הוא גבר שירד במשקל והעור העודף תולה כמו סינר בשיפולי בטנו. ניתוח זה אינו פתרון להשמנה ואינו תחליף לדיאטה ולהתעמלות. אם הבעיה המטרידה כרוכה גם בעוד שומן בדופן הבטן, אפשר לעתים לשלב את הניתוח עם שאיבת שומן, אבל רצוי בדרך כלל להמתין כשישה חדשים בין הפעולות.

 

בניתוח זה ניתן גם לשפר סימני מתיחה וצלקות מניתוחים קודמים, כמו ניתוח תוספתן, ניתוח שבר או לידה בניתוח קיסרי, אם הללו נמצאים באיזור התחתון של הבטן, בין הטבור לשיער הערווה. סימני מתיחה, אותם "פיצוצים" בלשון העממית, פסים כהים או בהירים, דמויי צלקות המופיעים על הבטן, העכוז, הירכיים והשדיים, אינם נובעים רק ממתיחת העור בעבר, אלא גם מהשפעות הורמונליות שונות. יש להבהיר שסימני המתיחה על הבטן אינם נעלמים, כמו גם צלקות של הניתוח, אבל ניתן לסלק את אלה המרוכזים בשיפולי הבטן על ידי כריתת העור העודף המכיל אותם. אם הפונה לניתוח סובל גם משבר בדופן הבטן, או מהתרופפות שרירי הבטן, ניתן לתקנם במהלך הניתוח.

 

אפשר גם לשלב ניתוח זה עם ניתוח הגדלת חזה. מנצלים את החתך שמבצעים למתיחת הבטן על-מנת להחדיר דרכו את שתלי הסיליקון. חשיפת דופן הבטן מאפשרת גישה לאזור השדיים. היתרון בשילוב זה הוא שלא נוצרת כלל צלקת באזור החזה וכך נחסך ניתוח נוסף.

 

מהלך הניתוח

בדרך כלל מבצעים חתך בצורת קשת בחלק התחתון של הבטן, ליד שיער הערווה. זהו חתך רוחבי באורך של כעשרים עד שלושים ס"מ, דרכו מרימים את דופן הבטן ומנתקים את העור והשומן התת-עורי מהשרירים. המנתח מחזק את דופן הבטן על ידי איחוי השרירים. את הטבור מנתקים מהעור ומחזירים למקומו לאחר מתיחת דופן הבטן. מסירים את עודף העור והשומן ותופרים את שולי החתך. לא כדאי לבצע את הניתוח בגיל הפריון, שכן כל הריון נוסף יכול למתוח שוב את עור הבטן ולדלדלו ואז הניתוח הינו בבחינת ברכה לבטלה.