ניתוח עפעפיים

Blepharoplasty

פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.

למה צריך את הניתוח?

תהליך ההזדקנות גורם להיווצרות עודף עור רפוי ולהצטברות שומן בעפעפיים, בעיקר בצורת "שקיות". קפלים וקמטים נוצרים בגלל אובדן הגמישות של העור, רקמות החיבור והשרירים. שינויים אנטומיים אלה, בנוסף לצניחת הגבות, הם הגורמים לשינוי בצורת העיניים בגיל מבוגר. לעתים, כתוצאה מהצטברות של עודף העור נוצר על העפעף העליון מעין וילון או מסך העלול להפריע לפעולתו. קושי זה בהרמת העפעף ובשמירת העיניים פקוחות עלול אף לגרום כאבי ראש.

 

האם רק קוסמטיקה?

לא תמיד הפנייה לרופא היא עניין קוסמטי גרידא, לפעמים הסיבה היא הפרעה לראייה תקינה. לא תמיד הגיל הוא הסיבה העיקרית לפנייה למנתח. לפעמים גם צעירים, אפילו בשנות העשרים לחייהם מגיעים עם שקיות מתחת לעיניים. בדרך כלל בגלל תכונה תורשתית. בנוסף למבנה התורשתי ולתהליך ההזדקנות הטבעי יש גורמים נוספים המשפיעים על נפיחות העפעף, צניחתו והיווצרות השקיות מתחת לעיניים: אלרגיות, מחלות לב וכליות, בעיות בתיפקוד בלוטת המגן, הצטברות של נוזלים לפני המחזור, חוסר איזון הורמונלי, נפיחות כתוצאה מהרגלי שינה לא נכונים או משתייה מופרזת של אלכוהול וגורמים נוספים שאינם ידועים עדין.

 

מה עושים בניתוח

ניתוח עפעפיים נועד להסיר עודפי שומן ועור מהעפעף העליון והתחתון, לסלק את המבט העייף של העין, אבל הוא אינו מעלים קמטי מבע בצידי העיניים, או בין הגבות. אצל אנשים בשנות ה-30 וה-40 לחייהם כל שנדרש בדרך כלל, הוא סילוק הצטברות השומן, בעוד שבגיל מבוגר יותר, הניתוח המומלץ יכלול גם הסרת העור העודף וחיזוק השרירים ולעתים ממליצים על הרמת המצח והגבות. כאשר העילה לפנייה אל המנתח היא רפואית ולא קוסמטית, כלומר, כאשר כובד העפעף העליון מפריע לראייה, מכירות חברות הביטוח וקופות החולים בניתוח כניתוח רפואי ולא קוסמטי גרידא ומשתתפות בעלותו. בארה"ב קבעו מדד מדויק להכרה בנחיצות הרפואית של הניתוח - כאשר העפעף העליון מכסה לפחות 3 מ"מ מהקשתית, במבט לפנים.

עודף עור קיצוני בעפעפיים עליונים, המפריע לראיה תקינה. א. לפני הניתוח ב. אחרי ניתוח העפעפיים העליונים בלבד.

 

מהלך הניתוח

הניתוח נמשך כשעה עד שעה וחצי. עוד לפני שלב ההרדמה, כשהחולה עדיין ער במצב ישיבה, משרטט המנתח את קו החתך, תחילה בעפעף העליון, לאורך כפל העור הטבעי ואחר-כך בעפעף התחתון, צמוד לקו הריסים. המשך החתך ממוקם בין קמטי המבע בצד העין ובגלל עור העפעפים העדין והדק המתאחה יפה, הוא מוסווה וכמעט ואין מבחינים בצלקת. המנתח מסיר את עודף העור והשומן ותופר את שולי החתך בתפרים עדינים מאד. מיד עם תום הניתוח מניחים רטיות קרות במשך שעות אחדות, שמטרתן להפחית את הבצקת ולהקטין את שטפי הדם התת- עוריים היוצרים "פנסים" כחולים. במקרים בהם אין עודף עור ואין קמטי עור אלא רק שקיות שומן, ניתן להרחיק את עודף השומן ע"י חתך בצדו הפנימי של העפעף מבלי להזדקק לחתך חיצוני בעור.

 

א. (ימין) הרחקת עודף העור והשומן. ב. (שמאל) הרחקת עודף השומן מתחת לעפעף התחתון והסרת עודף העור.