על הרמת שדיים

(Mastopexy)

פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.

כללי

ניתוח זה נועד לעצב מחדש את צורת השדיים. צניחת השד נובעת מהריונות חוזרים, תנודות חריפות במשקל, שינויים הורמונליים וירידה בגמישות העור והרקמות תומכות השד המחלישות את ההתנגדות לכח המשיכה. ככל שהשדיים צונחים יותר, כך נמתח העור העוטף אותן. מכיוון שתוצאת הניתוח מושפעת מהריונות חוזרים, כמו גם מהשמנה והרזיה, רצוי לשקול הרמת חזה רק לאחר גמר ההריונות, הלידות וההנקות. אף על פי כן, אם הבעיה מחריפה כבר בגיל צעיר, עדיף לא לדחות את הניתוח לגיל מאוחר בגלל ההשלכות הפסיכולוגיות. במקרים של חזה גדול ונפול,יש צורך לעתים גם בהקטנת החזה. יש וצניחת החזה מלווה בדלדול הנפח ולכן בנוסף לעיצוב החדש של המעטפת יש לשקול גם הגדלת החזה על ידי הכנסת שתל סיליקון.

הרמת שדיים צנוחים בבחורה צעירה (ללא הגדלה)

 

מהו חזה נפול? מקומה של הפטמה משמש קנה מידה לקביעת הדרגה של צניחת השדיים. כשהפטמה נמוכה יותר מהקפל התת שדי יש הצדקה לניתוח. הבדיקה נעשית בישיבה או בעמידה, כדי לדייק במדידה. המקום האידיאלי של הפטמה מצוי מול אמצע הזרוע. במהלך הניתוח אפשר גם להקטין את ההילה, אם היא גדולה מהמקובל. קוטר ההילה הממוצע הוא שלושה עד ארבעה ס"מ. אחת השאלות המטרידות נשים בגיל הפוריות השוקלות ניתוח כזה היא: האם הניתוח להרמת חזה פוגם בכושר ההנקה? ברוב המקרים לא. בניתוח מעצבים מחדש את המעטפת החיצונית של השד. אין מנתקים את הפטמה מרקמת הבלוטות ולכן לא פוגעים בכושר ההנקה. למרות שכושר ההנקה לא נפגם, לא מומלץ לעבור את הניתוח הזה כל עוד מתכננים הריונות נוספים, אלא במקרים מיוחדים.

 

מהלך הניתוח

צניחה קלה יחסית ניתנת לתיקון על ידי ניתוח קטן ופשוט הכרוך בצלקת זעירה. הגישה היא באמצעות חתך דמוי טבעת סביב ההילה, דרכו מרימים את החלק התחתון של השד, דוחפים את ההילה למעלה ומסירים את עודף העור. הצלקת הסופית היא עיגול עדין בקו שבין העור הכהה של ההילה והעור הבהיר של השד עצמו. במקרים אחרים, יש להקטין את המעטפת כדי ליצור תמיכה חדשה לרקמת השד המחזיקה אותו מלמטה בדומה לפעולת החזייה. כאן החתך הוא לא רק סביב ההילה, אלא גם בקפל התת-שדי ובקו המחבר את שניהם.

 

א. החזה נפול והפטמה נמוכה. ב. נסיון להחדיר שתל לשד צנוח ללא הרמה לא פותר את הבעיה. ג. הפתרון הרצוי - הרמת חזה בשילוב החדרת שתל.

 

יש דימיון בין שיטות הניתוח להרמת חזה ולהקטנתו, אלא שבהקטנה מרחיקים את עודף העור ורקמת השד המיותרים בעוד שבניתוח ההרמה מסתפקים בהרחקת עודף העור בלבד. אין אפשרות להרים חזה קטן ונפול על-ידי הכנסת שתל סיליקון בלבד. התוצאה תהיה חזה מוגדל עם פטמה הנוטה כלפי מטה. במקרים כאלו יש לשלב הרמה והגדלה באותו ניתוח (איור 2).