הבלטת עצמות הלחיים


פרופ' חגי צור,

מנתח פלסטי, מרכז רפואי שיבא, תל השומר.

כללי

בעבר הניתוח להבלטת עצמות הלחיים היה מבוקש בעיקר ע"י שחקנים, שחקניות ודוגמניות צילום כדי להעניק לפנים הצללה עמוקה יותר. כיום ניתוח זה שכיח אצל אנשים המוטרדים מעצמות לחיים שקועות מדי ומבקשים שינוי קל, כמעט בלתי מורגש, בפרופורציות של חלקי הפנים. במקרים רבים משלבים את הניתוח הזה עם מתיחת פנים.


אפשרויות החדרת שתל להבלטת עצמות הלחיים (הקוים הסגולים) א. דרך חתך מתחת לריסי העפעף התחתון. ב. דרך החתך של מתיחת הפנים בקדמת האוזן. ג. דרך חתך פנימי בתוך הפה (הקו המרוסק) שאינו מותיר צלקת.

 

מהלך הניתוח

הבלטת עצמות הלחיים נעשית בעזרת שתלי סיליקון קשיח המיוצרים במגוון צורות וגדלים, או מעוצבים על ידי המנתח בעצמו לפי הצורך. מקום הקיבוע של השתל נקבע על-ידי הזווית הנוצרת בין הקו המחבר את שורש האף למרכז האוזן וקו אחר המחבר את הזוויות החיצוניות של העין והפה. קיימות שלוש אפשרויות להחדיר את השתל: דרך הפה, דרך חתך מתחת לריסי העפעף התחתון, או באמצעות ניצול החתך במהלך ניתוח למתיחת פנים. מטרת המנתח היא להשתדל שלא להותיר צלקת או כל עקבות חיצוניים המעידים על ההשתלה. הניתוח הוא פשוט וקצר יחסית, נמשך כשעה בלבד ונעשה בדרך כלל בהרדמה מקומית.